Olen hakenut työpaikkaa Helsingin kaupungin digitaalisten palveluiden puolelta. Minkälainen työpaikka Helsingin kaupunki on?
Helsingin kaupunki työpaikkana
42
1064
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hoitoalalla on työpaikkakiusaajia. Kannattaa muistuttaa johtajaa siitä, että Potkulaki on käytössä eli nykyään sadistiset työpaikkakiusaajat on helppo potkaista työpaikaltaan.
- Anonyymi00003
Aikoinaan Vallilan ratikkahuollossa, jota hoiti HKL:n työntekijät niin työntekijät oli aivan kädettömiä. Jokaista työntekijää sai neuvoa ja ohjata, koska eivät hallinneet työtään. Puusilmäistä väkeä. Itseohjautuvuus todella nollissa.
Muuta timantti erottui joukosta. Suurin osa oli kateellisia heistä, koska tekivät pirun hyvää duunia. Suomalaista kateutta. Hyviä ja nöyriä työntekijöitä. Yksi oli saksanmaalta syntyjitään, pitkään asunut täällä.
Pentti, ex-HKL työnjohtaja
- Anonyymi00002
Helsingin kaupungilla työskentelee henkilöitä, jotka eivät muualle kelpaa. Laiskottelevat ja viihtyvät tupakkapaikalla. Pääosin nostavat palkkaansa minimityöskentelyllä. Saamatonta porukkaa.
Aikoinaan Viikissä työskenteltyäni kaupungin työntekijöiden kanssa vitsailivat, että "me ollaan kaupungin työntekijöitä. ei meidän tarvii persettä nostaa penkiltä". Nauroivat räkäsesti. Tuo kuvaa mentaliteettia kaupungin palveluksessa. Tekevät, mitä jaksavat. Pomoa ei kiinnosta. - Anonyymi00004
ei tulosvastuuta
- Anonyymi00005
Suurinosa päivähoidossa.
- Anonyymi00006
Helsingin kaupungin työntekijät ovat kuin päiväkodissa? Niin, aivan!
- Anonyymi00007
työkavereina muiden kyttääjiä ja arvostelijoita
- Anonyymi00009
helsingin kaupunki on rahoittanut yhdistyksen toimintaa missä on lähetetty lapsia propagandaleirille venäjälle. Että sellaista touhua….
- Anonyymi00011
HS: Helsingin kaupunki maksoi kymmeniätuhansia yhdistykselle – lähettää lapsia Suomesta Venäjän propagandaleireille
- Anonyymi00010
Digipalveluissa työntekijät voisivat kloonata itsensä niin tuplatehokkaampi työskentely. Digitaalisia kaksosia.
- Anonyymi00017
Aloitus Helsingin Kaupungille
- Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
Helsingin digitaaliset kaksoset
https://hri.fi/fi/helsingin-digitaaliset-kaksoset/Mallikuva kiusaajasta
https://yle.fi/a/74-20201339 - Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Mallikuva kiusaajasta
https://yle.fi/a/74-20201339Kaupunkimallit ja pelialustat + the TALLENNE
- Anonyymi00043UUSI
Anonyymi00021 kirjoitti:
Mallikuva kiusaajasta
https://yle.fi/a/74-20201339Kiusaaja on myös ollut kiusattu. Kukapa ei Suomessa?
- Anonyymi00044UUSI
Anonyymi00043 kirjoitti:
Kiusaaja on myös ollut kiusattu. Kukapa ei Suomessa?
Työpaikkakiusaaminen on Suomessa suurempi tabu kuin seksuaalinen häirintä
https://munavaikana.fi/blog/tyopaikkakiusaaminen-on-suomessa-suurempi-tabu-kuin-seksuaalinen-hairinta/
Voidaan puhua kiusaajan puolesta myös työpaikkakiusaamisesta - Anonyymi00045UUSI
Anonyymi00043 kirjoitti:
Kiusaaja on myös ollut kiusattu. Kukapa ei Suomessa?
Totuus on kuitenkin, että vahva ei kiusaa. Vahva puuttuu.
- Anonyymi00046UUSI
Anonyymi00045 kirjoitti:
Totuus on kuitenkin, että vahva ei kiusaa. Vahva puuttuu.
#Vahvat ei kiusaa.
https://suomenvahvinmies.fi/uutiset/vahvat-ei-kiusaa-suomen-vahvimmat-miehet-mika-el-toro-torro-ja-jarkko-liekki-mehtala-nuorten-asialla-kiertueella/ - Anonyymi00047UUSI
Anonyymi00046 kirjoitti:
#Vahvat ei kiusaa.
https://suomenvahvinmies.fi/uutiset/vahvat-ei-kiusaa-suomen-vahvimmat-miehet-mika-el-toro-torro-ja-jarkko-liekki-mehtala-nuorten-asialla-kiertueella/"Pahinta ei ollut fyysinen väkivalta vaan jatkuva henkinen alistaminen. Aivan sama, mitä sanoin, olin aina väärässä"
https://nuortenystavat.fi/tarinat/suomen-vahvimmat-kiusaamista-vastaan/ - Anonyymi00048UUSI
Anonyymi00047 kirjoitti:
"Pahinta ei ollut fyysinen väkivalta vaan jatkuva henkinen alistaminen. Aivan sama, mitä sanoin, olin aina väärässä"
https://nuortenystavat.fi/tarinat/suomen-vahvimmat-kiusaamista-vastaan/Onneksi meillä on klonkku. Kaikkien opettajien idoli
https://tiituspedia.fandom.com/fi/wiki/Klonkku - Anonyymi00049UUSI
Anonyymi00048 kirjoitti:
Onneksi meillä on klonkku. Kaikkien opettajien idoli
https://tiituspedia.fandom.com/fi/wiki/KlonkkuKun klonkku ja kiusaamiseen puuttuja ei tullut toimeen. Tarina välittämisestä ja kiusaamisesta. Tarina siitä, miten ihmisiä kuuluu kohdella ja ei kuulu kohdella.
- Anonyymi00050UUSI
Anonyymi00049 kirjoitti:
Kun klonkku ja kiusaamiseen puuttuja ei tullut toimeen. Tarina välittämisestä ja kiusaamisesta. Tarina siitä, miten ihmisiä kuuluu kohdella ja ei kuulu kohdella.
CMX - Kiusaajien kiusaaja
- Anonyymi00012
3000 euron voiteluraha
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/poliisi-epailee-helsingin-kaupungin-ja-rakennusyhtion-tyontekijoita-lahjusrikoksista/9174390 - Anonyymi00013
Kaupungin töissä joka kymmenettä kiusataan
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/1318773 - Anonyymi00014
Helsingin opetusviraston turvallisuuspäällikkö tunnusti huijanneensa kaupungin opetusvirastoa yli kahdeksan miljoonan euron petosvyyhdissä
https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000007854438.html- Anonyymi00016
Helsingin bandalisimuksilla kotistudiot videotykeillä.
- Anonyymi00023
Rahat meni, terveys meni. Kiitos digitaalisille palvelumiehelle hyvästä palvelusta eli henkisestä voitelusta, huonosta kommunikaatiosta sekä virheellisestä tiedosta.
- Anonyymi00024
Kiusaajan artikkelissa:
" Fakta on se, että paljon on heitäkin, jotka eivät koskaan tule työllistymään..."
- Anonyymi00025
GPS-häirintä ei koske pitkän matkan ohjuksia?
https://www.missiledefenseadvocacy.org/missile-defense-systems/missile-interceptors-by-cost/- Anonyymi00026
Hommataan sitten toisen maan majapaikasta tämmönen
- Anonyymi00028
Joko saa muuttaa ulkomaille?
- Anonyymi00032
Yötön yö
- Anonyymi00033
Olen töissä Helsingin kaupungilla, sote-virasto. En voi suositella kenellekään.
- Anonyymi00034
Sinne tarvitaan digitaalisia klooneja työskentelemään!
- Anonyymi00036
Maailman paras suojatyöpaikka
- Anonyymi00038
Työllistävät henkisen väkivallan mestareita
- Anonyymi00037
Meidän osastol ainaki meno hektsimpää ku pörssifirmassa. En tosin sit tiiä, kun ei sellaiset office-politics kiinnosta. Itsellä ainakin hyvä palkka ja hyvät edut.
- Anonyymi00039
Pistetään Avin tarkastajat chekkaamaan tilanne
- Anonyymi00040UUSI
Boikotoin Helsingin Kaupungin palveluita
- Anonyymi00041UUSI
Helsingissä on vain niin kallista, on kesällä hieno kaupunki, paljon nähtävää, kai niitä työttömiä on joka kaupungissa!
- Anonyymi00042UUSI
Siksipä asutaan Kouvostoliitossa. Meille ryssämielisille sopiva asuinpaikka. Asuinpaikka myös varmistaa, että työllistymisestä ei ole tietoakaan.
- Anonyymi00051UUSI
Retro
The Virtual Model of the House of Markus Lucretius
(asiantuntijalle muistutus hienoista projekteista)
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464