Raamatun mukaan vaimon tulee avioliitossa olla miehelleen samalla tavalla alamainen kuin seurakunta on Kristukselle alamainen (eli olla täysin hänen auktoriteettinsa alla):
Efe. 5:22-24
"Vaimot, olkaa kukin omalle miehellenne alamaisia niin kuin Herralle, sillä mies on vaimon pää, niin kuin myös Kristus on seurakunnan pää, hän, ruumiin vapahtaja. Mutta niin kuin seurakunta on Kristukselle alamainen, samoin olkoot vaimotkin kukin miehelleen kaikessa alamaiset."
Ainoa tilanne, jossa vaimon ei tarvitse totella miestään, on sellainen tilanne, jossa mies käskee vaimoaan tekemään jotakin syntistä (eli rikkomaan Jumalan lakia):
Ap. t. 5:29
"Mutta Pietari ja apostolit vastasivat ja sanoivat: "Enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä."
Suurin osa avioliitoissa esiintyvistä ongelmista johtuu siitä, että ihmiset eivät kunnioita tätä Jumalan asettamaa valtarakennetta. Ensin he hylkäävät Raamatun opetukset avioliitosta, ja sitten he itkevät ja valittavat, kun "heidän avioliittonsa ei toimi".
Näiden ihmisten kannattaisi luottaa Jumalaan oman ymmärryksensä sijaan:
San. 3:5-6
"Turvaa Herraan kaikesta sydämestäsi äläkä nojaudu omaan ymmärrykseesi. Tunne hänet kaikilla teilläsi, niin hän polkusi suoristaa."
Vaimon on alistuttava miehelleen kuin Jumalalle
22
461
Vastaukset
- Anonyymi00002
Voi pyhä PULIVARI! Jokuhan saattaa jopa ajatella tuon suuntaisesti. Muukin kuin muslimi.
Arvostan kritiiliisen etiikan piirteitä jotka ovat länsimaisen moraalin peruskiviä, muta tolkuttomuus ihmetyttää!
Joudunkohan helvettiin koska kymmenien vuosien avioliiton aikana ovat vastuut minun ja vaimoni välillä vaihdelleet tilanteiden mukaan?
On ollut vuosia jolloin vaimoni hoiti koko talouden paitsi tulopuolen.
Oli alueita jotka eivät minua kiinnostaneet tippaakaan. Tekstiilit, sisustaminen yms.
Häntä ei kiinnostanut teknisempi puoli.
Alue joka minusta on tärkeä. Vaimoni halusi toimia minun hyvivointini hyväksi. Kaikessa!
Lyhentääköhän tuo minun kiirastuliaikaani? Pakana vuodesta 1972 lähtien.Tällä videolla selitetään, miten voit olla 100% varma Taivaaseen pääsystä:
https://www.youtube.com/watch?v=yJTh1fbpfmk
- Anonyymi00003
Kuulostaa ihan terveiltä ihmissuhteilta ja yheiskunnalta haha
- Anonyymi00004
Ei kukaan tervejärkinen sanoisi naiselleen että "palvo minua niin kun minä palvon mielikuvstani"
- Anonyymi00005
*mielikuvitustani
- Anonyymi00006
Niin, vielä löytyy ihmisiä, jotka siteeraavat Raamattua; aika pelottavaa että siihen yhä edelleen uskotaan ja eletään sen mukaan ja lisäksi PAKOTETAAN TAI AINAKIN TOIVOTAAN ETTÄ TOISETKIN TEKISIVÄT NIIN.
Nainen, mies tai kuka tahansa ihminen on ihmisarvoltaan samanvertainen ja hänelle pitää olla tasavertaiset mahdollisuudet hyvään tai edes kohtuulliseen elämään. Jos näin ei ole kuten monilla heikommilla ei ole, tulee toisen inhimillisyyden ja humaaniuden nimissä pyrkiä auttamaa. Ei Raamattua siteeraamalla ja tuomitsemalla vaan oikeasti auttamaan. - Anonyymi00007
En kuulu kirkkoon, enkä lue raamattua. Suosittelen samaa kaikille naisille.
Sinäkin tulet kohtaamaan Raamatun Jumalan ennemmin tai myöhemmin, halusit tai et:
Hepr. 9:27
"Ja samoin kuin ihmisille on määrätty, että heidän on kerran kuoltava, mutta sen jälkeen tulee tuomio,"
- Anonyymi00008
Kuulostaa ihan islamilta. I´ll pass ty.
- Anonyymi00009
Totta. Fundmentalisti kristityt ja fundamentalisti muslimit voisivat ihan hyvin lakata tappelemasta ja perustaa yhteisen uskonnon. He saarnavat 100%sti samaa sontaa.
Anonyymi00009 kirjoitti:
Totta. Fundmentalisti kristityt ja fundamentalisti muslimit voisivat ihan hyvin lakata tappelemasta ja perustaa yhteisen uskonnon. He saarnavat 100%sti samaa sontaa.
Ei pidä paikkaansa:
https://www.youtube.com/watch?v=RGYAPW-Xa2M- Anonyymi00012
LukasWiltzon kirjoitti:
Ei pidä paikkaansa:
https://www.youtube.com/watch?v=RGYAPW-Xa2MPitää paikkansa. Se on tietysti ikävää, jos sinä et edes tunne raamattua.
Anonyymi00012 kirjoitti:
Pitää paikkansa. Se on tietysti ikävää, jos sinä et edes tunne raamattua.
Katsoitko linkkaamani videon?
- Anonyymi00017
LukasWiltzon kirjoitti:
Katsoitko linkkaamani videon?
En tarvitse kenenkään nettihihhulin videoita tämän asian tietämiseen. Minä sentään olen lukenut kyseisen kirjan. Sinulta on näköjään jäänyt videoiden katselun asteelle.
- Anonyymi00010
Onko tämä Amerikan magavalistusta😂
- Anonyymi00011
AP, Onkohan tarkoituksesi provosoida ja aiheuttaa vihalietsontaa?
- Anonyymi00018
LukasWiltzon kirjoitti:
Ei, tarkoitukseni on kertoa totuus.
Jos tuo on totuus sinulle ( ja varmasti monelle muulekin) miksi yrität pakkosyöttää sitä täällä ?
Pakkosyöttö toimii aina sinua itseäsi vastaan. Etkö ole vieläkään sitä huomannut?
Elä ja anna muidenkin elää , niinkauan kuin he eivät tee mitään rikollista ja laitonta.
- Anonyymi00013
Nyt se selvisi! Kymmeniä vuosia kestänyt liittomme moleminpuolinen tyytyväisyys perustuu meidän ateismiimme.
Vaimolle tärkeät, arkiset asiat eivät ole sitä minulle.
Sama myös toisin päin. - Anonyymi00014
Kyllähän se vain niin on, että jossain vaiheessa, jos menee liiallisuuksiin tuokin asia, tulee laki vastaan.
- Anonyymi00015
Parin tuhannen vuoden takaisten periaatteiden ja sääntöjen tulkinta nykyajassa on tapeetona. Silloin oli silloin ja nyt on nyt!
- Anonyymi00016
Lukeekohan siellä myös siitä, saako mies hakata vaimoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621107Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661077Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373999- 47993
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153882- 87791
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717789Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?180784Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105679Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka46673
