Muna vai Kana?

Kaikki on varmasti kuullut tämän iänikuisen kysymyksen, kumpi oli ensin.

tähän on kuitenkin olemassa täysin looginen darvinistinen päätelmä.

Tiedätkö sinä, kumpi olikaan ensin?
151584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

on ihan selvää!
Kana oli ensin, eihän se muuten olisi KANANmuna ;):)

Äänestä
  • niin, kysymys oli että kumpi oli ensin, muna vai kana, ei kananmuna vai kana.

    Äänestä

  • old_profile_15873 kirjoitti:

    niin, kysymys oli että kumpi oli ensin, muna vai kana, ei kananmuna vai kana.

    mutta tässä kysymyksessähän voidaan olettaa että munasta kuoriutuu kana.
    Mutta taas toisaalta sehän voi olla ihan minkä muna tahansa ja kana vain sattuu tepastelemaan ohi. Niinhän??

    Äänestä

  • Totuuden torvi kirjoitti:

    mutta tässä kysymyksessähän voidaan olettaa että munasta kuoriutuu kana.
    Mutta taas toisaalta sehän voi olla ihan minkä muna tahansa ja kana vain sattuu tepastelemaan ohi. Niinhän??

    Noh saahan sitä oletella mitä lystää. Me emme tiedä asiasta mitään, meillä ei ole tietoa niin kaukaa. Millaisia tarinoita mielikuvituksesi teettää, muna vai kana teoriaa?

    Äänestä

Luehan tämän palstan aikaisemmista keskusteluista kysymykseesi nimimerkillä Darwin annettu vastaus! (ei jauheta yhtä ja samaa).

Äänestä
  • pahoitteluni edellisestä viestistä, muistini pätkii, palsta olikin evoluutio ja kreationismi.

    Äänestä

Tietysti se muna :) munia munittiin jo kauan ennen kuin linnuista (kanoista puhumattakaan) oli kuultukaan...

Äänestä

Ensin yksi solu. Sitten vähän isompi solu. Aina vain isompi, ja monimutkaisempi. sitä tehen. monimutkaisempii ja monimutkaisempiin rakennelmiin. Sitten alku solu alkoi saada suojaavaa kuorta ympärilleen. Niin muodostui munan tuottanut ja muna liukuvasti vähän kerrassaan. Eikä kukaan pysty sanomaan kumpi oli ensin. Kun seuraava porras oli usein toista hieman parempi.

Äänestä
  • kuvitellaan tilanne jossa on ensimmäinen kana. siis se aivan ensimmäinen oikea kana, jonka edelliset olivat evoluutiossa astetta alempana, ns. betakanoja.

    se syntyi munasta.

    Äänestä

  • muna kirjoitti:

    kuvitellaan tilanne jossa on ensimmäinen kana. siis se aivan ensimmäinen oikea kana, jonka edelliset olivat evoluutiossa astetta alempana, ns. betakanoja.

    se syntyi munasta.

    (betakanat) =))

    Äänestä

Jumala loi.......... kaikki eläimet => muna ;)

Äänestä
  • Kuka hautoi jumalan luoman ensimmäisen munan

    Äänestä

se oli ennen kanaa. Ei kana synny tyhjästä. EI TOSIN MUNAKAAN SYNNY TYHJÄSTÄ, MUTTA KAIKKI ON LÄHTENYT ALKEELLISISTA SOLUISTA.

Miten se munasta kuoriutunut kana tai kukko sitten on jatkanut lisääntymistä. No, niitä munia on ollut monta ja siitä lisääntyminen on saanut alkunsa kanan- ja kukonpoikien kuoriuduttua.

Ei kai alkuihminenkään tulla tupsahtanut aikuisena maankamaralle, vaan kehitys on lähtenyt merestä maalle.

Äänestä
  • ensiks oli bakteeri...siitä muodostui kai joku solu :D solu kasvaa siitä tulee muna ja muna tarvitse lämpöä...kun muna kuoritu tule kana

    Äänestä

  • adgasdgsdg kirjoitti:

    ensiks oli bakteeri...siitä muodostui kai joku solu :D solu kasvaa siitä tulee muna ja muna tarvitse lämpöä...kun muna kuoritu tule kana

    kukot keinohedelmöittivät itsensä. niin syntyi muna, ja niin syntyi kana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


doctrine kirjoitti:

Kaikki on varmasti kuullut tämän iänikuisen kysymyksen, kumpi oli ensin.

tähän on kuitenkin olemassa täysin looginen darvinistinen päätelmä.

Tiedätkö sinä, kumpi olikaan ensin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu