Uutisoitiin oikein kuva aineistolla miten raja aitaan oli tehty reikä jota venytetty auki, josta kuulemma villisiat tulleet Suomen puolelle Venäjän puolelta?
Onkoha kuitenki aukon tehneet ihmiset, jotka mahdollisesti käyneet ostoksilla rajavartioiden töysin tietämättä asiasta. Kuva aineistosta näki aukon olevan pusikossa.
Vai onko suomalaiset tehneet aukon jotta voisivat kulkea juhlimassa Venäjällä ja kantaa "parempaa viinaa takaisin?"
Mitä sillä aidalla tehdään jos "kissat on poissa niin hiiret,...?"
Vaude villisiat on älykkäitä etelä-itärajalla
5
95
Vastaukset 5
- Anonyymi00001
Ihan turhat aidat kestävyydeltä, kameratki käytännössä pystyisi kuka vaan pimeällä peittään mustaan kangaspussiin tai lasten ampua isirn haulikolla tai ilmakiväärillä rajan takaa?
Tuo hyvin osottaa kun ei jotain ole niin ollaan kuin meillä olisi. Se myöhemmin näkyi ja kuului ku vuosikymmenien ajan väitettiin rajojen pitävän ja ilmatilan valvonnan tsrvittaessa tonrjuntaan hyvä. Niin Ukraina harhautuvilla droneilla "nöyryytti" suomalaiset tietoisuuteen miten huonolla tasolla Suomen ilmatilavalvonta oli ja oletettavasti edelleen on.
Huvittavaa oli kun ilavalvonta kertoi jahdanneen yhtä pitkään. Sitten vain myöhemmin siviiliväestö löysi niitä lisää?- Anonyymi00002
Musta kangaspussin voi jo pienellä dronen avulla ja taidolla pussittaa esimerkiksi niitä kameroita jotka kaarevsn tangon jatkerna alapuolella kuvun sisällä. Musta pussi vain alhaalta pujotettuna dronella, nykäisy -> kiristyy ja samalla irtoo dronesta? Teoriassa voisi käyttää vaikkapa välissä lasten ilotuliten hyvin pientä vetopaukkua jonka kummallaki puolella helposti katkeava narunpätkä?
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Musta kangaspussin voi jo pienellä dronen avulla ja taidolla pussittaa esimerkiksi niitä kameroita jotka kaarevsn tangon jatkerna alapuolella kuvun sisällä. Musta pussi vain alhaalta pujotettuna dronella, nykäisy -> kiristyy ja samalla irtoo dronesta? Teoriassa voisi käyttää vaikkapa välissä lasten ilotuliten hyvin pientä vetopaukkua jonka kummallaki puolella helposti katkeava narunpätkä?
Sitä ruttoa kun siirettäisiin eli ruttoisia villisikoja lappiin niin lapin luonto kiittäisi kun kukaan ei saisi kulkea muualla kuin asfaltilla?
Lapin turistikohteet olisi tyhjillään? - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Sitä ruttoa kun siirettäisiin eli ruttoisia villisikoja lappiin niin lapin luonto kiittäisi kun kukaan ei saisi kulkea muualla kuin asfaltilla?
Lapin turistikohteet olisi tyhjillään?Saisimma korvauksia ko porot sairastavat ruttoa
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Saisimma korvauksia ko porot sairastavat ruttoa
Porot eläisi vapaana kun niitä ei saisi lähestyä, sitä kun vain asfalttiteillä saisi kävellä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 70539
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398