Pohjoisnavan jään nousutrendi

Anonyymi-ap

https://earth.gsfc.nasa.gov/cryo/data/current-state-sea-ice-cover#comiso

Siitä voi katsella. Kuva 3. Minimi oli 2019 - 2020 ja siitä on lähtenyt nousutrendi. Ja sovitaan jo etukäteen että "asiantuntijat" tietävät että nousutrendi on väliaikainen ja maapallo lämpenee pilalle koska länsimaissa ei siirrytä sosialismiin eikä syödä vegeburgereita.

Myös 2025 on tehty tutkimuksia jossa todetaan että sana asiantuntija kannattaa olla lainausmerkeissä.

https://www.climatedepot.com/2025/06/05/polar-sea-ice-increases-both-arctic-antarctic-sea-ice-are-growing-not-shrinking/

4

57

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jään alassa on syklisyyttä muutaman vuoden jaksossa, mutta trendi on laskeva.
      Talvien 2024 ja 2025 pohjoisen jään pinta-ala oli pienempi kuin kertaakaan aikaisemmin.

    • Anonyymi00002

      On sinulla lähteet:
      "Marc Morano (born 1968)[1] is a former Republican political aide who founded and runs the website ClimateDepot.com.[2] ClimateDepot is a project of the Committee for a Constructive Tomorrow (CFACT), a US non-profit organisation that promotes climate change denial.[3]"

      https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.noaa.gov/arctic-sea-ice&ved=2ahUKEwjzlb-Xi5mWAxU4EBAIHdLrDfYQFnoECBgQAQ&usg=AOvVaw1epaTFsPPw665OmIpVxV98

      https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://nsidc.org/sea-ice-today/sea-ice-tools/charctic-interactive-sea-ice-graph&ved=2ahUKEwjzlb-Xi5mWAxU4EBAIHdLrDfYQFnoECCAQAQ&usg=AOvVaw3__xSTUTC5VLO1bdpiB58D

    • Anonyymi00003

      << Kuva 3. Minimi oli 2019 - 2020 ja siitä on lähtenyt nousutrendi. Ja sovitaan jo etukäteen että "asiantuntijat" tietävät että nousutrendi on väliaikainen ja maapallo lämpenee >>

      Niin no, se kuitenkin tiedetään suoraan mittaamalla, että Maapallo lämpenee ja erityisesti napa-alueet lämpenevät vauhdilla. Toki siellä on varianssia vuosien välillä, mutta trendi on varsin selvä. Kun tätä mietitään, niin on aika vaikea uskoa, että jään määrä alkaisikin jotenkin trendinomaisesti lisääntyä. Tietysti on varmasti ollut kummallinen vuosi kun tuo jään laajuuden minimi on saavutettu (eikä siis ennusteet varsin nopeasta sulamisesta ole olleet tuulesta temmattuja - vaan liian vähäisen pistejoukon olettaminen trendiksi [Samaa virhepäätelmää näköjään toistat sinäkin.]), mutta sitten kun katsotaan jälleen kerran isompaa kuvaa, niin pohjoisen jään vuotuinen minimi ei taida olla ainoa jään määrästä kertova tulos. Se tietysti sopii denialistin vammailuihin (niin kauan kunnes tulee seuraava ennätys; muutatko silloin sitten käsityksesi ilmastonmuutoksesta, jos näin käy ?), mutta onhan mm. keskimääräinen jään laajuus oikein hyvä mittaustulos, mutta se ei sitten enää tuekaan uskomustasi. Paras tietysti on globaalin merijään yhteenlaskettu määrä. Tuossa on globaali merijään laajuus:
      https://zacklabe.com/wp-content/uploads/2026/08/nsidc_sie_global_lines-2.png
      Niin tosiaan, viime vuonna tuli ennätys: Ennätyksellinen minimi saavutettiin helmikuussa.

      Valikoitko aina omaan uskomukseesi sopivia tuloksia, joiden perusteella teet sitten omaa uskontoasi tukevia "johtopäätelmiä" ?

      Eikö tuo ole klassinen vahvistusharha ?

      Niin, sinä ainakin olet niin kaukana asiantuntijasta kuin olla voi. Oma uskomuksesi ohjaa sinua valikoimaan tuloksia.

    • Anonyymi00004

      VALAAT NAUTTIVAT LÄMMÖSTÄ 🌞👍

      "Valaat valtaavat uutta elinalaa Grönlannin itäisellä rannikolla, uutisoi Britannian yleisradio BBC.

      Merijään sulaessa valtavat merinisäkkäät pääsevät nyt liikkumaan rannikon alueilla, joille niillä ei ole aiemmin ollut asiaa.

      Tutkijat ovat havainneet, että kesäaikaan näille aiemmin jäisille vesille on ilmestynyt muun muassa satoja ryhävalaita, lahtivalaita ja sillivalaita.

      Tutkijoiden mukaan kesäkausi saa valaat suoranaisen "arktisen mässäilykiihkon" valtaan.

      Tutkijat eivät tarkkailuretkillään olleet havainneet ainuttakaan ryhävalasta Grönlannin itäisellä rannikolla, ennen vuotta 2006.

      MTV

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1521
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1154
    3. 82
      1002
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      41
      823
    5. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      816
    6. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      92
      764
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      720
    8. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      705
    9. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      705
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      676
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      615
    12. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      605
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      602
    14. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      591
    15. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      570
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      546
    17. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      523
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      518
    19. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      72
      503
    20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      17
      477
    Aihe