Nainen vaietkoon seurakunnassa ja muut virhekäsitykset Raamatusta

Anonyymi-ap

51

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Nainen todellakin vaietkoon seurakunnassa, sillä näkeehän sen Suomessakin kuinka suuriin vääryyksiin ja riitoihin se on johtanut. Ilman naisia ei ole mitään riitoja. Tässä asiassa Raamattu on aivan oikeassa.

      • Anonyymi00003

        Ja siinä asiassa Raamattu myös on oikeassa, että sialla on kokonansa halkinaiset sorkat, mutta se ei märehdi.

        3.Mooseksen kirja:
        11:7 sikaa, jolla tosin on kokonansa halkinaiset sorkat, mutta joka ei märehdi: se olkoon teille saastainen.

        5.Mooseksen kirja:
        14:8 sikaa, jolla kyllä on sorkat, mutta joka ei märehdi: se olkoon teille saastainen. Näiden lihaa älkää syökö, ja niiden raatoihin älkää koskeko.


    • Anonyymi00002

      Yle kuuluu museoon.

    • Anonyymi00004

      transut päättää miten raamattua tulkitaan

      • Anonyymi00035

        Palstalla esiintyvät herätysliikkeen edustajat ovat kommenttisi mukaan siis transuja?


    • Anonyymi00005

      Linkissä on aivan täydellistä tekstiä.

      Asia on juuri siten kuten siinä selitetään.

      Mutta siihen pätee se Jeesuksen sanat fariseuksille.

      Uskokaa kaikki mitä he opettavat, mutta heidän tekojaan älkää tehkö.

    • Anonyymi00006

      Kaksi perustetta, miksi naisten pitäisi olla hiljaa uskonasioista:
      1. Päivi
      2. Räsänen

    • Anonyymi00007

      Linkki on täydellistä opetusta, ei siinä ole mitään väärää tai vääristelyä.

      Se ei kuitenkaan vielä tarkoita sitä että sen esittäjä on oikeassa uskossa. Senhän voi peritaateessa esittää jokainen kun vain kopioi opin ja niin tuokin oppi on jostain saatu, ei ihminen itse sitä ole kehitellyt eikä Jumala sitä antanut vaikka se miten oikeaa onkin. Se ei silti kerro mitään ihmisen uskosta eikä edes ole mitään tekemistä sen kanssa.

      Jeesus ymmärsi tämän kaiken jo monta tuhatta vuotta sitten tosiaan sanoessaan sen että uskokaa kaikki mitä he opettavat, mutta heidän tekojaan älkää tehkö. Jeesus ymmärsi jo silloin mitä on kirjaviisaus vastaan usko. Kirjaviisaus ei estä uskoa, eikä ole synti, mutta siitä ei automaattisesti seuraa uskoa.

    • ”Anonyymi00007” 2026-04-16 10:13:49 kirjoitti:
      ”Linkki on täydellistä opetusta, ei siinä ole mitään väärää tai vääristelyä.” ja ”Se ei kuitenkaan vielä tarkoita sitä että sen esittäjä on oikeassa uskossa.”

      Tuo ei siis ollut mitään ”opetusta” vaan kananottoja siihen, miten Raamattua tulisi lukea.
      ”Mutta kirjaimellinen tulkinta ei tarkoita ensimmäistä ajatusta, joka sattuu juolahtamaan mieleen tekstiä lukiessa. Aina kannattaa lukea laajempi kokonaisuus ja pohtia, minkä viestin kirjoittaja halusi oikeasti välittää kuulijoilleen…”

      ”Jeesus ymmärsi jo silloin mitä on kirjaviisaus vastaan usko. Kirjaviisaus ei estä uskoa, eikä ole synti, mutta siitä ei automaattisesti seuraa uskoa.”

      Kun miettii sitä, mitä ”kirjoja” tuolloin luettiin, niin pääsääntöisesti ne olivat VT:n tekstejä. Tuossa tarkoitetaan siis sitä, ettei pidä lukea mitään sillä tavoin, että vain poimii kirjoituksista tekstejä sellaisenaan ilman, että miettii ja yhdistää niitä kokonaisuuteen.

      Nykypäivänä nuo ovat siis niitä, jotka tulkitsevat Raamattua kirjaimellisesti.

      ”Nykypäivänä näemme julkisuudessa erilaisia raamatunlainauksia, joita käytetään pönkittämään mitä moninaisimpia asioita. Eli Raamattua voidaan tietoisesti käyttää väärin, kun tekstejä on lainattu eri asiakokonaisuuksista ja näin muokattu sen sanomaa.”

      Eli otetaan lainauksia siten, että ne tukevat sitä omaa näkemystä ja siitä sitten muodostetaan oma tulkinta.

      ”Usein kuulee väitettävän, että "Nainen vaietkoon seurakunnassa" olisi sanatarkkaa tekstiä Raamatusta.”
      ”Tämä on yksi niistä kuuluisista raamatunlauseista, joita Raamatussa ei ole. Paavali antaa kyllä naisille ohjeita jumalanpalveluksessa toimimisesta, mutta ei noilla sanoilla.”

      Eli kyse on kirkollisesta perinteestä eikä se perustu Raamattuun.

      • Anonyymi00009

        Raamattu ei ole ristiriidassa itsensä kanssa. VT:n määräykset eivät koske Uuden liiton seurakuntaa.
        UT kertoo, että seurakunnissa oli myös naisprofeettoja, joiden tehtävänä on profetoida JULKISESTI, joten kyllä naisillakin oli lupa puhua seurakunnassa.
        Kehoittihan Paavali vanhempia naisia opettamaan nuorempia ja ohjaamaan heitä uskon tiellä ja perheen hoitamisessa.
        1. Kor 14
        " Kun tulette yhteen, on jokaisella jotakin annettavaa: millä on virsi, millä opetus, millä ilmestys, mikä puhuu kielillä, mikä selittää; kaikki tapahtukoon rakennukseksi"
        Tuossa ei suljeta naisia pois.

        Tuo puhelkielto, "naiset vaietkoon seurakunnassa", tarkoittaa sitä, että naisten ei ole lupa juoruilla ja pitää kovaa ääntä seurakunnankokouksissa.


      • Anonyymi00036

        Niin? Koska emme elä tarkalleen Raamatussa kerrotunlaisissa olosuhteissa, emme voi tietää ja ymmärtää alkuperäisten sanojen sisältämän informaation todellista tarkoitusta.
        Niinpä vaikuttaakin kuin monet Raamatun siteeraukset sijoitettuna nykyaikaan perustuisivat kunkin siteeraajan oman persoonallisuuden sen hetkiseen kuvaan ja niiden kokemusten yleistäminen koskemaan kaikkia muitakin ihmisiä sitoo siteerattujen sanojen sisältämän todellisen informaation pois kaikkien ulottuvilta.


    • Anonyymi00008

      Annanpa täältä kateederilta teille tehtävän selvittää, mitä tuo Paavalin opetus tarkoittaa ja miksi Paavali sitä erityisesti painatti opetuksessaan.

      Kuka onkaan ensimmäinen, jonka asiantuntevuus riittää tuon opetuksen/ määräyksen selvittämiseksi. Tämä siksi, kun täällä on niin asiantuntevaa porukkaa, niin luulisi asian selviävän.

      Jos asia ei parissa päivässä selviä, niin kerron.

      k_v

    • Anonyymi00010

      Tästäkin huolimatta Raamattu on ainoastaan mielikuvitustarinoiden kokoelma, minkä jokainen tervejärkinen tietääkin.

      • Anonyymi00011

        No miksi sinä olet täällä sotkemassa asiaa, jos se on vain mielikuvitusta?


    • Anonyymi00012

      "Tuossa ei suljeta naisia pois.

      Tuo puhelkielto, "naiset vaietkoon seurakunnassa", tarkoittaa sitä, että naisten ei ole lupa juoruilla ja pitää kovaa ääntä seurakunnankokouksissa."

      1. Tim. 2:12
      mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa.
      ja
      Ilm. 2:
      20 Mutta se minulla on sinua vastaan, että sinä suvaitset tuota naista, Iisebeliä, joka sanoo itseään profeetaksi ja opettaa ja eksyttää minun palvelijoitani harjoittamaan haureutta ja syömään epäjumalille uhrattua.

      Naisen tehtävä on lasten tekeminen ja miestä palvellen, näyrästi ja hiljaa!
      Nainen petettiin ja on heikko astia!

      Ollut alusta asti yhteydessä pahaa ja tahtoi ja tahtoo olla miehen vertainen!

      Mies on Jumalan Kuva, nainen ei ole!

      • Anonyymi00013

        Anonyymi00012
        2026-04-20 10:02:46 Ei osunut ihan nappiin! Valitan.

        Osittain oikein toki oli ajatuksesi: "Tuo puhelkielto, "naiset vaietkoon seurakunnassa", tarkoittaa sitä, että naisten ei ole lupa juoruilla ja pitää kovaa ääntä seurakunnankokouksissa."


        Siispä lisävihje: Tutki temppelin rakennetta! Asiasta mainitsee kirjassaan myös mm. Risto Santala, edesmennyt juutalaisuuden tutkija.

        k_v


      • Anonyymi00014

        Väärin: "Mies on Jumalan Kuva, nainen ei ole!"
        1. Moos 1
        " Ja Jumala sanoi: "Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme; ja vallitkoot he meren kalat ja taivaan linnut ja karjaeläimet ja koko maan ja kaikki matelijat, jotka maassa matelevat". Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät."


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Anonyymi00012
        2026-04-20 10:02:46 Ei osunut ihan nappiin! Valitan.

        Osittain oikein toki oli ajatuksesi: "Tuo puhelkielto, "naiset vaietkoon seurakunnassa", tarkoittaa sitä, että naisten ei ole lupa juoruilla ja pitää kovaa ääntä seurakunnankokouksissa."


        Siispä lisävihje: Tutki temppelin rakennetta! Asiasta mainitsee kirjassaan myös mm. Risto Santala, edesmennyt juutalaisuuden tutkija.

        k_v

        "Tuo puhelkielto, "naiset vaietkoon seurakunnassa", tarkoittaa sitä, että naisten ei ole lupa juoruilla ja pitää kovaa ääntä seurakunnankokouksissa." Oikeaan suuntaan kirjoitit!

        Santalan, alkuseurakuntaa tutkineen teologin selitys: Apostolit pitivät seurakuntakokouksia (juutalaisten) temppeleissä. Temppelirakenne oli sellainen, että miesväki istui alakerrassa ja naisväki ja lapset lehterillä ja verho oli edessä, joten naiset ja lapset saattoivat liikkua parvella ja varmasti kurkkiakin verhojen välistä salaa ja sieltä sitten "oikaista" miesten juttuja tai muuten tehdä omia havaintoja. Paavalihan antoi ohjeen, että lehterillä verhon takana pitää kuunnella tarkkaan ja kysyä tarkennukset sitten vasta kotona, koska sellainen välihuudahtelu häiritsisi uskonopetusta . Kristittyjähän ei silloin vielä ollut, vaan he olivat juutalaisia Jeesuksen seuraajia, jotka saattoivat vielä opettaa temppeleissä.

        k_v


      • Anonyymi00015 kirjoitti:

        "Tuo puhelkielto, "naiset vaietkoon seurakunnassa", tarkoittaa sitä, että naisten ei ole lupa juoruilla ja pitää kovaa ääntä seurakunnankokouksissa." Oikeaan suuntaan kirjoitit!

        Santalan, alkuseurakuntaa tutkineen teologin selitys: Apostolit pitivät seurakuntakokouksia (juutalaisten) temppeleissä. Temppelirakenne oli sellainen, että miesväki istui alakerrassa ja naisväki ja lapset lehterillä ja verho oli edessä, joten naiset ja lapset saattoivat liikkua parvella ja varmasti kurkkiakin verhojen välistä salaa ja sieltä sitten "oikaista" miesten juttuja tai muuten tehdä omia havaintoja. Paavalihan antoi ohjeen, että lehterillä verhon takana pitää kuunnella tarkkaan ja kysyä tarkennukset sitten vasta kotona, koska sellainen välihuudahtelu häiritsisi uskonopetusta . Kristittyjähän ei silloin vielä ollut, vaan he olivat juutalaisia Jeesuksen seuraajia, jotka saattoivat vielä opettaa temppeleissä.

        k_v

        "...naiset ja lapset saattoivat liikkua parvella ja varmasti kurkkiakin verhojen välistä salaa ja sieltä sitten "oikaista" miesten juttuja tai muuten tehdä omia havaintoja. "

        Tuo pitänee paikkansa.


      • Anonyymi00018
        Mummomuori2 kirjoitti:

        "...naiset ja lapset saattoivat liikkua parvella ja varmasti kurkkiakin verhojen välistä salaa ja sieltä sitten "oikaista" miesten juttuja tai muuten tehdä omia havaintoja. "

        Tuo pitänee paikkansa.

        Miten niin?
        Mitään parvia ollut. 🤣


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Miten niin?
        Mitään parvia ollut. 🤣

        Etsipä jostain kuvia vanhemmista juutalaisista temppeleistä, niin siellä kyllä on parvi ja se on eristetty verholla. Islamilaisessa "temppelissäkin" löytyy useimmiten parvi ja vanhemmissa kirkoissa myös. Nykykirkoissa on enää urkuparvi, jos aina sitäkään, kun urkuri soittelee alttarin vieressä olevalla uruillaan.

        Nykyaikaisissa ja historiallisissakin synagogissa naisten osasto (ezrat nashim) on usein erotettu miehistä väliseinällä mehitsa ( joskus verholla) tai sijoitettu parvelle (lehterille), mikä takaa miehille rukousrauhan. Googlellakin tuo tieto löytyi helposti.

        Parvi oli siksi, että naiset saivat kuunnella miesten opetusta ja keskustelua parvelta/ lehteriltä ja voivat osallistua seurakunnan tilaisuuksiin lasten kanssa. Kotona vaimo sitten saattoi kysyä tarkennusta mieheltään, koska ei ehkä lasten hoitamisten aikana kuullut kaikkea.

        "Jos he tahtovat oppia jotakin, kysykööt kotona omalta mieheltään, sillä naisen on häpeällistä puhua seurakunnan kokouksessa" 1. Korinttilaiskirje 14:35 Paavalin ohje naisten osallistumisesta sekä tietysti myös miehen vastuusta kuunnella tarkasti ja kertoa vaimolleen käsitelty asia!

        k_v


      • Anonyymi00037

        Raamatun mukaan "luotu ihminen" oli Jumalan kuva. Luodusta ihmisestä operoitiin erilleen nainen, jolloin luodun ihmisen jäänteisiin pesiytynyttä oliota alettiin kutsua mieheksi.
        Joten voitko perustella miksi miksi mies olisi Jumalan kuva?


    • Anonyymi00016

      Raamatun mielikuvitustarinoita ei tarvitse ottaa vakavasti tai peräti hermostua niistä, ja jokainen tervejärkinen ymmärtää tämän.

      • Anonyymi00017

        Nyt on niin harhaoppista, niin harhaoppista.

        Raamatun vuoksi käydään kuumana kuin hellankoukku avain tuomioistuimia myöten vaikka eivät edes Raamatusta mitään mainitsisi.

        Niin on ihmeellinen opus.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Nyt on niin harhaoppista, niin harhaoppista.

        Raamatun vuoksi käydään kuumana kuin hellankoukku avain tuomioistuimia myöten vaikka eivät edes Raamatusta mitään mainitsisi.

        Niin on ihmeellinen opus.

        Tietämätön usein selittääkin harhaoppisuudeksi kaiken, mitä ei tiedä tai tunne. Se on helpoin tapa unohtaa koko juttu! Kuumimmat jutut ovatkin juuri niillä, joilla ei ole oikeaa tietoa tai ovat peräti ateisteja, joiden tehtävänä onkin kiletää kaikki kirkkoon kuuluvat asiat.

        Esim tuota parvijuttua ei edes voi kieltää, koska monissa vanhoissa kirkoissa ja synagoogissa ON parvi edelleenkin. Minun nykyisessä kotikirkossanikin on kolme parvea, joista yksi on urkuparvi.

        Mutta totta on, että Raamattu on ihmeellinen opus, jota lukemalla ja tutkimalla voi löytää uutta joka päivä. Eräskin jo eläkkeellä oleva rovasti sanoi, että joka päivä löytyy vieläkin uusia asioita ja oivalluksia!

        k_v, eläkeläinen


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Tietämätön usein selittääkin harhaoppisuudeksi kaiken, mitä ei tiedä tai tunne. Se on helpoin tapa unohtaa koko juttu! Kuumimmat jutut ovatkin juuri niillä, joilla ei ole oikeaa tietoa tai ovat peräti ateisteja, joiden tehtävänä onkin kiletää kaikki kirkkoon kuuluvat asiat.

        Esim tuota parvijuttua ei edes voi kieltää, koska monissa vanhoissa kirkoissa ja synagoogissa ON parvi edelleenkin. Minun nykyisessä kotikirkossanikin on kolme parvea, joista yksi on urkuparvi.

        Mutta totta on, että Raamattu on ihmeellinen opus, jota lukemalla ja tutkimalla voi löytää uutta joka päivä. Eräskin jo eläkkeellä oleva rovasti sanoi, että joka päivä löytyy vieläkin uusia asioita ja oivalluksia!

        k_v, eläkeläinen

        Aivan aina kaikkia mitä oivaltaa ei kannata tuoda esille. Ei ainakaan VT:sta.

        Ja UT:n voi selittää enimmäkseen valheeksi jos on kiusallista tekstiä.


      • Anonyymi00026

        Joo, trollien mielikuvitustarinoita ei todellakaan kannata edes lukea saati sitten vastata niihin.


    • Täällä jotkut juuttuvat yhteen sanaan, eivätkä edes viitsi tarkastaa, miten asia on

      Hyvät oikaisut olivat nämä:
      ”Anonyymi00019” 2026-04-22 13:37:36: ”Etsipä jostain kuvia vanhemmista juutalaisista temppeleistä, niin siellä kyllä on parvi ja se on eristetty verholla. Islamilaisessa "temppelissäkin" löytyy useimmiten parvi ja vanhemmissa kirkoissa myös.2

      ”Anonyymi00020 22026-04-22 13:50:12: ”Esim tuota parvijuttua ei edes voi kieltää, koska monissa vanhoissa kirkoissa ja synagoogissa ON parvi edelleenkin.”

      Ellei tosiaan tunne kontekstia eikä historiaa, voi näitä ”väitteitä” sitten heitellä miten vain,

    • Anonyymi00022

      Lisäksi kun Paavali valehtelee niin ei voi hirttäytyä hänen sanoiihinsa.

      • :D Vai sillä keinon...


      • Anonyymi00023
        Mummomuori2 kirjoitti:

        :D Vai sillä keinon...

        Isojen poikien tapa selvitä hankalista asioista.

        Ne kannattaa yleensä kiertää kaukaa.


    • Anonyymi00024

      Missä ovat Suomen Jumalan miehet? Miehet ovat seurakunnan paimenia ja selkäranka.

      • Niin, tarkoitatko että missä ovat ne miehet, jotka haluavat alistaan naisia?


      • Anonyymi00025
        Mummomuori2 kirjoitti:

        Niin, tarkoitatko että missä ovat ne miehet, jotka haluavat alistaan naisia?

        Herra Sebaot kuvataan miehenä, joka alistaa niin naiset kuin miehetkin ja Raamatun mukaan Hän murhasi hukuttamalla kahdeksaa naista ja miestä vaille kaikki ihmiset.


      • Anonyymi00025 kirjoitti:

        Herra Sebaot kuvataan miehenä, joka alistaa niin naiset kuin miehetkin ja Raamatun mukaan Hän murhasi hukuttamalla kahdeksaa naista ja miestä vaille kaikki ihmiset.

        Jassoo.


      • Anonyymi00033
        Mummomuori2 kirjoitti:

        Jassoo.

        Mikä osa kommenttia ei Raamatun tekstejä lukien pidä paikkaansa?


      • Anonyymi00033 kirjoitti:

        Mikä osa kommenttia ei Raamatun tekstejä lukien pidä paikkaansa?

        Enhän minä mitään tuossa väittänytkään :D


    • Anonyymi00027

      Jumala on kyllä Henki eikä mies tai nainen.

      Juuri siksi meillä on hengellinen elämä eikä vain pelkkä sanallinen jäärääminen siitä mitä kukin on.

      • Niin, mihin oikeastaan Jumala mitään sukupuolta tarvitsee?


      • Anonyymi00028

        "Juuri siksi meillä on hengellinen elämä eikä vain pelkkä sanallinen jäärääminen siitä mitä kukin on."

        Juuri näin että me uskovat olemme ja elämme Hengessä ja totuudessa eli sanalla sanoen elämme Jeesuksessa Kristuksessa, missä ei ole miestä eikä naisten, ei kreikkalaista eikä juutalaista, ... olemme vain yksi Henki Jeesuksessa Kristuksessa ja valmistaudumme kovaa vauhtia ottamaan maailman hallintaamme yhdessä Jeesuksen kanssa.

        Gal. 3:28

        Ei ole tässä juutalaista eikä kreikkalaista, ei ole orjaa eikä vapaata, ei ole miestä eikä naista; sillä kaikki te olette yhtä Kristuksessa Jeesuksessa.


      • Anonyymi00029
        Mummomuori2 kirjoitti:

        Niin, mihin oikeastaan Jumala mitään sukupuolta tarvitsee?

        Ollakseen ihmisen kuva.


      • Anonyymi00029 kirjoitti:

        Ollakseen ihmisen kuva.

        :D Oliko tuo muka vitsi?


      • Anonyymi00030
        Mummomuori2 kirjoitti:

        :D Oliko tuo muka vitsi?

        Sinä olet vitsi! 🤣🤣🤣🤣🤣


      • Anonyymi00031
        Mummomuori2 kirjoitti:

        :D Oliko tuo muka vitsi?

        Viikon vitsi: "Niin, mihin oikeastaan Jumala mitään sukupuolta tarvitsee?????

        Ei Jumala tarvitse sukupuolta vaan IHMISET tarvitsevat eri sukupuolia LISÄÄNTYÄKSEEN!
        Vai olisiko mummonmuorin mielestä parempi, jos ihmiset lisääntyisivät jakautumalla?


      • Anonyymi00031 kirjoitti:

        Viikon vitsi: "Niin, mihin oikeastaan Jumala mitään sukupuolta tarvitsee?????

        Ei Jumala tarvitse sukupuolta vaan IHMISET tarvitsevat eri sukupuolia LISÄÄNTYÄKSEEN!
        Vai olisiko mummonmuorin mielestä parempi, jos ihmiset lisääntyisivät jakautumalla?

        Aivan, Jumalan ei tarvitse lisääntyä, joten sukupuoltakaan ei tarvita.


    • Anonyymi00032

      Jännä, että nuorempi Thurén on noin liberaali, vaikka vanhempi on kunnon konservatiivi.

    • Kun miettii sitä, mitä ”kirjoja” tuolloin luettiin, niin pääsääntöisesti ne olivat VT:n tekstejä. Tuossa tarkoitetaan siis sitä, ettei pidä lukea mitään sillä tavoin, että vain poimii kirjoituksista tekstejä sellaisenaan ilman, että miettii ja yhdistää niitä kokonaisuuteen.

      Nykypäivänä nuo ovat siis niitä, jotka tulkitsevat Raamattua kirjaimellisesti.

      • Anonyymi00034

        Missä noin sanotaan?


      • Anonyymi00034 kirjoitti:

        Missä noin sanotaan?

        Jaa, kannattaa ajatella ihan itse.


      • Anonyymi00038
        Mummomuori2 kirjoitti:

        Jaa, kannattaa ajatella ihan itse.

        Niinhän ateistit ja liberaaliteologit luulevat tekevänsä, mutta toistavat vain omia ENNAKKOASENTEITAAN!
        Room 1
        "Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa,
        koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt. Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet
        ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi.
        Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa,"


      • Anonyymi00038 kirjoitti:

        Niinhän ateistit ja liberaaliteologit luulevat tekevänsä, mutta toistavat vain omia ENNAKKOASENTEITAAN!
        Room 1
        "Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa,
        koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt. Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet
        ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi.
        Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa,"

        Tuota, ei ennakkoasenteita ole kun hankkii tietoa ja osaa ajatella asioita monelta eri kantilta. Sen sijaan sinulla taitaa olla noita ennakkoasenteita, kun nimittelet ja haukut muita.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1848
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1812
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      356
      1595
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1227
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1184
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1034
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      999
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      81
      965
    Aihe