En ole syönyt leipää aikoihin ja nyt kokeeksi ostin täysjyväleipää. Perjantaina illalla söin pari palaa ja lauantaina aamulla heräsin kovaan vatsakipuun joka kesti iltaan saakka. Tähän kuului myös ilmavaivat.
En keksi muuta kuin leivän koska en ole kärsinyt vatsavaivoista vuosiin.
Muilla samaa?
Olen ollut vuosia ”paleolla” (en pidä siitä sanasta mutta tällä mennään) eikä siihen kuulu viljat paitsi kaura jonka sekoitan veden, marjojen ja munien kanssa aamuisin juomaksi.
Leipä ja vatsakivut
6
292
Vastaukset
- Anonyymi00002
Keliakia?
- Anonyymi00003
Ei ole keliakiaa. Ei ole mitään sairauksia eikä allergioita koskaan todettu. Olen niin terve kuin ihminen voi olla. Pitäydyn uskomuksessani että ihmisen ruokavalioon ei viljat kuulu. Se ei ole luonnollista.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ei ole keliakiaa. Ei ole mitään sairauksia eikä allergioita koskaan todettu. Olen niin terve kuin ihminen voi olla. Pitäydyn uskomuksessani että ihmisen ruokavalioon ei viljat kuulu. Se ei ole luonnollista.
Onko keliakiaa tutkittu? Jos ei ole tutkittu ei sitä voi todeta. Terve ihminen pystyy syömään viljaa.
Ihmiskunnan kaikista käyttämisstä kaloreista n. 20% tulee pelkästään vehnästä. Riisistä tulee jopa enemmän. Kaikkiaan viljat ovat vajaa puolet kaikista kaloreista mitä ihmiskunta kuluttaa, joten kyllä viljat ovat aika "normaalia" ruokaa.
Jokainen voi tietenkin uskoa mitä lystää - ja uskookin - mutta faktoillakin on tietty itseisarvo. - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Onko keliakiaa tutkittu? Jos ei ole tutkittu ei sitä voi todeta. Terve ihminen pystyy syömään viljaa.
Ihmiskunnan kaikista käyttämisstä kaloreista n. 20% tulee pelkästään vehnästä. Riisistä tulee jopa enemmän. Kaikkiaan viljat ovat vajaa puolet kaikista kaloreista mitä ihmiskunta kuluttaa, joten kyllä viljat ovat aika "normaalia" ruokaa.
Jokainen voi tietenkin uskoa mitä lystää - ja uskookin - mutta faktoillakin on tietty itseisarvo.Itelläni viljat aiheuttavat turvotusta, ilmavaivoja ja ripulia. Pahin on vehnä joten yritän välttää niitä parhaani mukaan.
- Anonyymi00006
Miten on päädytty tilanteeseen että kaikki venhnäleivät sisältävät nyt säilöntäainetta.
Viime vuosituhannella ei olisi tullut kuuloonkaan että vehnäleipään laitetaan säilöntäainetta.
Syökö joku leipää jossa on säilöntä ainetta.
Ilmeisesti on alkanut leipomoalan alasajo. - Anonyymi00007
Onneksi ciabatta sämpylät ja ciabatta patonki ovat helppoja tehdä ei tarvitse ostaa vaaeaa leipää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792698- 1642519
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182207Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2061439Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073