Lapsen synnyttäminen ei vaadi rohkeutta

Anonyymi-ap

aikoinaan todettua:vaikka rohkeutta ei yhtäkkiä olisikaan niin se lapsi syntyy rohkeuden puutteesta huolimatta

26

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Vauraimmissa osissa maapalloa mennään käsittääkseni keisarinleikkaukseen sen vuoksi, jotta alapää pysyisi samanlaisena kuin niillä, jotka eivät ole synnyttäneet alakautta.

      En tiedä onko se Suomessa mahdollista.

      Että kyllä sen lapsen voi hankkia myös ilman perinteistä synnytystä.

      🦄

      • Vauraimmissa osissa maapalloa käytetään sijaissynnyttäjiä. Esim. Paris Hilton hankki juuri lapset tällä tavalla.


    • Anonyymi00002

      Juu ei ne koskaan ole kohtuun jääneet keisarinleikkauksella viimeistään otettu ulos jos ei muuten onnistu

    • Tässä juuri pohdin, mikä motivoi sinua sanomaan noin? Ajattelitko asiaa yhtään laajemmin?

      Koko historian ajan lapsia on syntynyt paljonkin, mutta lapsikuolleisuus on ollut erittäin korkea; arviolta 30–50 % lapsista kuoli ennen 5 vuoden ikää.
      Myös synnyttäneiden naisten kuolleisuus oli ennen erittäin korkea, arvioiden mukaan jopa 1–2 % jokaisesta synnytyksestä johti äidin kuolemaan.
      Yleisimpiä kuolinsyitä olivat synnytyksen jälkeiset infektiot, verenvuoto ja pitkittyneestä synnytyksestä johtuvat komplikaatiot. Riski kasvoi synnytysten määrän myötä.
      Nykypäivänä (onneksi) nuo luvut ovat Suomessa hyvin minimaaliset.

      Kyllä naisilta vaatii suurta rohkeutta hankkiutua raskaaksi ja synnyttää turvallisesti, ilman komplikaatioita.

    • Anonyymi00003

      Näin voi puhua vain aloittaja joka ei ole synnyttänyt ihmistä.

      Onko kyseessä taas katkera mies?

      T, Tuomari

    • Anonyymi00004

      Eräs jännämies korkeastikoulutettu oli vatsa sekaisin pääsi ruikulit lattialle ja korkeastikoulutettu sanoi tuli korkeastikoulutettu ja juho on isäsi

      • Anonyymi00005

        🤣🤣🤣tää oli hienosti kautta rantain niiko tyhmälle aplle pitääki
        Kiiitos🤜🤛 päivä pelastettu. Nyt välly korville


    • Anonyymi00006

      Kyllä se sieltä ulos tulee, oli rohkeutta tai ei.

      • Epäilen. Olen kaupungilla nähnyt naisia, joilla on varmasti jäänyt vauvoja massuun. Olisi luultavasti paljon kevyempi olo ja käynti jos uskaltaisi synnyttää pari kolme ulos. On niitä tosin joillain miehilläkin. Mutta nykyäänhän miehetkin voivat synnyttää.


      • Anonyymi00008
        scrg kirjoitti:

        Epäilen. Olen kaupungilla nähnyt naisia, joilla on varmasti jäänyt vauvoja massuun. Olisi luultavasti paljon kevyempi olo ja käynti jos uskaltaisi synnyttää pari kolme ulos. On niitä tosin joillain miehilläkin. Mutta nykyäänhän miehetkin voivat synnyttää.

        Tämä voi tulla yllätyksenä, mutta se on usein ihan puhdasta läskiä.


      • Anonyymi00008 kirjoitti:

        Tämä voi tulla yllätyksenä, mutta se on usein ihan puhdasta läskiä.

        Mä en ymmärrä, että mistä tota läskiä oikein voi niille kertyä. Ja sitten niin monelle vielä?


      • Anonyymi00011
        JeroP kirjoitti:

        Mä en ymmärrä, että mistä tota läskiä oikein voi niille kertyä. Ja sitten niin monelle vielä?

        Kaikessa yksinkertaisuudessaan ... kun syö enemmän kaloreita kuin kuluttaa, niin silloin läskistyy. Toki tuo kuvio kaikkinensa on paljon monimutkaisempi ja silläkin on väliä mistä ne kalorit kertyvät jne. mutta mennään nyt tuolla yksinkertaisella.


    • Just vastoinpäin, synnyttäminen nimenomaan vaatii rohkeutta, alullepano ei niinkään

    • Anonyymi00007

      lapsen synnyttäminen vaatiilapsellisuutta....

      ..mutta kun kukaan ei ole määrännyt te3kemään mirään, otin vain omaksi projektiksaini... yrittää auttaa masentuneita nuoria naisia...... fkin negotiator general od Klan..

    • Anonyymi00010

      lapsi on lapsellisuuttta, aina...mutta niin hyvä kaveri siten autamassa tytödeiä jos joku niin Klan ja vielä military-taustaakin...

    • Anonyymi00012

      Kyllä lapsi syntyy tavalla tai toisella, mutta synnytyksen läpikäyminen vaatii naiselta valtavasti. Ihmiset, jotka puhuvat naisista tuolla tavalla edes vitsillä, osoittavat vain oman kypsymättömyytensä ja empatiakyvyttömyytensä.

      Nainen kantaa lasta sisällään kuukausia. Toisten raskaus sujuu helpommin, kun taas toisten raskausaika voi olla täyttä helvettiä. Joku saattaa esim. kärsiä pahoinvoinnista koko raskauden ajan niin, ettei pysty töitä tekemään. Se saattaa olla äärimmäisen raskasta aikaa naiselle myös henkisesti.

      Jokainen synnytyskin on omanlaisensa. Joskus synnytys on nopea ja helppo (siihen verrattuna, että siinä tuodaan uusi ihminen tähän maailmaan). Toisten synnytys taas saattaa kestää päiviä, jotkut joutuvat jopa hätäsektioon, jotkut joutuvat pelkäämään lapsensa menettämistä. Se, että nainen selviää kaikesta siitä, mitä ikinä eteen tuodaankaan tekee naisista melkosia supersankareita.

      Joku sinutkin on synnyttänyt. Osoita enemmän kunnioitusta.

      Aletheias

      • Anonyymi00013

        Minusta taas, siis ihan synnyttäneenä naisena, realismi on usein aivan paikallaan. Kyllä se lapsi tosiaan sieltä ulos tulee. Se on asia, johon naisen tulee vain sopeutua, jos aikoo lapsia saada. No toki voi käyttää vaikka sijaissynnyttäjää, jos nyt ei kertakaikkiaan kestä ajatusta synnytyksestä. Synnyttämisestä on usein nykyään tehty jotenkin kertaikaikkisen epäluonnollista. Kylmä fakta kuitenkin on, että kyllä se lapsi sieltä ulost tulee ... halusipa sitä tai ei.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Minusta taas, siis ihan synnyttäneenä naisena, realismi on usein aivan paikallaan. Kyllä se lapsi tosiaan sieltä ulos tulee. Se on asia, johon naisen tulee vain sopeutua, jos aikoo lapsia saada. No toki voi käyttää vaikka sijaissynnyttäjää, jos nyt ei kertakaikkiaan kestä ajatusta synnytyksestä. Synnyttämisestä on usein nykyään tehty jotenkin kertaikaikkisen epäluonnollista. Kylmä fakta kuitenkin on, että kyllä se lapsi sieltä ulost tulee ... halusipa sitä tai ei.

        Tietenkin lapsi tulee ulos. Raskautta kannattaa pohtia hyvissä ajoin ja jos tuntuu siltä, ettei missään olosuhteissa kestäisi raskautta tai synnytystä, miettiä vaihtoehtoisia tapoja tulla vanhemmaksi. On vain viisautta tunnistaa omat rajansa.

        Välillä tosiaan tuntuu, että raskauteen suhtaudutaan jollain tavalla luonnottomasti. Että se on jotain, minkä voi tilata haluamaansa muotoon tiedostamatta, että synnytys etenee kuten etenee. Etukäteen ei voi päättää, miten kaikki tulee menemään. Tietysti on tärkeää, että voi esim. esittää toiveita synnytystään koskien ja että synnyttävää kuunnellaan, mutta henkisesti selviää helpommalla kun ei aseta mitään tulostavoitteita synnytykselleen. Sillä hetkellä, kun kehossa palaa infernaaliden kivun polte, asettuu asiat joka tapauksessa aika nopeasti tärkeysjärjestykseen ja keskittyy vain tärkeimpään eli lapseen.

        Aletheias


    • Anonyymi00015

      Aloittaja ei ole kokenut sitä mitä vaatii naiselta kantaa majassaan 9 kk lasta ja synnyttää ihminen ulos alapäästä. Se on suurin rohkeus! Se on mahtava rohkeus! Vain nainen saa kokea tuon valtavan rohkeuden❤️
      Se on soturin luontoa synnyttää ihminen🫵

    • Nojoo, ei mun muksut olis tullu ulos, kun napanuorat oli kaulan ympärillä. Toisella vain 20cm. Toisella taas niin pitkä, että oli kietoutunu jalkojen ja kaulan ympäri.

      Sektiot piti tehdä. Eka oli hätäsektio ja toinen oli kiireellinen sektio. Ekassa mut nukutettiin ja tokassa vain puudutettiin selkäytimen kautta alavartalo tunnottomaksi ja olin hereillä toimenpiteen.

      • Ja molemmat tuli pystyviillolla sektioitua, ei vaakaan kuten tavallisesti.


      • Jasu2025 kirjoitti:

        Ja molemmat tuli pystyviillolla sektioitua, ei vaakaan kuten tavallisesti.

        Ja niin riskiraskauksia molemmat, etten enää kolmatta halunnut yrittää. Jatkuva komplikaatioriski on aika raskas ajanjakso ootella syntyvää. Oli raskaysmyrkytyskin ja olin osastollakin jo ennen laskettua aikaa. Kuukautta ennen.


    • Anonyymi00016

      Optimaalisesti nainen ei ole yksin synnytyksessä. Vaan tukena on puoliso ja lapsi on yhteinen haave.

      Jostain syystä kuitenkin mies saattaa tehdä viime hetken "käsien ilmaannoston" ja jättää naisen. Siinä taas nainen kokee hylkäämisen. Siitä synnytykseen meneminen on ykskaks aivan järkyttävää. Ja sitten puhutaan vain naisen rohkeudesta.

      Minun mielestä näistä lapsien tekemisistä pitäisi tekijöillä olla jo etukäteen kirjallinen sopimus, niin jäisi monta epäselvää asiaa ja vastuutaistelua välistä. Tyyliin: Molemmat allekirjoituksellaan hyväksyisivät itsensä lapsen huoltajaksi, synnytyksen jälkeen tehtäisiin dna-testi, isyyden tunnustus ja elatussopimus, ihan kaikki.

      Kumpikin joutuisi jo ennen yhtymistä allekirjoittamaan vastuusopimukset, niin jäisi monta joutavaa riitaa välistä. Ja jos täällä maassa ei sopimusta olisi tehty ennen yhtymistä, tulisi jotain yhteiskunnallisista tulonsiirrollisia menetyksiä.

      Ei varmaan helpottaisi huonohkoja syntyvyyslukuja, mutta toisaalta helpottaisi varmaan huoltajuus ja vastuukysymyksiä.

    • Anonyymi00017

      no ei niin pippeli pimppiin ja sillä meno, mutta se vasrtuun kantaminen lapsistaan.

    • Anonyymi00018

      Vaatii se tietynlaista rohkeutta ja antautumista mieheltäkin.
      Vastuun tunnistaminen on hyvä aloittaa jo kaupan tiskillä, ostaa ehkäisyn jos tuntuu ettei ole valmis ottamaan vastuuta.

      Paljaallahan se parhaimmalta tuntuu, kompromissi tässäkin aihepiirissä.
      Harmittaisi olla kissa tai koira, olisi pakko nauttia täysillä koko ajan.

      AV

    • Sanopa tuo siinä vaiheessa, kun on aika punnertaa ne pari kolmekiloista pihalle, niin olisi saattanut tulla sanomista.

      Monikkoraskaus on aina riski ja synnytys vaatii rohkeutta kuin myös komplikaatioiden riski on suurempi...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1374
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      103
      889
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      533
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      35
      432
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      399
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      394
    Aihe