levi on purettava että saada tontteja hahaheheh viitala ja eemeli ahaheheh

Anonyymi-ap

levi on purettava että saada tontteja hahaheheh viitala ja eemeli ahaheheh



Suomen suurin kaupunki pinta-alaltaan on Rovaniemi. Rovaniemi sijaitsee Lapin maakunnassa ja sen pinta-ala on noin 8 016 neliökilometriä. Tämä tekee Rovaniemestä paitsi Suomen, myös Euroopan suurimman kaupungin pinta-alaltaan.

JA ROVANIEMEN KAUPUNKI EI LÖYDÄ TONTTEJA RAKENTAMISEEN


Päät­tä­jät tor­ju­vat Ro­va­nie­men oman vuok­ra-asun­to­tuo­tan­non – "KAS kyllä ra­ken­tai­si, jos kau­pun­ki löy­täi­si tont­te­ja"



hahahhahahhahahhahahahahha hahahehhehehahhahahhhehehhehheheheheheh

EI LÖYDY TONTTEJA EUROOPAN SUURIN PINTA ALALTAA ROVANIEMI JA EI LÖYDY TONTTEJA ,,HAHAHAHHAHAHAHN

TÄLLE NAURAA JO VENÄJÄN HEVOSETKIN ,HAHAHAHHAHAHAHAAHEHEHEH

JOS RAKENNUSVALVONTA ON TÄLLÄ TASOLLA IRTISNOKAA ITTENNNE ÄKKIÄ TEILLE NAURAA PELLON NAURIITKIN,,,,,,,,,,,,,,,, AHAH EI LÖYDY TONTTEJA AHHAAHEHEH

KILOMETREITTÄN TYHYJÄÄ EI SIIS MITÄÄ OLIS LÄÄNIÄ RAKENTAA SADOILLE MILJOONILLE IHMISELLE ASUNTOJA ..KYLLÄ NYT ON PÄÄSSÄ VIKKAA JA PALJON

NAAMIOT ON RIISUTTU ,, KORRUPTIO MÄÄRÄÄ ROVANIEMELLÄ JOHTO PORRAS OSTETTU MAFIA JYLLÄÄ ROVANIEM ELLÄÄ


SDP SOSIALISMI POLITIIKKAA EI ASUNTOJA VAAN KORRUPTIOITA


TÄSSÄHSÄN SE TOTUUS TULEE ESIIN OIKEIN TUNNUSTAVAT AIRNB MÄÄRÄÄ ROVANIEMELLÄ ASUNTORAKENTAMISEN .. POLIISITUTKINTAAN TÄMÄ ASIA LAITETTAVA

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eemeli Kajula ja kaupunginhallituksen puheenjohtaja Susanna Viitala ovat tutkijoiden kanssa yhtä mieltä siitä, että asuminen ja matkailu kietoutuvat Rovaniemellä tiiviisti toisiinsa.

SIIS RAHALLA OSTETTUJA IHMISIÄÄ JA TUNNUSTAVAT .
ELI MATKAILU TÄRKEÄMPÄÄ AIRNB VOI LUKEA RIVIEN VÄLISTÄ KUINKA KORRUPTIOI HAISEE JA KAUAS..

4

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      köyhät rakentakaa jängälle siellä tautia pukkaa suolla yms..radon kaasua , maa säteilyä,, ja kaatopaikalle kans .. mitä nyt miljoona tonnia jätettä myrkkyä yms..kyllä siellä köyhä viihtyy

    • Anonyymi00002

      HGH

    • Anonyymi00003

      Kuntalaisaloite: Tilapäisen telttakylän mahdollistaminen Rovaniemellä matkailusesongin ajaksi
      Vastaanottaja: Rovaniemen kaupunginhallitus / Kaupunkisuunnittelulautakunta

      Aloitteen tausta
      Rovaniemen matkailu kasvaa vauhdilla, ja majoituskapasiteetti on sesonkien aikana äärirajoillaan. Monet rovaniemeläiset kotitaloudet vuokraavat omia asuntojaan matkailijoiden käyttöön sesongin aikana, mikä on erinomainen tapa tukea paikallista matkailuelinkeinoa ja lisätä kaupungin vetovoimaa. Kaupungin keskustassa erityisesti majoituskapasiteettia tarvitaan lisää. Tämä toiminta vaatii kuitenkin paikallisilta asukkailta joustavuutta asumisjärjestelyjen suhteen ja ymmärtäväisyyttä turistien käytöstä kohtaan.

      Tällä aloitteella esitetään, että Rovaniemen kaupunki ryhtyy toimenpiteisiin luodakseen tilapäisen majoitusratkaisun – "telttakylän" – kaupungin teollisuusalueiden yhteyteen. Tämä mahdollistaisi asuntoaan vuokraaville kuntalaisille edullisen ja yhteisöllisen paikan yöpyä sesongin aikana.

      Aloitteen sisältö ja ehdotus
      Esitämme, että Rovaniemen kaupunki valmistelee ja kaavoittaa sopivan teollisuusalueen tontin tilapäistä telttakylää varten. Aloitteen toteuttamiseksi esitämme seuraavia toimenpiteitä:

      Alueen osoittaminen: Kaupunki osoittaa teollisuusalueelta tai sen läheisyydestä rajatun tontin, jolla on lupa telttamajoitukseen sesongin aikana.

      Perusinfra: Kaupunki huolehtii alueen perusvarustelusta, joka sisältää:

      Toimivan vesipisteen.

      Riittävän kapasiteetin omaavat saniteettitilat (wc-tilat).

      Peseytymismahdollisuudet (suihkutilat).

      Palvelut ja yhteisöllisyys: Majoituskapasiteetin lisäämisen lisäksi tavoitteena on luoda yhteisöllinen ilmapiiri:

      Ohjelmapalvelut: Kaupunki järjestää telttakylän asukkaille matalan kynnyksen ohjelmaa, kuten yhteisiä iltoja, ilokarkeloita (yhteistä piirileikkitanssia) informaatiotilaisuuksia tai vapaa-ajan aktiviteetteja.

      Ravintopalvelut: Kaupunki ostaa alueelle säännöllistä keittotarjoilua (ns. soppatykki), joka tarjoaa edullista ja lämmintä terveysruokaa telttakylän asukkaille.

      Perustelut
      Tämä hanke tukee suoraan Rovaniemen strategisia tavoitteita matkailukaupunkina seuraavilla tavoilla:

      Majoituskapasiteetin kasvu: Mahdollistamalla asukkaille joustavan majoitusvaihtoehdon, yhä useampi rovaniemeläinen voi vuokrata oman asuntonsa matkailijoiden käyttöön ilman pelkoa kodittomuudesta sesongin aikana ja ilman, että naapurit kyttäävät ja haukkuvat, että taasko siellä on turistia.

      Elinkeinon tukeminen: Asuntojen vuokraus on iso tulonlähde monille kuntalaisille. Kaupungin tuki tälle toiminnalle vahvistaa paikallista ostovoimaa.

      Kustannustehokkuus: Teollisuusalueiden hyödyntäminen väliaikaisessa käytössä on resurssiviisasta maankäyttöä, joka ei vaadi pysyviä rakennusinvestointeja, mutta tarjoaa välittömän avun majoituspaineeseen.

      Yhteisöllisyys: Soppatykki ja yhteinen ohjelma luovat positiivista kaupunkikuvaa ja vahvistavat kaupunkilaisten välistä yhteenkuuluvuutta matkailusesongin keskellä.

      Pyydämme kaupunkia selvittämään hankkeen toteutettavuuden, tarvittavat luvat (mukaan lukien paloturvallisuus- ja terveystarkastukset) sekä kustannusarvion palveluiden järjestämiseksi tulevalle sesongille.

    • Anonyymi00004

      fggf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1781
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      154
      1776
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      324
      1450
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1118
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1112
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      140
      1089
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      985
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      965
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      959
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      908
    Aihe