Purra: Yliedustus ollut merkittävää jo pitkään
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi tilastoja viestipalvelu X:ssä todeten, että maahanmuuttajien yliedustus seksuaalirikoksissa on hänen mukaansa ollut merkittävää jo pitkään. Hän liitti ilmiön maahanmuuttoon kulttuureista, joissa suhtautuminen naisiin poikkeaa suomalaisesta.
Keskusteluun osallistui myös Helsingin yliopiston kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Hän viittasi julkisessa kommentissaan muun muassa raiskaustilastoihin, lapsiavioliittoihin ja kunniaväkivaltaan sekä pohti uskonnollisten ja kulttuuristen tekijöiden mahdollista yhteyttä ilmiöihin.
Kanniainen on käsitellyt maahanmuuton vaikutuksia myös teoksessaan Julkisen talouden vaje: pelastaako maahanmuutto?, joka julkaistiin viime vuoden lopussa. Kirjassa tarkastellaan Länsi-Euroopassa tehtyjä tutkimuksia maahanmuuton kustannuksista ja hyödyistä.
https://www.suomenuutiset.fi/helsingin-yliopiston-katsaus-ulkomaalaistaustaisten-osuus-raiskausrikoksista-on-32-prosenttia/
Heli-Maria Wiik
Purra: Yliedustus ollut merkittävää jo pitkään
Anonyymi-ap
0
62
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022122Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271071- 71917
- 58908
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta109687