Oisko nainen mukavaa, jos olis mie, joka veisi sinut kantarellimetsään, jossa olisi
50x50 metrin ala keltaisenaan kanttarellejä.
Vai iskisikö paniikki, että haluaisit kaikki kantarellit kerätä, että mihin ne kaikki saa laitettua, kun niitä tulisi monta ämpärillistä.
Saada niitä myytyä, säilöttyä ja tehtyä ruokaa.
Viime syksynä löysin kantareleja ja tein niistä kantarellikeittoa.
https://www.k-ruoka.fi/reseptit/kantarellikeitto
En laittanut valkosipulia, vaikka ohjeessa oli ja kasvisliemikuution.
Tuli muuten älyttömän herkullista ja maukasta keittoa.
Ennen tein kantarellikastiketta, mutta kyllä kantarellikeitto on vielä paremman makuista.
50x50 metrin ala keltaisenaan kanttarellejä.
Vai iskisikö paniikki, että haluaisit kaikki kantarellit kerätä, että mihin ne kaikki saa laitettua, kun niitä tulisi monta ämpärillistä.
Saada niitä myytyä, säilöttyä ja tehtyä ruokaa.
Viime syksynä löysin kantareleja ja tein niistä kantarellikeittoa.
https://www.k-ruoka.fi/reseptit/kantarellikeitto
En laittanut valkosipulia, vaikka ohjeessa oli ja kasvisliemikuution.
Tuli muuten älyttömän herkullista ja maukasta keittoa.
Ennen tein kantarellikastiketta, mutta kyllä kantarellikeitto on vielä paremman makuista.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pidän kyllä sienestämisestä. Kanttarelli ei tosin ole hirveämmin makuuni, joten en näe mitään järkeä poimi sitä noin paljoa omaan käyttöön. Saisi noista varmasti myymällä ihan hyvä rahat.
Kysynki sulta, jos vaikka tietäisit, että mihin Suomessa saa sieniä myytyä? Jokunen vuosi sitten mietin, että voisin metsämarjoja ja varsinkin sieniä poimia myyntiin. Ongelmaksi koitui kuitenkin, ettei täälä Etelä-Suomesta tuntunut löytyvän oikein yhtään firmaa, joka noita ostaisi. Kaikki löytämäni olivat Lapissa ja Itä-Suomessa. Täällä olisi pitänyt myydä yksityisille netissä ja vaikka siitä saakin vähän enemmän rahaa, niin ei kiinnosta sellainen. Tuntuu typerältä, että meillä valitataan, kun ihmiset eivät poimi ja myy, kun ei niitä missään osteta.
Ravintolat ostaa sieniä, mutta en osaa sanoa ostavatko yksityisiltää ja vaativatko poimijakortin eli on käynyt kauppasieni kurssin ja osaa erottaa sienet toisistaa ruokasienet ja myrkkysienet.
Ravintoloiden on oltava varmoja, että tietävät mitä sieniä käyttävät, koska
heidän vastuulla on, että sienet ovat turvallisia.
"Maailman kalleimpien sienten joukkoon kuuluu matsutake eli tuoksuvalmuska (Tricholoma matsutake), jonka kilohinta voi parhaimmillaan nousta Japanissa jopa 4 000 euroon."
Suomessa kasvaisi juuri noita sieniä ja niillä tienaisi enemmän, kuin muilla sienillä, mutta onglemahan on, mistä löytää niille ostaja ja sienten kuljetus Japaniin.
Päivässä sienet saadana kyllä lentokoneella kuljetettua japaniin, mutta mistä löytää näille sienille ostja.
Enpä usko, että sienten kerääjä tuollaisia summa koskaan tuoksuvalmuskoista saa, vaan se välittäjä, joka japanissa ne sienet myy asiakkaille.
Ei laatu ravintolat osta.
Laatu ravintolat ostaa sienet ulkomailta, kun ne on paljon halvempia.
No joo, joskus maalla asuaessani paikallinen kuppila tosiaan osti sieniä, mutta tuskinpa yksikään kunnollinen ravintola yksityisiltä ostaa. Ellei sitten ole joku tuutava. En ole ainakaan moisesta koskaan kuullut.
Itse poimisin tosiaan ihan mielelläni. Tulee muutenkin metsissä pyörittyä, niin voisi ne löydetyt sienet poimiakin. Eikä tuo kurssin käyminenkään mikään ongelma olisi. Vaan en alal nähdä sitä vaivaa, jollei ensin löydy jotakin joka ostaisi.
Kantarelli on ihan ok. Korvasieni on herkkua. En ole pitkään aikaan saanut korvasienimuhennosta. Maistuuko sinulle? 🤤
Siitä kanttarellipöheiköstä jäisi varmaan jälkikuva.
Sienestäisin sitten yölläkin.
Vilma
Olen nähnyt joskus unta hyvistä sienipaikoista.
Olisi suorastaan riemullista, ei pelkästään mukavaa. Kyllä minä rientäisin, enkä kilometrejä laskisi.
Viime vuonna sain sain poimia kantarellejä sen aikaisen miesystävän kanssa. Mutta kun hän oli myös seurustelukumppani ja hyvin epäluotettava, en voinut jatkaa. Sinne jäi mies, sienet otin mukaan, ne on syöty.
Minäkin laitan mausteista ne mistä tykkään, sanokoon ohjeet mitä sanovat.
Iskisi paniikki siitä jos ne tuolla lailla kasvaisivat täydellisen neliön muodossa. Kuulostaa alien hommilta. Ei ehkä uskaltaisi poimia saati syödä.