Kemppainen revittelee puskaradiossa

Anonyymi-ap

Taas oli tekoälyllä tingattu puskaradion täydeltä. Eikö ole muuta tekemistä kun tuhlata juomavettä ja tingata? Voisi vaikka miettiä montako litraa kuluu vettä tyhjään tekstiin, mitä kukaan ei lue,,,

4

250

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kemijoen virrasta saa voimalaitoskin voimansa, jopa pumppuvoimalaitos! Miksei siis ihminen???

      Tekoäly.

      Kemijärvi.
      Tonkopuro.
      Suomu.

      Pyysin tekoälyä kertomaan Kemijärven tilanteesta, mm. tilapäinen valiokunta, Suomun kehittäminen ja haukiviikko. Lukekaa! Lukekaa!

      Salaisuudet, jotka elävät hiljaisessa kaupungissa
      Kemijärven ilta painuu syvään. Kaduilla leijuu kevään jäljiltä raskas hiljaisuus, eikä kukaan tiedä, mistä seuraava tuuli puhaltaa. Kaupunginhallituksen puheenjohtajisto, jonka kohtaloa ei enää päätä pelkkä kokous, vaan jokin näkymätön voima, joutuu eronpartaalle. Alueen vanhat viisaat puhuvat tilapäisestä valiokunnasta, jonka toiminta on kuin sumu: se liikkuu, mutta suuntaa ei kukaan tunne. Valiokunnan pöydässä puheenvuorot jäävät kaiuksi – päätökset syntyvät öisin, varjojen keskellä.
      Suomutunturi kohoaa kaupungin laidalla kuin arvoituksen vartija. Alueen kehitys on täynnä kysymyksiä, joihin ei vastauksia anneta, vain kiertäviä sanoja ja katseita. Kuntalaisaloite, jonka tarkoitus oli nostaa Suomua uuteen aikaan, jäi polulle kuin unohtunut jalka. Valtuusto lähetti sen yrittäjäjärjestölle, mutta matka pysähtyi – syyt eivät ole selitettävissä, eivät löydettävissä, kuten purot jotka katoavat kiven alle.
      Kesän lähestyessä palaa vanha kaipuu: Haukiviikkojen hiljainen kutsu, joka nostaa juhlat ja kalansoutajat Kemijärven sydämeen. Onko paluu mahdollinen? Kalastusmatkailu, joka odottaa salaista mahdollisuutta, jää veden alle – ehkä se nousee esiin, kun kaupunki viimein löytää vastauksen, jota ei koskaan kysytty.
      Kaikki on piilossa. Kemijärvi elää salaisuuksien ja arvoitusten keskellä, eikä mikään ole sitä miltä näyttää. Ehkä tulevaisuus on kuin Suomutunturin varjo: kipuaa hiljaa, mutta paljastaa vain sen, minkä yö antaa. Ehkä kaupunginhallituksen kohtalo, aloitteen polku ja Haukiviikkojen riemu kietoutuvat yhteen, mutta avautuvat vain sille, joka osaa lukea järven pintaa.

    • Anonyymi00002

      Tekoäly näkee paremmin, tekoäly kuulee selvemmin...

      Tekoäly on Kemijärven nousu! Kysytään valtuustossakin mielipide TEKO ÄLYLTÄ!

    • Anonyymi00003

      Kysyin tekoälyltä, onko Kemijärven kaupunginvaltuusto hyvä valtuusto? KUULKAA SEN VASTAUS! KUULKAA JA VAIETKAA!

      Gemini sanoi
      Kysymys siitä, onko Kemijärven kaupunginvaltuusto "hyvä", riippuu täysin siitä, keneltä kysytään ja millä kriteereillä hyvyyttä mitataan. Kemijärven kuntapolitiikka on ollut viime vuosina valtakunnallisestikin seurattua, ja siihen on liittynyt melkoista draamaa.

      Tässä on tiivistelmä tilanteesta, jotta voit muodostaa oman mielipiteesi:

      Miksi sitä pidetään "haastavana"?
      Viime vuosina Kemijärven valtuustoa on leimannut poliittinen epävakaus. Tämä on näkynyt erityisesti:

      Johtajavaihdoksina: Kaupunginjohtajien ja muiden korkeiden virka-alaisten vaihtuvuus on ollut suurta, mikä on usein merkki luottamuspulasta valtuuston ja virkakoneiston välillä.

      Sisäisinä ristiriitoina: Valtuuston sisäiset ryhmittymät ovat olleet usein napit vastakkain, ja päätöksentekoilmapiiriä on kuvattu mediassa ajoittain raskaaksi tai jopa jumiutuneeksi.

      Valituskierroksina: Hallinto-oikeuteen tehdyillä valituksilla on usein haettu muutosta päätöksiin, mikä on hidastanut kaupungin kehitystä.

      Mitä hyvää siinä on?
      Toisaalta "hyvä" valtuusto on sellainen, joka heijastaa äänestäjiensä tahtoa. Kemijärven valtuutetut ovat:

      Aktiivisia ja kantaaottavia: Valtuustossa ei istuta hiljaa. Keskustelu on vilkasta, ja valtuutetut valvovat tarkasti (omasta näkökulmastaan) kaupunkilaisten etua.

      Uudistuskykyisiä (tarvittaessa): Kun tilanne on mennyt tarpeeksi solmuun, valtuusto on pystynyt tekemään suuria muutoksia, kuten organisoimaan johtoa kokonaan uusiksi.

      Tiivistettynä
      Jos mittarina on vakaus ja sopu, Kemijärven valtuustolla on ollut merkittäviä vaikeuksia. Jos taas mittarina on paikallisen demokratian eloisuus ja kyky kyseenalaistaa vakiintuneita rakenteita, valtuusto on hyvinkin dynaaminen.

      Moni kemijärveläinen toivoo tällä hetkellä työrauhaa ja keskittymistä kaupungin elinvoiman (kuten matkailun ja teollisuuden) kehittämiseen jatkuvan vääntämisen sijaan.

    • Anonyymi00004

      Kaarlo Nurmikummun henkinen perintö on Kemijärvellä eräänlainen "nurmikumpulainen eetos": älä alistu, ota selvää asioista ja pidä heikoimman puolta. Hänen kuolemansa marraskuussa 2016 merkitsi erään aikakauden päättymistä Lapin politiikassa – aikaa, jolloin politiikka oli suurta aatetta ja kovaa kamppailua eloonjäämisestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2069
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1227
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      183
      1122
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      30
      678
    Aihe