Voihan kaninkolo, Stonehenge ja Göbekli Tepe ei ole observatoriota missään mielessä. Niillä ei ole mitään tekemistä auringon tai taivaan kappaleiden kanssa!
Hakemalla haettua yhteyttä jolla ei ole mitään tieteellistä perustetta.
Joka kivikasa on observatorio
11
66
Vastaukset 11
- Anonyymi00001
Papan kannatta nyt päivittää tietonsa asiasta eikä vaan muistella vanhoja olettamia!!!
Kummatkin ovat olleet esihistoriallisia seremoniallisia paikkoja ja Stonehengea pidetään oletetusti myös muinaisena aurinkokalenterina- Anonyymi00002
Göbekli Tepe normi asujamistorakennelma.
- Anonyymi00008UUSI
"Stonehengea pidetään oletetusti myös muinaisena aurinkokalenterina"
Mutta se ei pidä paikkansa! Sen on joku folihattu keksinyt! Todellisuudessa sellaiseen ei ole mitään viiteitä.
Ainahan aurinko nousee jonkun kiven takaa, se ei tee siittä vielä kalenteria.
Olisi eriasia jos kiveen olisi hakattu merkki mitä odottaa. Mutta näin ei ole.
- Anonyymi00003
Olen käynyt Stonehengessä, eikä se kovin paljoa nostanut fiilistä, Opaskaan ei tietänyt mitä tähti ja auringonousuyhteys tarkoittaisi.
- Anonyymi00004
Hullut pitää niitä jonain sellaisena!
- Anonyymi00005
Stonehengellä ei ole mitään tekemistä tähtitieteen kanssa!
- Anonyymi00006UUSI
Stonehenge on vain kivikasa! EI MITÄÄN MUUTA!
- Anonyymi00009UUSI
Suomessakin on salatu muinaiskohde, Luola lapissa, joka on suljettu.
Virallisesti sitä ei ole edes olemassa.
Tiedetään että Natsit on majaillut luolassa sodan aikana, mutta siellä on jotain paljon vanhempaakin, liekö poron kuvia?
Luolaa on tutkittu muutamaan otteeseen, mutta silti ollaan vaitonaisia, luolassa on edellen natsien juttuja mm.
Museovirasto pelkää että aarteenetsijät meisi tärvelemään tämän, ehkä suomen ainoan tällaisen löydön. Kuvitellen että natsit olisi jättänyt sinne kultaa.
No kultaa sieltä ei ole löydetty, se mitä on, on vaiettu. Eräs tuttuni on ollut sitä tutkimassa, mutta hän ei saa siittä puhua, Vain natsiromuista, jonka määrä on yllättävä. Huomioiden kohteen sijainnin ja suuaukon korkeuden.
Edelleen lapistä löytyy natsiromua, joten se ei ole mitään ihmellistä. Eikä sekään että natsit meni koskemattomaan erämaahan pakoon heitä jahdanneita joukkoja.
Se että oliko luolassa majoittautuneen näitä, vai pohjisemmasta tulleita kuulemma tutkitaan. Siinä ei voida olla hätäisiä, koska se muutta historiaa siltäosin ja halutaan olla varmoja. Se muu mitä luolasta löytyy kuuluu arkeologiaan useissa eri aika määreissä. - Anonyymi00010UUSI
Natseja tuntuu luolat kinnostavan, niitä on löytetty paljon jossa on natsien jättämiä juttuja mm. Norjasta on kohde joka on hyvin mielenkiintoinen. Toinen löytyi Siperista vasta melko vänaikaa sitten, Siellä oli muutakin, kuin natsien jättämää teknologiaa. Yhteinen nimittä on että luolan suuaukot on melko korkealla, Siperiassa jopa 16m korheudessa
- Anonyymi00011UUSI
Ei saa Briitien egoa sulloa ihan liian kovasti, Stonehenge kuin Göbekli Tepe on vain paaseja jotka kannattelii puurakenteista kattoa. Ollen sen aikainen linnoituksen tapainen rakennelma, kumpikin.
Stonehengestä on myös kertomus, että paikallinen maajussi oli vienyt kivet pellolle takaisin ja että ne oli jo joskus poistettu sieltä. Ne Emme tietenkään usko tällaista.
Stonehengeä saa tutkia ihan vapaasti ja siinä ei ole rajoituksia, mutta ei sielttä oikeen mitään ole löytynyt. Toisin on Göbekli Tep, josta löytynyt ties mitä, väitetään että Sumerialaisia aseita. Ja kaivauksista tullut erittäin vahdittuja.
Huhu: On löydetty kävyn muotoinen esine, ase. ja kirjoituksia jossa puhutaan seitsemästä eri aseesta kaivettuna seitsemään eri kerrokseen. Tällaisten löytymine olisi Yhdysvalloille se joka saisi ne tuleen voimalla ottamaan löydöt.
Löytö kuitenkin Turkissa Natomaassa. Käpyä ei ole nähty eikä se uutisiinkaan ole tullut sen löytämisen jälkeen. Kyseisestä kävystä on kuitenkin valokuvia koska on tapana että kaikki kuvataan huollella kaivauksissa ennen kuin niitä edes nostetaan maasta.
Käpy on kultaa muistuttavaa ainetta, mutta paljon kevyämpi kuin sen kokoinen umpikultainen. Käpy on noin 18 cm pitkä. Esi luokiteltiin aseeksi, Se mitä teknologiaa se onkaan se oli toimintakykyinen, löydettäessä se oli reakoinut suomujen koskettamiseen.
Kävyn myötä on herätetty eloon teoria jossa osa ihmisiä olisi otanut hatkat Annuakihallinosta ja olisi varastaneet heille kuuluvaa teknologiaa. Tämä selittäisi myös miksi Göbekli Tepe peitetiin kokonaan.
Göbekli Tepessä on myös kiveenhakattuja kuvia Suomerian käsilaukusta. Ja paljon kirjoituksia.- Anonyymi00012UUSI
Käpy ei ehkä ole ase, Jossain kun siittä luin, se väitettiin olevan kommunikaatiolaite ja siittä kuului ääni. Heidän tapa pitää sitä viitaisi kameraan. Lääketieteellisen laitteeseen, Olisi ihmeellistä jos kiveen hakattaisiin kuvia joissa jatkuvasti osoteltaisiin jollain aseella. Lisäksi kuvissa aina käsilaukku mukana?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3511021- 69711
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et34617- 39547
- 39522
- 63513
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht315478kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22449- 74448
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19431