Oletko kova itkeskelijä?

Anonyymi-ap

Hey yoma boy, koska viimeksi olet itkenyt sponttaanisti ja miksi?

14

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UUSI

      Aspergeri kun olen, niin olen hyvä imitoimaan tunteita. Yksi päivä ajattelin kokeilla harjoitella itkemistä. No siinä sitten itsekseni vollotin, mutta en oikein ymmärtänyt mikä sen pointti on. Alkoi vaan väsyttämään ja kurkku tuli kipeäksi. Päätin että tämä on tunne jota minun ei tarvitse edes oppia imitoimaan. Sama kun hankkisi itselleen ehdoin tahdoin flunssan.

      • UUSI

        Niin, tekö ette sitten koskaan itke?

        No en mäkä, paitsi pari vuotta sitten. Kun hän täällä kertoi, ettei elä ees syksyyn. Niin sillon mulla puskahti. Mutta tietääkseni on vieläki hengissä. Meillä kun kotona oli itkeminen äärimmäisen kiellettyä.


      • UUSI
        JeroP kirjoitti:

        Niin, tekö ette sitten koskaan itke?

        No en mäkä, paitsi pari vuotta sitten. Kun hän täällä kertoi, ettei elä ees syksyyn. Niin sillon mulla puskahti. Mutta tietääkseni on vieläki hengissä. Meillä kun kotona oli itkeminen äärimmäisen kiellettyä.

        En itke. Joskus kyllä herkistyn ja saattaa tulla ilon kyynel silmään. Mutta surusta en tykkää itkeä, eikä se oikein minulta luonnistu.


    • UUSI

      Saatan herkistyä leffoista ja/ tai kirjoista, sekä eläinten surullisista kohtaloista, mutta en harrasta mitään huutoitkua.

      Kun tunnelataus on vahva, tulee kyyneleet väkisin silmiin. En muuten. 🥹💧

      • UUSI

        Taidat olla samanlainen eläytyjä kuin itsekin olen.


      • UUSI
        Mu5tasydän kirjoitti:

        Taidat olla samanlainen eläytyjä kuin itsekin olen.

        Tämä eläytyminen ja leffan juonessa mukana eläminen on aika tavallista. Menen helposti mukaan juonen käänteisiin ja tunnelmaan.

        Tämä on myös syy, miksi en koskaan katso kauhuleffoja. En vaan pysty. Ahdistaa!
        Ne jäävät mielenpohjalle elämään ja kummittelemaan.


      • UUSI
        tosi.typy kirjoitti:

        Tämä eläytyminen ja leffan juonessa mukana eläminen on aika tavallista. Menen helposti mukaan juonen käänteisiin ja tunnelmaan.

        Tämä on myös syy, miksi en koskaan katso kauhuleffoja. En vaan pysty. Ahdistaa!
        Ne jäävät mielenpohjalle elämään ja kummittelemaan.

        En itsekään pysty katsomaan kauhuja, varsinkaan sellaisia, joissa joku psy ko paa tti metsästää seuraavaa uhria, kun ne ovat niin todentuntuisia.


    • UUSI

      Itkin ihan hommetisti silloin, kun erosin. Pääasiassa sitä epäonnistumisen tunnetta, mutta myös kiellettyjä tunteita toista ihmistä kohtaan eli syksystä 23 syksyyn 24.

      Ne oli niitä aikoja, kun kuvittelin, että en selviä ja elämä oli ihan palasina. Niistä kivuista kun nousee, niin koen, että olen vahvempi. Eikä mua saa enää kukaan "naapurin jorma" palasiksi.

      Kuten olen aiemmin sanonut, niin yksin olemiseen tottuu ja siitä oppii nauttimaan. Ei tavallaan halua päästää enää ketään niin lähelle, että menettää mielenrauhansa.

      En silti koskaan halua sanoa, että ei koskaan, jos oikea ihminen osuisi kohdalle, mutta kyllä se paljon vaatisi, koska annan myös itsestäni paljon.

    • Anonyymi00001
      UUSI

      Just itkin so what

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Itkeminen kuuluu naisille, lapsille, sekä feministisille miehille.

      Mies ei itke.

      • Anonyymi00006
        UUSI

        Siis mitä?? Tietenkin itkeminen kuuluu myös miehille. Se ei ole mikään sukupuolisidonnainen asia.

        Aletheias


    • Anonyymi00003
      UUSI

      Tinderinaisille sopii laulu pillitä elli pillitä sanotaanko laulussa unohda minut minut mentävä on mut kun tulen takaisin luikertelen sun puutarhaas pillitä elli pillitä

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Olen melko helposti itkevää sorttia. Oman elämän tunnekokemusten lisäksi elokuvat, kirjat, jotkut liikuttavat somepostaukset jne . herkistävät helposti.

      Viimeksi itkin eilen. Taisin itkeä vähän väsymystä ja pientä elämäntuskaa, mutta se meni aika nopeasti ohi. Itku puhdistaa 😊

      Aletheias

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1972
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1900
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      390
      1812
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      980
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      611
      792
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      684
    Aihe