Tornion Perikato

Anonyymi-ap

20 vuoden sisällä tuo ennen niin elinvoimainen pieni maalaisidyli on kuihtunut loppuun asti ja viimeisetkin asukit muuttaneet muualle. Muutamat Outokummun tekijät joiden paikkoja ei ole ulkoistettu ulkomaille tai tekoäly niitä vienyt, asunee vielä sinnikkäästi kylällä. Palvelut ovat siirtyneet Ouluun ja Rovaniemelle, eikä lääkäriin pääse. Vakavamman kohtauksen edessä ei nouda ambulanssikopteri, vaan ruumisauto.

Osaamattomat itseään poliitikoiksikin itseään nimittävät eivät ole onnistuneet pitämään nuoria eikä perheitä kotikunnassaan luoden kasvua. Kokouspalkkiot ovat kelvanneet, vaikka niille istunnoille ei ole ollut tarjota katetta ja osaamista. Erityisesti Keskustan riveissä naamoja jotka olleet pitkään eri hallituksissa. Näytöt ovat kuitenkin nolla, mutta kunhan muistaa käydä naamaa näyttämässä markkinoilla, niin lammaslauma kumartaa kyllä messiastaan.

Ikävää ollut seurata sivusta.
Aika kultaa muistot.

6

246

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      syy on purran ja orpon

      • Anonyymi00002

        Tornion autioituminen alkanut jo kauan ennen tätä hallitusta. Olipa siellä sitten istumassa punaiset tai näennäisoikeisto.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Tornion autioituminen alkanut jo kauan ennen tätä hallitusta. Olipa siellä sitten istumassa punaiset tai näennäisoikeisto.

        Ei tämä koske pelkästään Torniota , vaan koko Lappia.


    • Anonyymi00007

      Lapissa lapun on lyönyt luukulle tällä vuosituhannella jo ainakin neljä suurta työllistäjää, joista kolme Meri-Lapissa.
      Kemijärven sellutehdas 2008.
      Lapin Kullan Tornion panimo 2010.
      Nanson Tornion tehdas 2016.
      Veitsiluodon tehdas 2021.

      Yhteinen nimittäjä näille kaikille on fuusioituminen, eli suuremmat ostivat pois ja sen jälkeen lopettivat toiminnan jotta saavat vähennettyä kilpailua markkinoilla.

      Myös valtio on sortunut myyntiin jonka takia suuria yhtiöitä on päätynyt ulkomaille tai ne on lakkautettu kokonaan.
      On varmaan tuonut sen ohi menevän hetken helpotuksen valtion kassaan, eli lämmittänyt yhtä paljon kuin pakkasella housuun kuseminen.
      Vähän sama asia jos maanviljelijä laittaa parhaimman lypsykarjansa lihoiksi.

      Tämmösiä ihmisiä tuonne on valittu.
      Ei tarvitse ihmetellä kun Suomen talous sakkaa.

    • Anonyymi00008

      Tekoäly pilasi Tornion!

      Onko se rikottu laavu korjattu? (Kivirannalla)

      Kaupunginvaltuusto, käykää Kivirannalla! Pyydän sitä ystävät!!! Käykää!

      • Anonyymi00009

        "Onko se rikottu laavu korjattu? (Kivirannalla)"

        Jos tarkoitat sitä Kuljunkorvan laavua, niin sitä ei enää ole. Sieltä purettiin lähes kaikki pois jo jonkin aikaa sitten, ja siivottiin paikka. Nyt siellä on betonirengas nuotiopaikkkana, ja kivipenkit. (Polttopuut pitää tuoda itse mukanaan.) Ajaa asiansa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      650
      1383
    2. 107
      1227
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      196
      887
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      319
      827
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      226
      775
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      713
    7. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      661
    8. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      231
      639
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      620
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      571
    Aihe