Nykycheffit suosivat ruoan suolaamista vasta syödessä, koska suu ei maista heidän mukaansa kuin sen mikä kieleen sattuu tarttumaan. Nenän kautta saapuu sitten loput aromit elämykselle.
Omasta mielestäni tuo ei toimi esimerkiksi kalalle.
Kärkisuola, tyydytkö siihen?
11
284
Vastaukset 11
- Anonyymi00002
Jodin saannin varmistamiseksi mm. jauhetut ruokasuolat on jodioitu.
Ruoanlaitossa, jodi alkaa sublimoitumaan yli n. 70 asteen lämpötilassa. Kokki voi hengittää aikaisessa vaiheessa lisätyn suolan jodin keuhkoihinsa.
Terveyden kannalta, suolan on syytä olla jodioitua. Ruoka kannattaa maustaa suolalla vasta juuri ennen nauttimista, jodin päätymisen syöjään varmistamiseksi. Suolan käyttöön säilöntäaineena ei toki päde tämä.- Anonyymi00004
Säilöntään suositellaankin jodioimatonta merisuolaa, jota itsekin käytän ruoanlaitossa. Pöytäsuolana on sitten perus "jozoa".
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Säilöntään suositellaankin jodioimatonta merisuolaa, jota itsekin käytän ruoanlaitossa. Pöytäsuolana on sitten perus "jozoa".
Ei jodioimattomuus tee suolasta säilöntäkelpoista. Säilymään haluttavan ruoan valmistuksessa, ruoka kyllästetään suolalla aikaisessa vaiheessa - jodi mahdollisesti haihdutetaan pois valmistuksessa.
Välittömästi nautittava ruoka voidaan suolata "syödessä", kun suolaa ei tarvita säilyvyyteen, samalla jodi hyödyntää syöjäänsä. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ei jodioimattomuus tee suolasta säilöntäkelpoista. Säilymään haluttavan ruoan valmistuksessa, ruoka kyllästetään suolalla aikaisessa vaiheessa - jodi mahdollisesti haihdutetaan pois valmistuksessa.
Välittömästi nautittava ruoka voidaan suolata "syödessä", kun suolaa ei tarvita säilyvyyteen, samalla jodi hyödyntää syöjäänsä.Jodin kiehumispiste on 184,3 °C, eli kevyellä lämmittämisellä siitä ei pääse eroon.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Jodin kiehumispiste on 184,3 °C, eli kevyellä lämmittämisellä siitä ei pääse eroon.
Jodi ei kiehu, sublimoituu.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Jodi ei kiehu, sublimoituu.
Jos jodi häviäisi lämmittämisen yhteydessä, niin sen lisääminen on käytännössä turhaa valmisruokiin ja leivonnaisiin.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Jos jodi häviäisi lämmittämisen yhteydessä, niin sen lisääminen on käytännössä turhaa valmisruokiin ja leivonnaisiin.
Teollisesti valmistetuissa tuotteissa käytetään pääsääntöisesti jodioimatonta suolaa.
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Teollisesti valmistetuissa tuotteissa käytetään pääsääntöisesti jodioimatonta suolaa.
Aikaisemmin noin olikin, mutta kun ihmiset siirtyivät eineksiin, niin samalla jodin saanti pöytäsuolan kautta väheni, joten teollisuuttakin suositellaan nykyään käyttämään jodioitua suolaa.
- Anonyymi00011
Asia on ollut viime aikoina esillä ainakin saksalaisessa mediassa, Saksan väestön jodipuutteen yhteydessä.
Eräs lähde: "R. Rana und R. S. Raghuvanshi: Effect of different cooking methods on iodine losses (2013)" on mitannut omassa tutkimuksessaan 7...51% jodimenetystä ruoanvalmistusmenetelmästä riippuen. Tutkimuksen meta-osiossa mainitaan "enimmillään 70% menetys". Suositus jopa jodisuolan säilytyksestä kaukana lämmönlähteistä esitetään. - Anonyymi00012
Anonyymi00010 kirjoitti:
Aikaisemmin noin olikin, mutta kun ihmiset siirtyivät eineksiin, niin samalla jodin saanti pöytäsuolan kautta väheni, joten teollisuuttakin suositellaan nykyään käyttämään jodioitua suolaa.
Ainakin suolakurkkupurkissa ei ole mainintaa jodista, vaan pelkkä suola.
- Anonyymi00003
Ei kyllä siltä tunnu, ainakaan lounasravintoloiden antimia maistellessa. Viimeksi eilen suunnilleen kaikki (salaatit, ranskanperunat, kala, kana) oli niin suolaista, että sitä oli vaikea syödä. Eikä ollut ensimmäinen lähikuppila, jossa olen törmännyt samaan ongelmaan. Sitten kun siitä mainitsee (kohteliaasti) henkilökunnalle, tulee loukkaantunut vastaus: "Ei kukaan muu ole valittanut!" Ei kai, kun se ei ole suomalaisten tapa. Me äänestämme jaloillamme. Lisäksi olen kertonut kaikille tuttavilleni kokemuksistani, joten tieto ala-arvoisesta murkinasta leviää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761089- 42794
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden221660Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34512- 23478
- 38474
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga46447Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️71446Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52419- 18414