Rakennuksen tuulikuorma

Anonyymi-ap

Yhdistyneiden kansakuntien päämaja on leveä, litteä ja korkea. Voiko rakennus kaatua tuulessa? Vaikuttaako seinäpinta-ala tuulikuormaan?

3

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      No, se on seissyt siinä jo yli 70 vuotta, joten kysymys lienee teoreettinen.

    • Anonyymi00002

      Kyllä voi kaatua eli heikko rakennus voi kaatua tuulessa, vahva rakennus ei kaadu tuulessa. Rakennuksia on romahtanut tuulessa harvoin, sen sijaan siltoja historiassa lukuisia. Insinööri osaa kyllä nykyisin laskea, ihan kaavamaisesti.

      Kun tuuli kohtaa tasaisen pinnan suoraan, aiheutuu suurta painetta tuulen puolella ja alipainetta suojan puolella. Tuulikuorman suurin ongelma on pyörteily. Kun tuuli ohittaa terävät kulmat, se muodostaa säännöllisiä pyörteitä, jotka voivat saada rakennuksen vaappumaan puolelta toiselle.

      Pyörteilyn minimoinnissa teräviä kulmia usein pyöristetään tai viistetään, mikä auttaa tuulta liukumaan ohi tasaisemmin.

      Lieriömäsisissä rakennuksissa ilmavirta myötäilee rakennuksen pintaa pidempään, mikä pienentää ilmanvastusta. Pyörteet ovat kuitenkin edelleen mahdollisia ja ne voivat olla hyvin voimakkaita tietyillä tuulen nopeuksilla. Silloin pintaan voidaan lisätä spiraalimaisia uria, kierteitä tai ulokkeita, jotka rikkovat ilmanvirtausta (vrt. golfpallon kolot tai korkeat savupiiput).

      Nykyaikaiset pilvenpiirtäjät ovat usein tietoisesti epäsymmetrisiä tai kapenevia. Epäsymmetria on tehokas keino "hämätä" tuulta, koska rakennuksen muoto rikkoo kuvion. Jos muoto muuttuu korkeuden mukaan, pyörteitä ei synny samassa tahdissa koko rakennuksen matkalla. On myös mahdollista käyttää kiertyvää muotoa, reikiä tai kanavia rakennuksen läpi tahi porrastusta, jolloin tuuli ei löydä yhtenäistä pintaa, johon se voisi tarttua.

      Eräs tapa pienentää tai tasapainottaa tuulen ja maanjäristysten aiheuttamaa heiluntaa on jousituksen tai vastapainojen käyttö.

    • Anonyymi00003

      Muistan kuinka lujuusopin opettaja kertoi vuonna miekka ja kilpi Näsinneulan mitoituksesta.

      Jos tulee suurin Suomessa mitattu puuska, niin torni taipuu ja palautuu. Jos juuri oikeassa vaiheessa tulee toinen samanlainen puuska, torni taipuu vielä enemmän ja palautuu. Jos kolmas ennätyspuuska tulisi synkronissa tornin liikkeeseen, torni saa kaatua.

      En osaa varmaksi sanoa, pitääkö juttu paikkaansa. Lujuuslaskelmissa pyritään suuriin varmuuskertoimiin, mutta ei järjettömiin. Se maksaisi liikaa.

      Mitä siltoihin tulee, niin kyse on ollut resonanssista. Olen nähnyt videon 320 m:n radiomastosta, joka kiemurteli kuin käärme, jouduttuaan jostain syystä kovassa tuulessa resonansiin. Haruksissa oli voimistuva ja vaimeneva värähtely jonka aikana liike oli maksimissaan valtava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      82
      3250
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2060
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      169
      1830
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      299
      1376
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      34
      1278
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1200
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      109
      1196
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1090
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1084
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1061
    Aihe