Vaikka kännykkä ei ole kasvi, niin silti se _____________?
Arvoitus...
38
301
Vastaukset
nosto
Vaikee sanoo. Kännykkä - kämmekkä. Vois olla kasvi. En tiedä. Kasvaa? No koko kasvaa, mutta ite yksilö ei.
Kännykkä.
Olisiko tuo lapsen käsi? Pikkuinen käsi? Tai jotain sinne päin ...- Anonyymi00001
kasvaa käteen kiinni ainakin kaikilla alle 35 vuotiailla.
-keinovaginamies- - Anonyymi00002
Vettä,
Valoa,
Virustorjuntaa,
Puhelua
:) Yhteyttää...?
- Anonyymi00003
buddy-love kirjoitti:
Oikea vastaus !!!!!!!
:)
(hyvin ajateltu)Pöh. Puolueellista miesten peliä eikä edes oikea taivutusmuoto D=
- Anonyymi00004
Gattino kirjoitti:
Kiitos.
:)
(hyvin sanottu)Pitäkää tunkkinne! }8-)
Anonyymi00003 kirjoitti:
Pöh. Puolueellista miesten peliä eikä edes oikea taivutusmuoto D=
Ihan oikea taivutusmuoto, sillä se yhteyttää ihmisiä.
(voisi olla myös yhdistää, mutta yhteyshän noissa on molemmissa pohjana ja periaatteessa yhteyttää on parempi, sillä yhdistää olisi puhelimen aktiivista toimintaa, mutta se on vain väline sille yhteydelle)
;)
- Anonyymi00006
Toi oli liian ilmeinen ja epäilin yhteyttää -sanan oikeellisuutta. Ja epäilen vieläkin. Ennemmin yhdistää...
Ajattelin että tämä on jokin ovela sanaleikki, Fingerpori-tyyliin. Prkl. Ihan tyhmää 😤
xLiner- Anonyymi00007
Fotosynteesi eli yhteyttäminen. Yhteyttää sopii tosiaan sanana tuohon arvoitukseen hyvin. En olisi itse keksinyt vastausta, mutta ihan nokkela arvoitus.
-Thinksy - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Fotosynteesi eli yhteyttäminen. Yhteyttää sopii tosiaan sanana tuohon arvoitukseen hyvin. En olisi itse keksinyt vastausta, mutta ihan nokkela arvoitus.
-ThinksyNiin. Sitäpaitsi kasveille ja kännyköille pitää puhella. Ja olen varma, että buddy puhelee kasveilleen, muttei voi sitä enää tunnustaa :)
- Anonyymi00009
Ihan yhtä oikein ”yhteyttää” on, kuin tämä kuvottava nykysana ”voimaannuttaa”.
Puhelin(yksi tekijä) luo yhteyden, joten se voi myös yhteyttää. - Anonyymi00010
Anonyymi00008 kirjoitti:
Niin. Sitäpaitsi kasveille ja kännyköille pitää puhella. Ja olen varma, että buddy puhelee kasveilleen, muttei voi sitä enää tunnustaa :)
Se on tärkeää, että kasvit saavat vähintään saman päivittäisen annoksen jutustelua kuin kännykin (pälä, pälä, pälä 🤗)
-Thinksy Anonyymi00008 kirjoitti:
Niin. Sitäpaitsi kasveille ja kännyköille pitää puhella. Ja olen varma, että buddy puhelee kasveilleen, muttei voi sitä enää tunnustaa :)
Myönnän tuon ainoastaan kämmeköiden suhtaan.
;)- Anonyymi00016
buddy-love kirjoitti:
Myönnän tuon ainoastaan kämmeköiden suhtaan.
;)Kreikkalainen sana oρχις, orkhis tarkoittaa kiveksiä.
Suhteen voi muodostaa monin tavoin tietysti. 😌
-Thinksy Anonyymi00016 kirjoitti:
Kreikkalainen sana oρχις, orkhis tarkoittaa kiveksiä.
Suhteen voi muodostaa monin tavoin tietysti. 😌
-ThinksyMiten tässä ollaan taas menossa tuonne alakerran suuntaan.
(hämmentyneenä havainnoi hän)- Anonyymi00019
buddy-love kirjoitti:
Miten tässä ollaan taas menossa tuonne alakerran suuntaan.
(hämmentyneenä havainnoi hän)🤭
- Anonyymi00011
AI-yhteenveto:
Verbi yhteyttää ei ole yleiskielessä vakiintunut ilmaus tarkoituksessa "ottaa yhteys" (soittaa, kirjoittaa tai tavoittaa joku).
Oikeaoppinen ja suositeltava tapa ilmaista yhteyden ottaminen on käyttää ilmaisua ottaa yhteyttä.
- Väärin/Epämuodollista: Yhteytän sinut myöhemmin.
- Oikein: Otan sinuun yhteyttä myöhemmin.
Vaikka verbi yhteyttää taipuu (yhteyttää, he yhteyttävät), sen merkitys suomen kielessä liittyy pikemminkin yhteyden luomiseen tai yhdistämiseen (esim. tekninen kytkentä tai yhdistäminen asiayhteyteen), ei niinkään viestinnälliseen yhteyden ottamiseen.
Suositeltavia vaihtoehtoja:
- Ottaa yhteyttä
- Olla yhteydessä
- Tavoitella
- Olla yhteydessä
----
Itsekin olen äkkipäätään sitä mieltä, että tuollainen on kömpelöä, suorastaan puujalkakieltä, 'voimaannuttaa' kuuluu kaiketi samaan sarjaan- Anonyymi00014
Yhteyttää on ollut ns.uusiosana suomen kieleen aikoinaan, kun on etsitty käännöstä termille fotosynteesi, ja siihen merkitykseensä sitten vakiintunut.
((luonnehtisin itseäni lähinnä erikoiskieliseksi))
(((eikä arvoitus voi olla liian helppo, sillä silloinhan kaikki arvaisivat sen heti)))
Hankaloitetaan tilanetta todella vanhalla arvoituksella:
"Musta kana punaisia munia hautoo, mikäs se on?"Anonyymi00014 kirjoitti:
Yhteyttää on ollut ns.uusiosana suomen kieleen aikoinaan, kun on etsitty käännöstä termille fotosynteesi, ja siihen merkitykseensä sitten vakiintunut.
Vanhassa kirjallisuudessa sanaa yhteyttää on käytetty myös, kun tapaa satunnaisesti jonkun kadulla.
- Anonyymi00015
buddy-love kirjoitti:
((luonnehtisin itseäni lähinnä erikoiskieliseksi))
(((eikä arvoitus voi olla liian helppo, sillä silloinhan kaikki arvaisivat sen heti)))
Hankaloitetaan tilanetta todella vanhalla arvoituksella:
"Musta kana punaisia munia hautoo, mikäs se on?"Hiillos?
xLiner - Anonyymi00017
buddy-love kirjoitti:
Vanhassa kirjallisuudessa sanaa yhteyttää on käytetty myös, kun tapaa satunnaisesti jonkun kadulla.
Se on yhyttää 😁
xLiner - Anonyymi00018
buddy-love kirjoitti:
"Etsii etsii, vaan ei soisi löytävänsä"?
Voi ei. En lunttaa... Tämä pitäisi tietää. Niin tuttu arvoitus, vaan en muista vastausta. Liittyykö jotenkin aikaan?
xLiner Anonyymi00018 kirjoitti:
Voi ei. En lunttaa... Tämä pitäisi tietää. Niin tuttu arvoitus, vaan en muista vastausta. Liittyykö jotenkin aikaan?
xLinerEi liity aikaan.
Toinen:
"Hakkaa, hakkaa, vaan ei lastuakaan nakkaa"?- Anonyymi00020
buddy-love kirjoitti:
Ei liity aikaan.
Toinen:
"Hakkaa, hakkaa, vaan ei lastuakaan nakkaa"?Luovutin ja kuuklasin - kaikki!
Vuonna 2004 S24:ssa keskusteltiin arvoituksista. Moni oli lapsena leikkinyt arvuutteluleikkejä. Ei enää mun lapsuudessani, paitsi puujalkavitseinä.
Arvoituksissa on paljon vanhaa aikaa, jo kadonneita käytäntöjä. Arvoituksista päädyin luonnollisesti kuuklailemaan vanhanajan elämää, luonnonuskontoja ja loitsuja. Yksi muinainen sukulaiseni on aikoinaan tuomittu käräjillä madonluvuista.
xLiner
- Anonyymi00012
Alkoi tehdä mieli yhdyntää...
- Anonyymi00013
😂
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626087Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813636Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242761- 212239
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402185Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61679Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85129281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201246- 281185
