Osaatteko sanoa paljonko tällaista tapahtuu?

Anonyymi-ap

Hei!

Olisin vaan sellaista tullut kysymään, että osaatteko sanoa, paljonko putkimiehet ja sähkömiehet vievät maailmanlaajuisesti täysin uutta messinki ja kupariosaa suoraan romuliikkeeseen romumetallirahojen vuoksi?

Jos määrä on merkittävä niin hieman tuo kiertotalouden merkitys vähenee, kun uusia osia sulatetaan ja samat osat tehdään ja myydään uudestaan ja pahimmillaan joku takapuoliaukinen duunari vie ne suoraan romukeräykseen 50 euron tähden.

4

144

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Virolaiset ryösti ne ja nyt myyvät meille kalliilla. Rakentaa huonosti ja jättää jopa osan rakennusmateriaalista poiskin mutta maksattaavat täyden hinnan. Nyt asuvat täällä meidän rahoilla. Tällä kertaa kutsuvat itseään ukrainalaisiksi.

    • No hei hei!

      Ei ne uusia vie, paitsi hukkapätkiä. Mutta sikäli menee hukkaan, kun jo 10 vuotiaita kupariputkia on vaihdettu. Moni putkiremontti on ollu turha, kun ne alkuperäiset putket ois kestäny kauemmin. Tää johtu siitä, kun vanhat putket on ollu outokummun hyvää kuparia. Sitten ahneuksissaan alkoivat tuomaan itäblokista halvempaa putkee. Ja jos putkee pystyy myymään halvemmalla, niin sillon kuparissa on muita seosaineita. Koska ei kukaan tappiokseen kuitenkaan myy. Vähän sama kuin kullassakin on karaatit. Seostettu on edullisempaa, mutta heikko laatuisempaa.

      • Ja kun kävin frankfurtin lvi messuilla. Niin siellä oli yks halli, kokonaan aasialaista. Pientä nippeliä ja nappelia messingistä. Se tarjonta on hurjaa ja laatu varmaan kirjavaa. En lähtis sinne ollenkaan tekeen kauppoja. Mutta suomalaiset kun tiedetään. Jos saa halvalla, niin pitää ostaa ja paljon. Ja sitten ne kulut kuitenkin jää tavallisen kansalaisen maksettavaksi.


      • Anonyymi00002

        Soppaa kirjoittelet, kuten myös ap.

        Outokummun kuparissa on jo uutena ollut mikroreikiä, silloin on myös ohenemia, jotka ei välttämättä näy edes painekokeessa, 5 - 25v. kuluessa putki puhkeaa kunnolla.

        Kun vanhoja putkia, kaapeleita ja laitteita puretaan uusien tieltä, vanhat otetaan mieluusti talteen, ei uusia myydä romuksi.

        Oikeastaan kaikki putkiremontit on turhia, kun putket voisi asentaa heti uuteen taloon haponkestävästä teräksestä, joka on käytännössä ikuista, eikä edes kuparia kalliimpaa.
        Suomalaiset on tyhmää sakkia, ne tekee asiat päin persettä, koska on ennenkin niin tehty, eikä opi mitään, siitä maksetaan helvetin kovaa hintaa putkiremonttien muodossa.

        Yli 30v. alalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      308
      3044
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe