Ongelma ei ole siinä, että tutkijoilla on poliittisia arvoja.

Anonyymi-ap

Tiedettä ja tiedepolitiikkaa pitää voida arvostella

Kriittinen keskustelu yksittäisistä rahoituspäätöksistä on laajentunut myös paljon suuremmaksi kysymykseksi tieteen legitimiteetistä. Suomessa keskustelu tiedepolitiikasta ja tieteen politisoitumisesta jää helposti pintapuoliseksi ja ennalta-arvattavan leiriytyneeksi. Kansainvälisesti huomiota on jo kohdistettu enemmän siihen, millä ehdoilla tiedeinstituutiot säilyttävät yleisön luottamuksen.

Kesällä Nature omisti aiheelle teemakokonaisuuden. Lehden pääkirjoituksessa kerrottiin, että vaikka luottamus tieteeseen ei ole romahtanut, tiedemaailmalla on ongelmia ratkaistavanaan. Erillisessä puheenvuorossa tutkijoita kehotettiin tunnistamaan omat poliittiset vinoumansa.

Sen taustalla olevassa brittitutkimuksessa 65 prosenttia akateemisista tutkijoista sijoittui kahteen kaikkein vasemmistolaisimpaan arvoryhmään. Samassa tutkimuksessa raportoitiin, että noin kolme kymmenestä britistä katsoo tieteen kytkeytyneen liian läheisesti poliittisiin agendoihin.

Ongelma ei ole siinä, että tutkijoilla on poliittisia arvoja. Jos kuitenkin oman yhteisön arvovalinnat alkavat näyttäytyä neutraalina asiantuntijuutena, tiede ja akatemia korruptoituvat. Tieteen luottamus ei voi pitkällä aikavälillä nojata vain yhden poliittisen leirin tukeen.

Tuore Jason Arday -kohu tekee kysymyksestä entistäkin konkreettisen. Cambridgen yliopisto joutuu parhaillaan selvittämään akateemisia nimitysprosessejaan. Lisäksi lähes sata yliopiston vanhempaa tutkijaa vaatii riippumatonta riippumatonta selvitystä siitä, miten Ardayn nimitys ja kyseenalaiset menettelytavat olivat mahdollisia.

Ardayn tapaus ja UKRI:n rahanjako ovat kaksi eri keskustelua, mutta ne nostavat esiin saman kysymyksen: kuka valvoo asiantuntijoita silloin, kun asiantuntijat valvovat itse itseään?

Tiede ei saa auktoriteettiaan siitä, että yliopistoissa työskentelevät ihmiset olisivat erehtymättömiä. Tieteen arvostusta ei pidä ottaa saavutettuna etuna, vaan se tulee lunastaa läpinäkyvyydellä ja itsekriittisyydellä.

Maailmalla on opittu kantapään kautta, ettei tutkimusrahoituksen ja tiedepolitiikan kriittistä tarkastelua sovi leimata tieteenvastaisuudeksi. Niillä pidetään yllä tieteen legitimiteettiä.

SUOMEN UUTISET

2

<50

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      809
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      769
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      130
      677
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      609
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    7. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      498
    8. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      482
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      445
    12. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    13. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      68
      411
    14. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    15. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      408
    16. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      46
      406
    17. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    18. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      403
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      395
    20. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      27
      395
    Aihe