Luitko jutun? Lohi leikkaa ennen näkemättömän paljon, mm. hammashoidosta ja sotesta. Lohi valmistautuu kantamaan vastuuta. Vanhukset kuolkoot pois jne.
No niin, eiköhän sitten Lapin "yliopiston" päivät ole vähissä. Lakkautetaan huonoimpana.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011908144.html
Keskustan Marku Lohi: edessä leikkaukset
19
300
Vastaukset
- Anonyymi00001
Lapissa on aivan turha pitää yliopistoa.
siellä matkaillaan
ja piste.- Anonyymi00005
Pakkohan se on leikata kun rahat sotimiseen menee,oli vallassa kuka tahansa puolue.
Nyt ei ole enää siitä kiinni otetaanko lisää velkaa vaan siitä että velkaa on jo Ukrainan tukemisen takia niin paljon että pelkkien korkojen takia pitää leikata.
Kaikki puolueet on samassa veneessä,venettä keikuttaa vain IMF joka pakottaa vähentämään velkaantumista siis leikkaamaan lisää.
Kenelläkään ei tule mieleen vähentää sodan lietsontaan lähetettävän rahan määrää.
- Anonyymi00002
- VasemmistoKEPU on ilmoittanut - teemme SDP:n ja ViherVasemmiston kanssa -
"" Leikkaamme Heti -kun pääsemme hallitukseen "" ja REILUSTI -Enemmän - ! - Anonyymi00003
jaahas keskustan lohi taas juoksee puuta ympäri niin kovaa että ottaa ite rectumiin iteltään osumaa maalaiset sex töihin sex,keskusta mismiä sdp.mismiä
- Anonyymi00004
sdp..teki soten ja mikä soppa siitä tuli sdp,mismi soppa
- Anonyymi00006
Lohi ollut jo vuosikausia näkymätön ja kuulumaton eduskunnassa, palkkion ja kulukorvausten nostaminen omalle tilille ollut se tärkein tehtävä, monessa muussakin nostaa kokouspalkkioita. Autto, Lohi ja Ojala-Niemelä ne turhimmat lappilaisedustajat, niin pöljä en ole, että äänestäisin heitä. Älkää tekään.
- Anonyymi00007
Turhautuuhan siinä varmaan kun joutuu sietämään tyhjyyttään ammottavia juottoloita ja epäsuosittua "nakkikioskia". Kyllä vain met äänestämme. vaan emme kerro ketä. Joten nyt se kenttäkeitin tulille ja kovat toitotukset sapuskan tarjoajasta jos meinaa että, porukat noteerais.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Turhautuuhan siinä varmaan kun joutuu sietämään tyhjyyttään ammottavia juottoloita ja epäsuosittua "nakkikioskia". Kyllä vain met äänestämme. vaan emme kerro ketä. Joten nyt se kenttäkeitin tulille ja kovat toitotukset sapuskan tarjoajasta jos meinaa että, porukat noteerais.
Tipukeitto,sopis täydellisesti näin pääsiäisen aikaan tarjottavaksi.Kun sais viellä kotiin vietäväksi niin jäis euroja tilipäivänä ns. sukanvarteen laitettavaksi.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Tipukeitto,sopis täydellisesti näin pääsiäisen aikaan tarjottavaksi.Kun sais viellä kotiin vietäväksi niin jäis euroja tilipäivänä ns. sukanvarteen laitettavaksi.
Perskokkareet tehneet velkaa 35 miljardia vajaassa 3 vuodessa.
https://velkakello.fi/
- Anonyymi00011
Työttömiltä leikkaaminen lisää kaduilla norkoilevia pussikalja tyyppejä.
Se on faktaa.
Näille ei löydy työpaikkoja, elämä potkii päähän ja ainot vaihtoehto on vetää keittoa et jaksaa paskaa elämää teennäisesti onnellisimmassa maassa.
Jokainen näistä istuis mieluummin kapakassa ku kaduilla.
Raha noista tölkeistä valuu viroon..
Sama kuvio karkkien, ruokien, alkon verotus.. kaikki noi massit on pois Suomalaisilta yrityksiltä/yrittäjiltä=Suomelta.
Yrittäjät eivät pysty laittamaan/sijottamaan menetettyjä myyntituloja yritystensä kehittämiseen, uusiin yrityksiin, ei pysty ostamaan autoja firmoilleen ym.
Toi on jatkuva noidankehä/oravan pyörä joka nakertaa tätä yhteiskuntaa.
Ton alamäen liikkeelle laittava taho on tyhmät päättäjät=orpo, purra,stubb,sipilä ym. ääliöt jotka ajaa tämän maan kehitysmaaksi tyhmillä uudistuksillaan/leikkauksilla. - Anonyymi00012
Yhteiskunnan rahanjako on vääristynyt, jos julkisia resursseja kaadetaan suoraan viemäriin. No nyt on kepukin havahtanut päiväunestaan.
- Anonyymi00013
Eiköhän toimiteta ensivaalissa nuo Lapin maakunnan edustajat sille sopeutumisrahalle tai oikeita töitä hakemaan, kun ovat vielä työikäisiä.
- Anonyymi00017
Lapin kansanedustajat joutuvat hakemaan töitä työnvälityksestä seuraavien vaalien jälkeen. Nauttimaan suuria työttömyyskorvauksia mitä ovat aikaansaaneet. Rupusakkia koko porukka. Ainoa järkevä Mika Riipi.
- Anonyymi00014
Lohella on varaa yksityislääkäriin.
Köyhä saa kuolla vaivoihinsa.
Siinä totuus.
Jos joku köyhä olis päättämässä yhteiskunnan varojen käytöstä asiat olisivat toisin.
Nämä kansanedustajathan ovat sitä yläluokan väkeä.
Jos sattuu pullahtamaan, mahtava eläke tulee palkkioksi.- Anonyymi00015
Eduskunnassa on oma terveyshoito, ei tarvitse Lohen eikä kumppaneiden vastaanottoaikoja ruihnailla. Taitaa olla ilmainen hammashoitokin ja eduskunnan Visalla saa kantaa viinaa niin paljon kuin edustajan työhuoneen kaappiin mahtuu, viittaan Lintilään.
- Anonyymi00016
Köyhien puolustaja eduskuntaan.
Nyt pitää vaihtaa uudet kansanedustajat.
Yrittäjien paikka eduskunnassa, opettajan paikka koulussa.
Sellainen henkilö pitää valita, joka ei ole ylpiä herra, vaan kulkee kansan parissa eikä mene "hattuun" vaikka kuinka korkia asema. Sellainen joka auttaa köyhiä ja sairaita kuten Hursti aikoinaan. Sellainen pitää valita eduskuntaan.
En sano nimiä, ettei mene mainostamiseksi. - Anonyymi00018
En ole koskaan tiennyt, että kansanedustajilla terveydenhuolto ilmainen.
Hävettää oikein ajatella kuinka suomalaisten edut joista maksetaan jopa veroa ovat heikentyneet vuosi vuodelta.
Oli aikakausi jolloin oli pulaa lääkäreistä.
Niitä alettiin värväämään ulkomailta.
Sekin ihmetyttää, kuinka hinnat nousee, mutta eläkeindeksi laahaa jäljessä.
Tämäkin on päätetty eduskunnassa.- Anonyymi00019
'Salakka", jälleen purkaa katkeruuttaan. Kandee varoa jottei käy niinkuin Pelkosenniemen tyypille.
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
'Salakka", jälleen purkaa katkeruuttaan. Kandee varoa jottei käy niinkuin Pelkosenniemen tyypille.
Tässä "salakassa' katkeruus tulee jatkuvasti kukkeimmillaan esille..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1072691Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww1182059- 691620
EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje281304Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi251149- 961074
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe531062- 851044
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta1271042Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366977