No, ei tarvi alkaa kassia kaupan kassalle esittelemään, kun ei mitään ole varastanut !

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000011873988.html
"Omaa kauppakassia kannattaa myös suosia ympäristösyistä. Kohteliasta olisi kuitenkin vilauttaa tyhjää kassiaan kassahenkilökunnalle. Muuten voi syntyä väärinkäsityksiä.
– Se kuuluu hyviin käytöstapoihin, Kättö perustelee."

Minä en ala reppua kaupan kassalla kassalle vilauttamaan, kun ei kerran ole marketissa toimivia lokerikkoja, joihin voisi repun laittaa kaupassa asioinnin ajaksi.
Olen antanut monta kertaa kaupalle palautetta toimimattomista lookerikoista, muttei kauppa ole tehnyt asialle mitään esim. hankkimalla uudet lokerikot, jotka toimivat avaimella.
Nykyiset lokerikot toimivat viivakoodilla ja asiakkaat ovat tehneet lokerikon oville niin, että lähtiessään ovat näyttäneet lokerikolle viivakoodia, jolloin lokerikon lukkoklipsi on mennyt asnetoon, jossa lekrikon lukko lukkiutuu, eikä se lokerikko toimi, vaikka lokerikon ovi on auki, mutta lukitus asennossa.

Kun ei ole mitään reppuun laittanut, niin ei tarvi alkaa repuaan aukoman ja esittelemään.
Jos jokun mielestä pitää, niin silloin pitää myös kaikki taskut kassalle esitellä, ettei taskuissa ole mitään.
Tuotteissa on hälyttimet, joten kyllä se hälyttää kassan hälytinportti, jos on jotain varastanut.
Tuotteiden viivakoodeissa on hälyytys, jonka kassan viivakoodilaite mitätöi.
Tuote hälyttää kyllä, jos sen varastaa.

10

224

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eilen palautin pulloja ja omatoimikassalla tarkastushenkilö käänteli sitä niiden automaatin tulostamaa lappua aikansa ja sanoi "kyllä minä tämän voin hyväksyä".
      En tullut sanoneeksi, että jos ei hyväksy, niin silloin kyseessä on joko petos tai sopimusrikkomus.
      (kummallista henkilökuntaa valikoivat tuolle tarkkailupisteelle)

      ((tänään oli taas migreenipäivä, sillä nukuin huonosti ja minulla olisi ollut eräitä asioita hoidettavana, mutta onnistuivat vain puolittain))
      (((tosin se puolittaisuus ei haittaa, sillä tilanne muuttui päivän kuluessa ja se tekemätön saakin jäädä tekemättömäksi)))

    • Kun kaivan sen vanhan, ryppyisen ja kulahtaneen muovikassini laukun- 👜/ repun 🎒pohjalta, sitä ei ole kukaan kassahenkilö, koskaan erityisemmin, halunnut erikseen nähdä ja tutkia.

      Se vanha muovikassi kulkee mukana, koska on vähän tukevampaa muovia. Menee pieneen tilaan. Erittäin käyttökelpoinen varakassi. 😁🛍️

      • Mul on vähän sama. Aina kulkee kaksi ruttuista kassia mukana, mutta ei ole kukaan nätti kassahenkilö koskaan halunnut ruveta niitä tutkimaan eikä varsinkaan selvittämään onko ne varmasti tyhjiä.


      • scrg kirjoitti:

        Mul on vähän sama. Aina kulkee kaksi ruttuista kassia mukana, mutta ei ole kukaan nätti kassahenkilö koskaan halunnut ruveta niitä tutkimaan eikä varsinkaan selvittämään onko ne varmasti tyhjiä.

        Tuo oma varakassi on niin rutussa ja pienessä tilassa, ettei siihen edes mahtuisi mitään salaisuuksia, ennen kuin avaan sen. Jo kaukaa näkee, että se on tyhjä. 😊


      • tosi.typy kirjoitti:

        Tuo oma varakassi on niin rutussa ja pienessä tilassa, ettei siihen edes mahtuisi mitään salaisuuksia, ennen kuin avaan sen. Jo kaukaa näkee, että se on tyhjä. 😊

        Joo. Näkeehän sen jo kaukaa, ettei siellä ainakaan mitään kesäkurpitsaa tai munakoisoa ole.


    • Kyllähän sitä design kassia mielellään kassahenkilö tutkis. Itsepalvelukassallekin sen joutuu näyttää. Tekoäky sitten ratkasee, ootko varastanu mitään ja jos oot, niin joudut oikeuteen, jossa tekoäly langettaa tuomion.

    • Anonyymi00001

      Pyydettäessä kannattaa esitellä repun sisältö.

      - Sheena

      • Anonyymi00003

        Ei.


    • Anonyymi00002

      Olen omistanut käsilaukun, jonka suljettiin isolla magneetilla. Laukku hälytti miten sattui, mutta harvoin kahta kertaa peräkkäin. Kerran riisuin kengät ja vähän vaatteita pois, koska kassa halusi selvittää mistä turhat hälytykset.

    • Anonyymi00004

      Minä pienemmissä kaupoissa jätän repun vaan kassojen viereen ja sanon, että nyt ei tarvitse availla. Siis en jätä reppuun mitään arvokasta. Eikä tarvitse availla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      83
      1332
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      45
      950
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      367
      788
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      749
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      689
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      117
      667
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe