Sukellusta pohjois Norjassa

Ellu

Onko kukaan käynyt sukeltamassa pohjois Norjassa? Olen menossa Vardoon ja siitä Tromsoon asti rannikkoa pitkin. Olisi kiva kuulla, jos joku kertois omista sukelluskokemuksista sieltä päin. Ja löytyykö siellä paljon noita sukellusliikkeita, joissa tankataan pulloja. Onko joku yrittänyt vuokrata sieltä ilmapulloja?

3

1137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Deeper

      Puolitoista viikkoa sitten oltiin Lofooteilla sukeltamassa, tosi kirkkaat vedet oli ja näkyvyyttäkin aivan tarpeeksi. Siinä kylässä missä oltiin oli ainakin yksi sukellusliike, en sitten tiedä miten niitä muualla on..

      Tromsosta vähä etelään on Senjan saari, jossa kuuleman mukaan on hyviä sukellusvesiä.
      http://www.draugen.no/

    • poseidon

      Tulin itse pari päivää sitten tromssan reissulta ja oli ihan mukavaa. Sieltä saa pullontäyttöä ainakin www.dykkersentret.no , ja luonnollisesti venekyytejä kohteille, lentokoneen hylky 36m, vanha malmilaiva 8-40m jne. Paremmat kokemukset on kuitenkin lofooteilta www.lofotdykk.no tai jotain, jossa oli keskus majoituspalveluineen laiturin juurella. tromssassa varusteiden pukeminen tapahtuikin vesisateessa laiturilla mikä vähän harmitti, eikä vesikään ole niin kirkasta koska on syvemmällä maassa saarien ympäröimänä.

    • Muumiukko

      Pohjoisimmassa Norjassa tarjoaa kans palveluita sellainen keskus kuin Arctic Abyss (www.arcticabyss.fi). Sijaitsee Utsjoella ja tekevät retkiä Norjan vesiin Tenovuonolta itään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      192
      2010
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      129
      1104
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      795
    5. 58
      786
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      33
      700
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      628
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      574
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      538
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      522
    Aihe