Hyperälykkään elämän todennäköisyys ja ns. ufot.

Anonyymi-ap

Pidän 100%:n varmana sitä, että muuallakin universumissa on paljon tuntemamme kaltaista elämää. Mutta, kaltaisemme älykäs elämä voi olla todella harvinaista ja meitä paljon älykkäämpi elämä "tähtitieteellisen" harvinaista.
Maapallo on elämälle suotuisa, mutta 8-10 miljoonasta lajista(arvio) ainoastaan yksi laji on kehittänyt edes jonkinlaisen tietoisuuden ja älykkyyden. Älykyytemme tasoa ei voi arvioida, koska ei ole vertailukohtaa.
Montako muuttujaa on pitänyt osua kohdalleen, että ollaan saatu edes tämä kehitystaso aikaiseksi? Satunnaiset mutaatiot, luonnonkatastrofit, ympäristötekijät jne. Ehkä kaltaisemme älykkyyden todennäköisyys maapallon kaltaisella planeetalla on yksi triljoonasta?
Voi olla, että galaksissamme on, on ollut tai tulee olemaan kaltaisiamme älykkäitä olentoja, mutta kun Linnunradan halkaisia on 100000 valovuotta, niin muiden löytäminen saattaa olla hieman haasteellista. Puhumattakaan muista galakseista.

Ja sitten ne ufot. Onko täällä käyneet vieraan tekniikan/sivilisaation edustajat? Sanoisin 50/50%, ehkä ovat, ehkä ei? Ehkä ovat luotaimilla kartoittaneet kehitystason tms. Jos näin, niin tekevät sen huomaamatta. Kaikki muu ufo-hömppä on mielikuvitusta.

33

637

    Vastaukset 33

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos ufomiehiä ei ole koskaan ollut aurinkokunnassamme niin aika paljon roskapuhetta niistä on ollut kyllä netissä ja kirjoissa.

    • Anonyymi00002

      Ufohavainnot ovat vähentyneet samaa vauhtia, kun kameroiden määrä on lisääntynyt.

    • Anonyymi00003

      Onko ufoja olemassa?

      Minka Luukkonen, 9 kysyy

      Vastaus kysymykseen on, että tunnistamattomia lentäviä kohteita nähdään aina silloin tällöin, mutta avaruusolioista ei ole saatu pitäviä havaintoja.

      Englannin kielestä meille tullut ufo-sana tarkoittaa juuri tunnistamatonta lentävää kohdetta. Se on alun perin ilmailuun liittyvä termi, jolla halutaan kertoa, että taivaalla on nähty liikkuva esine tai ilmiö, jonka alkuperää ei tunneta havaintohetkellä.

      Monet ufot ovat tutkittaessa paljastuneet esimerkiksi satelliitiksi, lentokoneeksi, sääpalloksi, drooniksi, meteoriksi tai vain valon aiheuttamaksi heijastukseksi.

      Yleiskielessä ufo voi tarkoittaa myös Maahan saapuvien muukalaisten avaruusalusta tai jopa itse avaruusolentoa. Lentävät lautaset ja muut ufot ovat kiehtoneet ihmisten mieliä jo kauan, mutta alusten tai olentojen vierailuista maapallolle ei ole tosiaan vahvistettuja havaintoja.

      Nykyisin tiedämme, että pelkästään omassa Linnunrata-galaksissamme on miljardeja tähtiä, joiden planeetoilla voisi olosuhteiden puolesta olla elämää ja asukkaita. Tähdet ovat kuitenkin niin kaukana toisistaan, että tähtien välistä avaruusmatkailua pidetään hyvin epätodennäköisenä.

      On periaatteessa mahdollista, että jossakin kaukana avaruudessa on kehittynyt huimasti meitä edistyneempi elämänmuoto, joka pystyisi liikkumaan hyvin nopeasti. Mutta he tuskin saapuisivat tänne ufoiksi luulluilla lentoaluksilla, koska ne olisivat tarkoitukseen liian alkeellisia. Jos he jostakin syystä tulisivat tänne, heillä olisi luultavasti erinomaiset taidot pysyä halutessaan meiltä piilossa.

    • Anonyymi00004

      toden näköisyys että muilla planeetoilla on älykästä ja kehittynyttä elämää on 100%

      • Anonyymi00029

        toden näköisyys


    • Anonyymi00005

      Hyperälykkäät pysyy ihan vitun kaukana ihmisistä!

    • Anonyymi00006

      Et ota huomioon aikaskaalaa tässä.

      Ihminen on ollut olemassa vasta pienen hetken linnunradan mittakaavassa. Tai edes oman planeettamme mittakaavassa.

      Vaikka olisi joku älykäs laji linnunradalla, joka sattuu olemaan olemassa juuri nyt, ja joka vielä on matkustanut maahan juuri nyt, on suorastaan ilmiömäisen pieni mahdollisuus.

      • Anonyymi00027

        Tälläkohtaa pitää ottaa huomioon se seikka, että ihmisiä on ollut tällä pallolla aiemminkin ja tuhoutunut monta kertaa. Nykyinen on vasta n 300000v vanhaa. Osa meistä on paennut marsista aikoinaan. Reptiliaanit tuhosivat sen ilmakehän ja koko planeetan.


    • Anonyymi00007

      hyper: sana, joka ei tarkoita mitään
      ufomies: outo lentävän lautasen ja miehen risteytys

    • Anonyymi00008

      Pikemminkin on erittäin todennäköistä, ja käytännössä varmaa, että maailmankaikkeudessa on paljon meitä valtavasti kehittyneempiä ja älykkäämpiä lajeja. Maapallo ja ihminen etenkin on ollut olemassa vain silmänräpäyksen maailmankaikkeuden ikään verrattuna. Samaten on ihan naurettavaa vetää mitään johtopäätöksiä ihmisen kehittämän teknologian jne perusteella. Eihän nykyaikasta tekniikkaa ole ollut olemassakaan kuin jonkinverran yli sata vuotta. Mitä se muka on maailmankaikkeuden 13.8 miljardiin vuoteen verrattuna? Ei yhtään mitään, ei edes sitä silmänräpäystä. Maailmankaikkeudessa on järjetön määrä galakseja, niissä olevia tähtiä ja niiden planeettoja. Joten on ihan varmaa, että elämää on muuaallakin. Käytännössä on ihan varmaa, että älykästä elämää on valtavasti muuallakin. Ajatus, että sitä olisi syntynyt vain yhden tähden yhdelle plalneetalle on täysin järjetön ja naurettava. Se kertoo vain ihmisen itsekkyydestä ja itsekeskeisyydestä ja kuvitelmasta, että ihminen nyt muka olisi jotenkin erityisiä. Ei ole. Ja ajatus siitä, että muka muuaalla ei olisi yhtä älykästä tai jopa meitä valtavasti kehittyneempää elämää on täysin järjetön sekin. Jos älyllistä elämää on syntynyt kerran maapallolle, niin sitä on kehittynyt aivan varmasti muuallekin. Lisäksi kuten sanoin me ihmiset olemme olleet olemassa vain silmänräpäyksen ajan ja nykyaikasta tekniikkaa on ollut olemassa vain naurettavan lyhyen aikaa. Joten ei tarvita muuta kuin, että kehitys on alkanut jollain muulla planeetalla vaikka tuhansia vuosia ennen meitä, miljoonista tai jopa miljardeista vuosista ennen meitä nyt puhumattakaan. On erittäin todennäköstä ja käytännössä armaa, että alienit on aivan järjettömän paljon meitä kehittyneempiä ja älykkäämpiä. Toki on varmasti myös planeettoja, joissa kehitys on nuorempaa kuin meillä, mutta me ja meidän tekniikkamme on niin uusi tulokas maailmankaikkeudessa, että muualla on ollut ihan järjettömän paljon enemmän aikaa älykkään elämän synnylle, joten kyllä me olemme varmasti sieltä alkeellisemmasta päästä maailmankaikkeuden elämänmuodoista sekä älykkeemme, että kehityksemme ja tekniikkamme osalta. Muun kuvitteleminen on täysin naurettavaa ihmiskeskeistä hölynpölyä ja verrattavissa siihen kuvitelmaan, että maapallo muka olisi maailmankaikkeuden napa ja kaikki pyörisesi sen ja meidän ympärillämme vain meidän takia.

      • Anonyymi00022

        Mitä suurempi varmuus on jonkin asian väittäneellä henkilöllä asiassaan, sitä suuremmin on varmaa, että henkilö puhuu puuta heinää.


    • Anonyymi00009

      Edes väitteesi siitä, että me ihmiset olisimme maapallon ainut laji, joka on kehittänyt jonkinlaisen tietoisuuden ei pidä paikkaansa. Kokoajan tulee lisää tutkimustietoa siitä, että väite e i pidä paikkaansa vaan maapallolla on muitakin eläimiä, joilla voi katsoa olevan tietoisuus ja käsitys omasta isestä jne.Tämä on todettu myös esimerkiksi peilikokeiden avulla joissa on tutkittu tunnistavatko eläimet oman kuvansa, vastaus on ollut monessa tapauksessa kyllä tunnistavat. Monilla eläinlajeilla on todettu myös jopa kykyä tulevaisuuden suunnitteluun, loogiseenongelmien ratkaisuun, matemaattisia taitoja ja kykyä työkalujen käyttöön Ihminen ei ole edes ainut laji, joka antaa lajitovereilleen ja muille eläimille nimiksi sanottavia tunnisteita. Samaten vaikka vaikka ihmiset eivät nykyisellään pystykään ymmärtämään eläimiä siitä huolimatta tutkimuksissa on havaittu useilla eläinlajeilla kykyä kieleen ja jonkinlaiseen lauserakenteeseenkin.

      Eli me ihmiset emme ole ollenkaan niin erityisiä edes maapallon elämään verrattuna kuin kuvittelemme.

      Kaiken lisäksi meillä on tapana vähätellä omia sukulaisiammekin Sekä nykyisiä apinoita että muita jo sukupuuttoon kuolleita ihmislajeja. Mehän emme edes ole ainut maapallolla elänyt ihmislaji, muut ovat vain kuolleet sukupuuttoon.Vähättelemme jatkuvasti muiden maapallolla eläneiden ihmislajien kykyjä. esimerkiksi Neandertahalin ihmisillä on saatu selville olleen kyky tuottaa meidän tapaistamme monimutkaista kieltä ja heillä todennäköisesti oli monimutkainen kieli. He myös osasivat mm. tehdä liimaa kuumentamalla koivutervaa, tehdä taidetta jo kauan nykyihmisen saapumist. Heillä oli myös kehittyneitä metsästystekniikoita, tapa haudata vainajat, jjne jne.MHeidän tiedetään myös keränneen metallipitoista oksidia, jota käyttivät tulen sytyttämiseen ja väriaineena jne.Sama pätee muihinkin sukupuuttoon kuolleisiin ihmislajeihin, sama vähättely koskee niitäkin aikka niistä paljastuu kokoajan enemmän tietoa mikä osoittaa ettemme me nykyihmiset ole niin erityisiä kuin kuvittelemme. Me emme edes ole ainutälykäs ihmislaji, joka tällä planeetalla on elänyt emmekä ole nykyäänkään erityisiä kuin kuvittelemme.

      On siis naurettavan ihmiskeskeistä kuvitella, että me olisimme jotenkin erityisiä maailmankaikkeuden mittakaavassakaan kun emme ole sitä edes tällä omalla planeetallamme. On erittäin todennäköstä ja käytännössä varmaa, että meitä paljon kehittyneempiä alieneita on vaikka kuinka paljon vaikkemme ole pystyneet niitä vielä löytämään.

      • Anonyymi00012

        Hyvin lapsellista höpötystä!


      • Anonyymi00023

        Muista "tietoisista" lajeista huolimatta ihmisen kehitys vaikuttaa hyvin erityiseltä. Mikään toinen eläinlaji ei pystyisi edes tätä viestiä kirjoittamaan.


      • Anonyymi00030
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Hyvin lapsellista höpötystä!

        Jos kaikki menee yli hilseen, älä edes kommentoi mitään koska teet vai itsellesi hallaa.


    • Anonyymi00010

      Edes semi älykkäät kartaa Ihmistä!

    • Anonyymi00011

      Valitettavasti me olemme maailmankaikkeuden älykkäin laji. Ja mekin ollaan näin tollukoita. Voi voi.

    • Anonyymi00013

      Minä olen hyperälykäs. Maailmankaikkeuden aivot. Alfa ja Omega.

    • Anonyymi00014

      Ei ketään kiinnosta harhaiset kuvitelmasi.

      • Anonyymi00015

        Ei tietenkään koska olette liian tyhmiä


    • Anonyymi00016

      Taidamme olla maailmankaikkeuden typerin laji. Media on vain myynyt meille mielikuvan, että olemme luomakunnan kruunuja, vaikka todellinen asemamme on jossain hiekanmurusen ja koppakuoriaisen välimaastossa, noiden ikivanhojen tietoisuuksien mielien takanurkassa. Osa ei edes tunnista meidän olevan tietoisuuden omistavia luonntokappaleita.
      Eteenpäin, on kuitenkin käsky, jonka meidän päättäjät saivat ihmiskuntaa vaalivilta roduilta: https://x.com/MrPool_QQ/status/2065526131105681644

      THEY RELEASED THE FILES TODAY. NOT BECAUSE THEY WANTED TO. BECAUSE THEY WERE TOLD TO.
      162 declassified UAP documents. Six new videos. Files dating back to 1947. The Pentagon uploaded them this morning. No press conference. No explanation. Just a quiet upload at 6 AM on a Friday.

      You know what else dropped today? A Spielberg film called DISCLOSURE DAY. About a government hiding alien contact for 80 years. Released the same day the government releases alien files.

      That is not a coincidence. That is a script. They are preparing you.

      David Grusch returned to Capitol Hill on June 9. He said the following in front of five members of Congress:

      THE UNITED STATES GOVERNMENT IS AWARE OF SEVERAL KINDS OF NON-HUMAN INTELLIGENCE.

      Not one. SEVERAL.

      He confirmed crash retrieval programs. Biological evidence. Billions spent annually on programs hidden from Congress. Foreign governments corroborating independently.

      Then he asked for one thing: permanent immunity. So the others can finally talk.

      A former intelligence liaison — DIA-adjacent, 2019-2024:

      "The controlled release schedule is not about public readiness. It is about legal exposure. There are individuals — still living — who authorized the elimination of civilian witnesses between 1952 and 1989. The files cannot be released in full without implicating them. The batches are structured to build awareness while a parallel legal process determines who gets charged and who receives immunity. This is not disclosure. This is a prosecution timeline disguised as transparency."

      NOT DISCLOSURE. A PROSECUTION TIMELINE.

      The 1971 Australian intelligence assessment — referenced by Grusch himself — confirms the CIA ran debunking operations against its own scientists who verified non-human origin. Page 7 through 16. Declassified. They lied to their own people for 54 years.

      Trump ordered the release. The same president whose uncle — Dr. John G. Trump — reviewed Tesla's seized papers in 1943. Papers about frequency. About communication with intelligence outside this dimension.

      Three generations. One family. One secret. One decision to end the silence.

      The files are out. The whistleblowers are talking. The immunity is coming. The movie is in theaters right now — telling you the truth disguised as fiction.

      CODE: UAP-162 / GRUSCH-0609 / NHI-MULTI / BIO-EVIDENCE / DIA-BILLIONS / PROSECUTION-TIMELINE / TESLA-1943 / TRUMP-ORDERED / SPIELBERG-0612


      They hid it for 80 years. They killed to keep it hidden. And now they are being forced to show you — because the man in the Oval Office said enough.

      • Anonyymi00032

        Tällainen sekopää on kyseessä: https://x.com/MrPool_QQ


      • Anonyymi00033
        Anonyymi00032 kirjoitti:

        Tällainen sekopää on kyseessä: https://x.com/MrPool_QQ

        Ja Suomen Galaktiivinen Puupääliitto ottaa ohjeensa kyseiseltä herralta.


    • Anonyymi00017

      James Webb kaukoputki kuvasi ensimmäisen kuvansa v. 2022.
      Kuvausalue oli aika pieni, käsivarren päässä olevan hiekanjyväsen kokoinen. Kuva esittää SMACS 0723 -galaksijoukkoa 4,6 miljardia vuotta sitten. Kuvassa näkyy satoja galakseja. Sopii miettiä paljonko tuon ikäisiä ja jopa paljon vanhempia galakseja näkyy koko maapallolta näkyvällä avaruuden alueella. Niihin mahtuu monenlaista maailmaa, joten on 100% mahdollisuus että siellä jossakin on paljon kehittyneempiä sivilisaatioita verrattua meihin.

      • Anonyymi00018

        Todista että elämää on muualla kuin maapallolla. Ei taida onnistua. Spekulaatiot eivät ole todiste.


    • Anonyymi00019

      Ketä pitäisi kiinnostaa. Vain ala-asteella?

    • Anonyymi00020

      Suurin todennäköisyys sille, että jossain olisi superälykkäitä olentoja on vain mielikuvitusta, koska elollisen aikaikkuna on lopulta pieni aika kun pitäisi se super kehittyminen tapahtua!

      Lähtökohtanakin on olot oltava täsmälleen oikeat ja planeettajärjestelmää myöten jotta maksimaalinen vakaus vallitsee maksimaalisen pitkään. Fysiikanlain mukaan aika kuluu ja kuluttaa olotiloja eikä niiden hallintaan ole mahdollisuuksia, kun tähdet räjähtävät väistämättä.
      Pakoon ei pääse kuin scifi-leffoissa, koska kyseinen kehitys vaatii käytännössä kaiken energian ja materiaalin hallinnan kaikissa tilanteissa.

      Kyllä elollisia olentoja on maailmankaikkeudessa monessa muodossa, mutta meitä yhdistää se sama asia kun elämme eriaikoina ja eri kehitysvaiheissa jolloin mitätöityy samalla kaikenlainen yhteys toisista sivilisaatioista.

      Jos jotain viestejä avaruudessa onkin, niin ne ovat jo menneet kauan sitten ohitse tai ovat tulossa miljardien vuosien päästä... On siis aika istua alas ja jatkaa sitä kärvistelyä täällä ja olla huolissaan mitenkä ihmiskunta tulevaisuudessa pärjää aivan kun se oli muka joku tärkeä asia.

    • Anonyymi00021

      Se on niin, että täällä meillä ei kaikki usko että se oli vieras avaruudesta vaikka lentävä lautanen laskeutuisi heidän takapihalleen. niin se oli valve unta asia saatetaan kuitata. MInä olen kyllä nähnyt niin paljon selittämättömiä asioita että uskon tässäkin ufo asiassa niin että niitä on. Elämä on niin suurta, että muualla voi olla elämää se mitä me emme näe ollenkaan. Tämäkin näkyvät ufot on niin, että ne humanoidit jotka täällä käyvät ivät voi hengittää meidän ilmaamme jos he ovat jostakin avaruudesta niin he ovat ulkoiselta olemukseltaan ihan erilaisia kuin me heidän on ollut sopeuduttava koti planeetansa ilman paineeseen he voivat hengittää vertauksen vuoksi jotai meille sopimatonta kaasua. He ovat ulkonäöltään sellaisia ettei heitä tunnista ihmisiksi. e oivat tulla tänne jonkinlaisissa avaruus puvuissa koska he eivät voi sopeutua täällä vallitseviin olosuhteisiin ihminenkin on mittaamattgoman pitkien aikojen kuluessa saanut nykyisen muotonsa

    • Anonyymi00024

      Paltimossa hyperälykkäät vanhaatpoijaat veti alienia lättyy.

      • Anonyymi00025

        Kappas vaan. Outoa ettei persiiseen kuten teikäläisilä on tapana.


    • Anonyymi00026

      Ihmisen mieli on rajaton, mutta samalla kehittymätön ymmärtämään suuria kokonaisuuksia!

      Uskotaan jopa Jumalaan joka koko maailman kaikkeuden on käsineen tehnyt meidän ihmeteltäväksi! Pakottaa samalla uskomaan itseään karmealla uhalla joka karmein kidutus koskaan jos ikuisesti tulessa pitäisi olla jos ei rakasta sitä jumalaa ja jeesusta? Ystävä lapsien on todella karmea!

      Edelleenkin miljoona tai miljardi on oikeasti käsitteenä täysin pään ulkopuolella mitä yleisesti ymmärretään! Kyllä alkeellisia olemme ja jopa sodimme tien monenko uskonnon syystä?

      U.F.O keksittiin aikoinaan ja se sai jopa aikaan yritystoimintaa tyhjästä!

      • Anonyymi00028

        Olet kai lukenut vatikaanin suunnittelemaa raamattua, jossa pelotellaan ihmisiä ja alistetaan paavin tahtoon ja valtaan. Kuten eräs viisas sanoi kerran, älkää uskoko mihinkään, vaan tietäkää asiat. Uskonnot tulevat saamaan kunnon tällin piakkoin.


    • Anonyymi00031

      Avaruus ja aika ovat rajattomia, jolloin mikä hyvänsä on mahdollista. Älykästä elämää saattoi olla jossain 87 miljardia vuotta sitten. Mitään ei ole havaittu eikä löydetty kuitenkaan viimeisen muutaman sadan vuoden aikana joten mitään todisteita mistään maan ulkopuolisesta elämästä ei ole olemassakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1530
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      276
      776
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      567
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    Aihe