Olen tottunut pyöräilemään L-koon pyörällä, jossa reach-mitta eli ulottuma on noin 41 senttiä ja stack eli korkeus 61 senttiä. Nyt tarjolla olisi M-sarjan pyörä, jossa ulottuma on vain 40 senttiä ja korkeus 59 senttiä.
Mitta-erot eivät vaikuta isoilta, mutta ehkä voivat olla sitä... Valmistajan mukaan suositus minulle olisi L-sarjan pyörä.
Jos ostan nyt (hyvästä tarjouksesta) M-sarjan pyörän, meneekö pahasti pieleen ja pyörä minulla ihan hukkaan? Ovatko nuo kertomani mittaerot käytännössä suuria ja miten voin mahdollisesti muokata ja kompensoida niitä ja vaikkapa siis ajoasentoa säätämällä (satulan korkeus ja etäisyys, tangon kulma, korokepalat, stemmin hankkiminen ja säätäminen jne)? Katoaako poljinvoima jonnekin tai kipeytyykö selkä tai kädet?
Kiitos, jos osaat kertoa kokemuksia.
Reach- ja stack-mitta eli ulottuman ja rungon korkeuden vaikutus
6
170
Vastaukset
- Anonyymi00001
JK. Pyörä on yleispyörä, ei maasto-, maantie- tai muu erikoispyörä.
- Anonyymi00002
Parhaan vastauksen saanet ehkä bike-fittingistä. Mutta sieltäkin saatat saada väärän.
- Anonyymi00003
Sentti-pari vaakamitassa voi olla vaikutuksiltaan dramaattinen, liian pieni runko voi olla kiikkerä. Stemmin pidentäminen tai satulan siieto taakse ei siihen hirveästi auta - ulottuvuuteen toki. Rungon muukin geometria tekee vielä osansa.
- Anonyymi00004
Nykypyöriin ei edes voi välttämättä vaihtaa stemmiä.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Nykypyöriin ei edes voi välttämättä vaihtaa stemmiä.
Yleensä voi, mutta ahead-tyyppisen korotus on hankalaa vs. klassinen quill.
- Anonyymi00006
Kampien pituus vaikuttaa varmasti jokun verran myös.
We Tested 4 Different Crank Lengths (& the winner is...)
https://youtu.be/Lx7eI0RrOIc?si=cl6WXrevBOTspGXT
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2922452Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1412228Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132048- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85886
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 51667