Sukellusta pohjois Norjassa

Ellu

Onko kukaan käynyt sukeltamassa pohjois Norjassa? Olen menossa Vardoon ja siitä Tromsoon asti rannikkoa pitkin. Olisi kiva kuulla, jos joku kertois omista sukelluskokemuksista sieltä päin. Ja löytyykö siellä paljon noita sukellusliikkeita, joissa tankataan pulloja. Onko joku yrittänyt vuokrata sieltä ilmapulloja?

3

1140

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Deeper

      Puolitoista viikkoa sitten oltiin Lofooteilla sukeltamassa, tosi kirkkaat vedet oli ja näkyvyyttäkin aivan tarpeeksi. Siinä kylässä missä oltiin oli ainakin yksi sukellusliike, en sitten tiedä miten niitä muualla on..

      Tromsosta vähä etelään on Senjan saari, jossa kuuleman mukaan on hyviä sukellusvesiä.
      http://www.draugen.no/

    • poseidon

      Tulin itse pari päivää sitten tromssan reissulta ja oli ihan mukavaa. Sieltä saa pullontäyttöä ainakin www.dykkersentret.no , ja luonnollisesti venekyytejä kohteille, lentokoneen hylky 36m, vanha malmilaiva 8-40m jne. Paremmat kokemukset on kuitenkin lofooteilta www.lofotdykk.no tai jotain, jossa oli keskus majoituspalveluineen laiturin juurella. tromssassa varusteiden pukeminen tapahtuikin vesisateessa laiturilla mikä vähän harmitti, eikä vesikään ole niin kirkasta koska on syvemmällä maassa saarien ympäröimänä.

    • Muumiukko

      Pohjoisimmassa Norjassa tarjoaa kans palveluita sellainen keskus kuin Arctic Abyss (www.arcticabyss.fi). Sijaitsee Utsjoella ja tekevät retkiä Norjan vesiin Tenovuonolta itään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      531
      1062
    2. 60
      691
    3. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      53
      594
    4. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      593
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      166
      568
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      244
      562
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      84
      542
    8. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      476
    9. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      188
      472
    10. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      98
      469
    Aihe