Viekö lerppu reikäkortinlävistäjiltä työt?

On älyllisesti matalaotsaista kuvitella kehittymisen johtavan yhteiskunnan taantumiseen.

Nyt revitään otsikoita kuinka tekoäly vie työt siltä ja tuolta.

No entä sitten?

Ruotsalainen BA Hjorth & Co tunnetaan ruotsalaisen Johan Petter Johanssonin keksimästä jakoavaimesta, yleiskäyttöisestä työkalusta. Siitäkö alkoi Ruotsin alamäki?
2156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Työn kuva tulee muuttumaan. Monet ammatit saattavat lakata olemasta enkä usko, että uusia tulisi samassa määrin tilalle.
Toisaalta käden taidot saattavat nousta uudelleen arvoonsa. Vaikka tekoäly kirjoittaa uutisen tai tarjoaa psykologista lyhytterapiaa jo ensi viikolla, niin ei se suuremmissa määrin vielä käytä sitä ruotsalaisten keksimää jakoavainta.

Äänestä

Missä ajassa elät? Ei lerppuja käytä enää kukaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

On älyllisesti matalaotsaista kuvitella kehittymisen johtavan yhteiskunnan taantumiseen.

Nyt revitään otsikoita kuinka tekoäly vie työt siltä ja tuolta.

No entä sitten?

Ruotsalainen BA Hjorth & Co tunnetaan ruotsalaisen Johan Petter Johanssonin keksimästä jakoavaimesta, yleiskäyttöisestä työkalusta. Siitäkö alkoi Ruotsin alamäki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu