Mäntyvaara?

Anonyymi-ap

Miksi Rovaniemellä ei ole raveja koko kesänä?

1

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      13.7 iltaravit ja 19.8 Kirppuajo
      Toukokuun ravit lahjoitettiin Torniolle rangaistuksena lokakuun ravien sekoilusta keliolosuhteiden suhteen. siis vähän niinku ravien peruutusta veivattiin liian myöhäälle ja odoteltiin luojan korjaavan kelvottoman radan. Ei siis arvon ratamestaria eikä muutakaan radankorjauskalustoa näköpiirissä .
      Pitempimatkalaiset pohjanmaalta ja savosta ookasivat hevosautoilla reilusti 500-600 kilsan turhan lenkin. Korvaus vaivasta 35c kilometri.
      Tosi huonoa tuuriakin noissa ravipäivissä säiden puolesta . Maalisravikin peruutukseen ja toiset viikon sisältä siirto Ouluun.

      Perinteisestikin kesät pyhitetty kesäradoille Sodankylä, Kemijärni, Kaukonen ,Kurtakko
      Nyt vaan älypuhelinkauppaan jolla ei vielä kapistusta ole.
      Kesäradoilla siirrytään digiaikaan . Totoluukut siirtyvät historiaan ja pelaaminen kesäradoilla mahdollista vain älyvehkeillä.
      Itsessäänkin pelaaminen tavallisissakin raveissa noiden veikkauskorttivaateiden ja m. porukkapelien jakaminen sekava soppa.

      Kesäratoja Suomessa kuitenkin 25kpl ja useissa kesäraveissa yleisöä aivan eri luokkaa määrältään kuin tavallisissa.
      Suurimmalle osalle tapahtuma on kertaluonteinen kesätapahtuma pikkupeleineen tai vaikka vähän isompaakin vaikka porukkapeliä ja tuttujen tapaamiseen kesäloman puitteissa.
      Tuskin monikaan tuon johdosta rupeaa lataamaan sovelluksia ja opettelemaan aikakin perehtymistä vaativaa totopelisivustoa.
      Perintenen käteismaksu ja iloiset tototytöt ovat siis nyt varmaan lähes sadanvuoden historian jälkeen kuopattu.
      Tuo totoluukkujen sulkeminen sopisi paremminkin näihin tavallisiin raveihin ei kansantapahtumiin kesäradoilla.
      Vaikea vähän hahmottaa miten tuo kustannussäästö toiminnalla koostuu.
      Lipunmyynti, buffetti, selostus ja kaikki muu talkoojutu ennallaan.
      Jossain jo ennen syntymää kuopattu idea oli jotta kesäraveissa talkootytöt tai pojat pestattaisiin osaamattomille oppaiksi älypuhelinsovellusten käyttöohjeisiin ja käyttämään kuitenkin aika mutkikasta sovellusta.
      Hevoset kerkiää jo maaliin ennenkuin edes alkuun oppitunnilla pääsee.
      Lähtöjen aikataulu hektinen ja silleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1368
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      320
      614
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe