Makeiset ja sokeri ym.

Miten on mahdollista, että makeisissa ym. muissa sokeripitoisissa tuotteissa on lisättynä lisää sokeria kun olisi pitänyt paneutua ennemmin makuun jota sokeri ei todellakaan tee vaan se lisää yksinomaan sokerin makeutta ei siis makua kuten, esim. laku, salmiakki, vadelma, mansikka ym. ym. vaan aina lisätään vain sokeria ja näin ollen saadaan tuotteeseen isompi hinta ja sitten paasataan siitä kun kansa syö liikaa sokeria, se on kyllä hassua.
Jäätelöissäkin on todella paljon sokeria joka suorastaan pilaa kaiken maun koska sokeri ei anna varsinaisesti makua vaan makeutta eli sokeri ei ole makuaine vaan makeutusaine.
Pitäisi paneutua aina herkkujen makuun ei makeuteen jolla saadaan vain lisää hintaa kun lisätään vain sokeria maun sijaan.
Kun vähennetään sokerin käyttöä tuotteissa saadaan paljon terveellisempi vaihtoehto, mutta jos näin tehtäisiin olisi hinta tuplasti ellei jopa triplasti korkeampi joka puolestaan vähentäisi tuotteen kysyntää ja se on silloin surullista koska terveystuotteella vain halutaan rahastaa ja se vähentää juuri kysyntää kun pitäisi olla nimenomaan niin, että terveellisempi vaihtoehto pitäisi olla edullisempi ja taas epäterveellinen taas paljon kalliimpi joka lisäisi terveellisen ruuan kysyntää ja myyntiä, mutta näin ei ole.
Minä en liioin enään makeisia syö kuin silloin tällöin, ainoastaan syön sipsiä tai suolaista, mutta sekin alkaa olla taakse jäänyttä pikku hiljaa juuri sen epäterveellisyyden ja kalliin hinnan takia.
No entäs nämä aspartaami juomat muka terveellisemmät jota ne eivät todellakaan ole, itse kun jätin tupakan kokonaan pois alkoi aspartaami juomat maistumaan todella ällöttäviltä koska aspartaami alkoi maistumaan todella voimakkaasti eli pilaamaan alkuperäisen maun ja sen takia en juo enään koskaan zero juomia lainkaan.
Jokainen voi itse tarkistaa, että onko aspartaami terveelistä vai ei, mutta suositus määrä on noin 2 litraa päivässä, mutta uskallan todella epäillä tuota väitettä.
Voin vannoa, että jos lapsi saisi pelkästään luomua koko nuoruuden ajan ja sitten yhtäkkiä alkaisi aikuisiällä käyttämään epäterveellisiä vaihtoehtoja alkaisi sairauksian ja allergioiden määrät lisääntyä todella paljon, muttä näin kukaan ei ole menetellyt ainakaan todistettavasti.

2

<50

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Hirveä määrä sitruunahappoa karkeissa. Maku peittyy kirpeää sitruunaan tai muu happo. Ja makeus pahenee. Valmisruoissa chili.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      "...laku, salmiakki, vadelma, mansikka ym. ym. vaan aina lisätään vain sokeria ja näin ollen saadaan tuotteeseen isompi hinta ja sitten paasataan siitä kun kansa syö liikaa sokeria, se on kyllä hassua."

      Nämä maut happamia ja suolaisia, joten ne tarvitsevat sokeria tasapainottamaan makua. Näitä ei söisi kukaan ilman sokeria.

      "...pilaamaan alkuperäisen maun ja sen takia en juo enään koskaan zero juomia lainkaan."

      "Alkuperäinen" maku tulee sokerista. Avauksen kitinä alkoi sokerin liiallisesta määrästä ja päättyy siihen, ettei sokeria ole riittävästi. Mitähän avaaja nyt oikeasti haluaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      108
      1329
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      131
      982
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      864
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      672
    6. 32
      655
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      588
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      498
    Aihe