Luonnollista vai ei ?

Anonyymi-ap

Tulee tuosta Päivi Räsäsen oikeudenkäynnistä mieleen seuraava aatos:

Evoluution myötä ovat kehittyneet eri eliölajit ja niiden elimet, mm. ihmisille penis ja vulva. Näillä on tietty käyttötarkoitus

Onko siis PR:n kritisoima toiminta kuitenkin "luonnollista", vaikka se ei toimi tuossa evoluution kehittämässä tarkoituksessa? Vai olisiko se "luonnotonta"?

11

328

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      "Onko siis PR:n kritisoima toiminta kuitenkin "luonnollista", vaikka se ei toimi tuossa evoluution kehittämässä tarkoituksessa? Vai olisiko se "luonnotonta"?"

      Jos se on luonnotonta, niin luonto itse on luonnoton.

      "Homoseksuaalisuus on eläinmaailmassa selvästi luultua yleisempää, kertoo eläintieteilijä Petter Böckman Dagens Nyheter -lehden haastattelussa.
      21.1.2007 12:23

      Böckmanin mukaan homoseksuaalista käytöstä on havaittu ainakin 1 500 lajilla ja 500 lajilla asiaa on dokumentoitu tieteellisen tarkasti."

      "Esimerkiksi Havaijilla esiintyvä albatrossilaji Laysan on tunnettu siitä, että noin 30 prosenttia linnuista muodostaa naarasparin. Nämä naaraslinnut parittelevat koiraan kanssa, minkä jälkeen ne palaavat pesimään toisen naaraan kanssa."

      Mitä evoluutioon tulee niin ihmisillä ja muillakin kehittyneillä eläimillä seksin merkitys on paljon suurempi ja laajempi kuin lisääntyminen.

      Esimerkiksi metsästäjä-keräilijä yhteisöissä pieni määrä homoseksuaalisuutta on voinut olla jopa hyväksi. Kun miehet lähtevät metsästämään, kumman he mieluummin jättäisivät turvaamaan naisia, homoseksuaalin miehen vai viriilin naistenmiehen.

      Kysymyksesi oli johdatteleva, mutta johtopäätöksesi mitä ilmeisemmin väärä.

      • Anonyymi00002

        Onhan alkoholin ja muidenkin huumeiden käyttö varsin yleistä. Tekeekö se siitä täysin luonnollista ja onko sellaisen homman kritisointi kiellettyä?


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Onhan alkoholin ja muidenkin huumeiden käyttö varsin yleistä. Tekeekö se siitä täysin luonnollista ja onko sellaisen homman kritisointi kiellettyä?

        Huono analogia. Mutta periaatteessa sekin on luonnollista. Eläimet hakeutuvat tutkimusten mukaan tarkoituksellisesti syömään käyneitä hedelmiä ja marjoja, joista ne juopuvat. Eläimillä ei kai ole moraalia.

        Voit siniä tietenkin kritisoida mitä tahansa, mutta et voi vedota evoluutioon tai biologiaan yrittäessäsi väittää homoseksuaalisuutta luonnottomaksi. Luonnossa homoseksuaalisuus on varsin yleistä ja jopa niin, että mitä kehittyneempi laji, sitä enemmän homoseksuaalisuutta esiintyy.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Huono analogia. Mutta periaatteessa sekin on luonnollista. Eläimet hakeutuvat tutkimusten mukaan tarkoituksellisesti syömään käyneitä hedelmiä ja marjoja, joista ne juopuvat. Eläimillä ei kai ole moraalia.

        Voit siniä tietenkin kritisoida mitä tahansa, mutta et voi vedota evoluutioon tai biologiaan yrittäessäsi väittää homoseksuaalisuutta luonnottomaksi. Luonnossa homoseksuaalisuus on varsin yleistä ja jopa niin, että mitä kehittyneempi laji, sitä enemmän homoseksuaalisuutta esiintyy.

        Misä "väitteestä" puhut?
        En aloituksessani väittänyt mitään. Esitin kysymyksiä.


    • Anonyymi00003

      No luonnotonta se ei ainakaan ole koska luonnosta löytyy samat ilmiöt.

      Luonnossa ei ole myöskään moraalia ja niinpä insestikin on "sallittua".

      Ihminen "työntää" moraalia joka paikkaan.

      PR voi kauhistella mitä haluaa, mutta homous on ollut olemassa niin kauan kuin on ihminen ja Antiikissa se oli jotakuinkin "normaali ilmiö".

      Juutalaisten uskonto, josta kristinusko kumpuaa, oli paikallisuskonto ja alunperin monijumalainen, jossa oli mukana myös naisjumalia. Vähitellen jumaluus ukkoutui.

      Alkuperäisiä tekstejä ei ole olemassa. Tekstit muuttuivat kopioiden kopiointeina. Kirjurit niitä "sävelsivät" sitä mukaa yhteisön mielihaluihin sopiviksi.

      Jäljellä on siten jumala jota "isäksi" kutsutaan ja onkin kummallista että jumalalla on näin sukupuoli?

      Ja poika ja tietenkin 12 (mies) opetuslasta.

      Ihminen on seksuaalinen olento kuten eläimet. Eikä homous paljoa poikkea onaniasta eli itsetyydytyksestä.

      Myös avioliitto on muokkautunut ajan kanssa. Kannattaa tutustua Edvard Westermarckin teokseen avioliiton historia.

    • Anonyymi00006

      Aihetta voisi lähestyä kasvimaailman kautta.
      Kuten kasvi kurkottaa kohti sähkömagneettista valoa, niin samoin ihmisen ytimessä on sähkömagneettisia hiukkasia, joiden kautta ihminen voi löytää ns. kotiin, itseensä, eli omaan ytimeensä, sielunkumppanin tai valon maahan. Linnutkin suunnistaa magneettiaistin kautta kotiin.

      Eli on olemassa koti, valon maailma, jossa jokaisen olennon puolikas eli sielu asuu. Auringon purkaukset on sen näkyvä ilmiö.

      Myös naaraalla on alapäässä tuo sähköinen, aktiivinen pystyyn nouseva, paisuva elin, vaikka naaras edustaa maata, joka sisältää aineellisen elämän perustan. Valossa on katoava puoli. Juuristo säilyy maan sisällä.

      Jos halutaan kokea taivas, kuten laulussa Näytän sulle taivaan sanotaan, niin siinä pyritään yhdistämään sähköiset varaukset, joka on räjähtävä voima, sähköinen purkaus.

      Evoluutio tai luominen taas perustuu siihen, että ylempi sähköinen sielu tunkeutuu houkuttelevaan tuoksuun. Uros haistaa naaraan. Hyönteinen kukan meden.

      Odotan tieteellistä selitystä ihmisessä vaikuttavien sähkömagneettisten hiukkasten varautumisesta, jolloin tapahtuu yhteys universaaliin valoon. Uskonnolliset kokemukset on siten ratkaistu.

    • Anonyymi00007

      Räsänen on kaivanut esiin termistöä jonka tulkinnan ongelmat hän puolihuolimattaomasti itsekin myöntää. Lakiinhan on kirjattu nimittäin että esim. homous on lääketieteelisesti ongelmallinen vain jos henkilö itse kärsii homoudestaan.
      Räsänen on siis ylestänyt rankasti ja päätellyt kaikkien homojen kärsivän suuresti homoudestaan mikä ei taida pitää paikkaansa.

    • Anonyymi00008

      Iltalehdessä on kokeneen psykiatriaan erikoistuneen lääkärin mielipide Räsäsen sanomisista. Aika selvää pässinlihaa ja itsensäpä Räsänen väitteillään vain onnistui munaamaan.

      • Anonyymi00009

        Räsänen filosofian palstalla?


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Räsänen filosofian palstalla?

        Juu, ilmeisenä esimerkkinä tämän(kin) osion lukijoiden älykkyysosamäärästä ymmärtää, että mistä on todellisuudessa kyse, kun ilmestyskirjan 12. luvussa alkaa taivaassa sota, minne kristityt ovatkin korottaneet Saatanan Jumalan kasvojen eteen omaksi Jumalakseen syyttämään veljiä yötä päivää, kuten siellä lukee.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Juu, ilmeisenä esimerkkinä tämän(kin) osion lukijoiden älykkyysosamäärästä ymmärtää, että mistä on todellisuudessa kyse, kun ilmestyskirjan 12. luvussa alkaa taivaassa sota, minne kristityt ovatkin korottaneet Saatanan Jumalan kasvojen eteen omaksi Jumalakseen syyttämään veljiä yötä päivää, kuten siellä lukee.

        Ja näin tapahtui, ja oikeudessa käsitelty tätä nyt seitsemän vuotta, mutta ei veljien syyttäminen ole kyllä osoittanut laantumisen merkkejä vieläkään. Ilmeisesti Saatanaa ei ole vieläkään saatu heitettyä taivaasta pihalle?!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1682
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      869
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      634
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      90
      606
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe