Eikö osata maustaa muulla kuin suolalla? Onko ostajien toive että suolaa lapioidaan kaksin käsin kalan sekaan? Onko päätarkoitus että tuote säilyy suolan avulla mahdollisimman pitkään, viis mayuta ja terveellisyydestä .
Vastaukset 7
- Anonyymi00001
Ei ole mitään kamalampaa kuin suolaton kala.
- Anonyymi00002
Ja kauppiashan vetää sua käkättimeen jos et osta sitä eineskalaa, eli osta kala tuoreena ja paista se kuivalla pannulla ilman suolaa, maistuu varmaan hyvälle.
- Anonyymi00006
Tuo nyt oli vitsi, mutta siikaa pannulle, paistetaan voissa, ei tarvita suolaa, ehkä hieman sitruunamehua.
- Anonyymi00003
Itse jos ostan valmista graavikalaa tai savukalaa, on aivan pakko lisätä suolaa ja sitruunamehua. Nykyään on vähennetty valmiissa suolaa entisaijoista reilusti.
- Anonyymi00004
Nimenomaan näin eli se kaupasta valmiiksi suolattuna ostettu kala on suolatonta.
- Anonyymi00005
Itselläni tuli hyvin kivulias virtsakivi, liikaa suolaa ja liian vähän vettä, siinä syy.
Sairaalareissun jälkeen lopetin suolan käytön lähes kokonaan. Aamupuuroon en laita suolaa ja muihin ruokiin olemattoman vähän.
Sitä on jo puoli vuotta kun kivi oireili.
Joissakin kaupan tuotteissa niin paljon suolaa etten voi syödä. Sipsit myös sellaisia niin kuin söisi pelkkää suolaa. Huh.- Anonyymi00007
En ole koskaan elämässäni lisännyt suolaa puuroon!
Outoa "huumoria" !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791110
- 1111100
- 77561
- 47493
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...8456- 16450
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441- 43428
- 15406
- 41402