Kiitos eduskunta

Anonyymi-ap

Eduskunta pelasti Suomen 2021 antamalla 6 miljardia EU tukioakettiin josta melkein 40% oli korvamerkitty ilmastotoimiin.

Siitä ansiosta Suomen kesät saatiin viilennettynä. Mekanismi menee niin että Italiassa remontoitiin kämppiä joten ilmastonmuutos-rintama pysähtyi sinne Välimeren tasolle eikä edennyt pohjoiseen.

Aikanaan tukipaketista naristiin mutta jälkipolvet kiittävät koska ilman tukipakettia Suomen kesälämpötila saattaisi olla tänäänkin +45 - +50'C aiheuttaen vakavia ravinnontuotanto-ongelmia viljan paahtuessa pelloilla ja kalakuolemia järvien kuivuessa.

Erityinen vaara olisi ollut Suomen rannikkokaupungeissa jossa kuumuuden ja korkean ilmankosteussen yhteisvaikutus olisi estänyt hikoilun ja tehnyt kauoungissa oleskelun biologisesti mahdottomaksi.

2

<50

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Vieläkin odotan luvattua keski-euroopan ilmastoa Suomeen

    • Anonyymi00002

      Hölmölaisten peiton jatkamista, leikataan toisesta päästä ja se lisääntyy toisessa päässä. Päästöt laskisivat automaattisesti, jos suomen ilmasto lämpenisi. Hihhulit haluavat laskea päästöjä, koska heidän teoriansa mukaan ilmasto viilenisi päästöjen laskiessa, mutta samaan aikaan päästöt nousisivat toisessa päässä saman verran. Ei ole taidettu ajatella ihan loppuun asti. Kun tunteella mennään, niin näinhän se menee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1137
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      940
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      932
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      603
      905
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      780
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    Aihe