Tarkoitan sitä, että laitatte esimerkiksi perunamuusin kylkeen vihanneksia ja kalamureketta. Hifistit laittaa jopa kastiketta.
Sitten sotkette ne mössöksi ja syötte. Minä joskus teen niin. Aika hölmöä, jopa junttia. Mutta mitä sitten?
>Simiti<
Sitten sotkette ne mössöksi ja syötte. Minä joskus teen niin. Aika hölmöä, jopa junttia. Mutta mitä sitten?
>Simiti<
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mä luin taas aloituksen väärin. Sitten ihmettelin, mitä perunamuusilla, kalamurekkeella tai vihanneksilla on tekemistä asian kanssa.
Vilma
Olen minäkin joskus lukenut väärin. Sitten paatoksen vallassa kirjoittanut vastausta. Oikeinkirjoitusta tarkistaessani olen huomannut, että luin väärin.
Hissukseen vain pyyhin vastaukseni pois. Harmi, kun sellaiset olisi olleet kovin väkevää paatosta. 😇
>Simiti<
Mä tykkään paatoksesta.
Se on vähän kuin huutaisi tunnelissa.
Sitten seuraa, mitä mölyä saa aikaiseksi.
Ei tietty aina ja aihe vaikuttaa.
Mulla jäi -ai- lukematta.
Olen nimenomaan tällainen sekaisinsyöjä. Tulin tunti sitten kotiin älyttömän nälkäisenä, kun olen hoitanut asioita roppakaupalla kahvikupillisen ja ja smoothien voimalla.
Nyt laitoin omenanpaljoja, valkosipulia, punasipulia, auringonkukansiemeniä, cashewpähkinöitä ja parsakaalia myllyyn joka jauhaa kaiken mössöksi. Viereen kokonaisia vihreitä oliiveja ja paloiteltua keitettyä kylmää perunaa. Lurautin öljyä kaikan päälle ja viereen paistettua ahventa. Sitten sohvalle tv:n ääreen nauttimaan. Uskokaa tai älkää, se on taivaallisen hyvää.
Simili: "Oletteko sekaisinsyöjiä?"
Emmää kyl oo kuullukaan, et joku ois menny sekasin syömisestä (paitsi pilaantuneesta lounaasta), mut sitä useemmin niiku juomisesta.
Varmaan tarkoitus erottaa sekasyöjästä joka taas on ihan eri juttu. Pitää hoksata aloittajan oikea tarkoitus. Minä hoksasin ja vastasin.
Meillä koulussa opetettiin tyylilaji 'ironia eli salaiva'. Nykyisin varmaan sanottaisiin 'sarkasmi'. Vaikea käyttää, koska aina joku ottaa sen tosissaan.
Taannoin Seuran pilapiirtäja Titu käytti sarkasmia ja piirsi levottoman nuoren pissimässä sotaveteraanin haudalle. Eräs vanha mummo kirjoitti, ettei niin saa häväistä isänmaan puolesta taistellutta sankaria.
Titu osoitti huonoa makua ja sivistymättömyyttä.
Ei ole kyse pikkuilkeydestä vaan röyhkeydestä.
Titu on elossa, moni veteraani loukkaantuneena tai invalidisoituneena on nukkunut pois.
Vilma
Tuollaiset titut ovat kermaperzeitä....arrrgggh
Tuo on huomattu. Aina löytyy mielensäpahoittajia. Ei tarvi kysyä kuin miten sujuu. Heti joku pahoittaa mielensä ja alkaa trollaus-ivaamisen.
>Simiti<
Vilma, olen jo aikaisemmin ollut havaitsevinani, ettet ymmärrä ironiaa eli salaivaa eli sarkasmia, eikä sitä voi sinulle kuvatakaan. Mutta nyt osoitit sen erittäin yksiselitteisesti.
Trollolloooo...