Jatkoa keskusteluun

Koska "asdf" on taas bannannut minut aiheettomasti https://tiedepalsta.fi foorumissa, jatkan tässä.

Nimim. Naturalisti:

"Jos tästä huolimatta katsot, että materiaalinen todellisuus ei riitä selittämään elämää tai mieltä, silloin juuri tämä olisi se kohta, joka pitäisi perustella: mitä materiaalisen prosessien lisäksi tarvitaan ja mitä empiiristä evidenssiä siitä on?"

Tarvitaan elämän ja mielen prosessit. Sinä vaan väität, että ne voidaan palauttaa fyysisiin prosesseihin, mutta ei niin vaan voi tehdä. Fysiikka on mukana, mutta tulee myös uusia, elämän ja mielen tasoisia prosesseja. Minä en ymmärrä, miksei voi tätä asiaa myöntää väittämällä vaan, että ne ovatkin ontologisesti samaa tasoa. Eiväthän ne ole, ne eivät ole pelkästään fyysistä tasoa vaan sitä mitä ovat, fyysisen tason lisäksi elämän ja mielen tasoisia prosesseja.

Todisteita siinä ei tarvita muuta kuin että elämän ja mielen tasoisia prosesseja on. Jos haluaa ne kokonaan palauttaa fyysisiin prosesseihin niin sehän tässä todistaa pitäisi. Konkreettisesti todistaa teoreettisesti ja esimerkein, ettei tarvita tieteellisessä selittämisessä biologiaa, psykologiaa, yhteiskuntatieteitä, historiaa jne vaan kaikkien asioiden selvittämiseksi fysiikka riittää, koska kaikki on atomien liikettä jne.

Looginen empirismi yritti rakentaa kaiken matematiikalla ja logiikalla kuvattavaksi. Eihän siitä tietenkään mitään tullut. Ihan sama se on fysiikan kanssa. Yhtä lailla sekin on jo huomattu, eikä se mitään valehtelemista ole tämä todeta. Kyllä naturalismin kannattajat itsekin tämän myöntänyt yliopistossa. Täällä vängätään perin takapajuisesti fysikalismin puolesta. Kyllä fysikalismi on historiaa, ei sellaista kukaan järkevä filosofi kannata. Fyysikoista voi sellaisia edelleenkin löytyä.

Tämä on vastaus myös Idiot nimimerkille.

19

117

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämän ja mielen tasoiset prosessit ovat samaa tasoa vain tekemällä jako niin, että on hengellinen taso ja mallinen taso.

      Jos keskustellaan jättämällä pois hengellinen taso, kuten naturalismissa ja tiedepalstalla vaaditaan, niin tätä jakoa ei edes tule. On vain kolme tasoa ja niiden yhteydet ja erot jäävät analysoitaviksi. Tuota jakoa ei edes tule mukaan.

    • Anonyymi00001

      Jumala luo koko ajan lisää ja muuttaa luomakuntaa. Jossain vaiheessa tulevaisuudessa eli 400-500 kuluttua hän henkeyttää luonnon. Niin että uskova voi sanoa vuorelle tai puulle siirry tuonne ja ne tottelevat. Vielä ei niin ole. Olli sun ajatuksista monet ovat profetiaa, jotka alkaa toteutua vasta 100 vuoden kuluttua.

      Vielä 1800-2100 eletään materialismin ja Ranskan vallankumouksen aikaa ja Jumalakin tämän suo heille. Sillä ei hän vielä ole henkeyttänyt koko luomusta atomitasoa myöten. Vasta myöhemmin niin tapahtuu. Eikä ole sanottu varmuudella silti että se tapahtuisi tässä maassa, vaan hän luo seitsemän braania tai simulaatiota tarkkaa kopiota maapallosta, joihin ylösnousemus tapahtuu. Noissa braaneissa on henkisyys eri tasolla. Saattaa olla että puhut paikoista ja ajoista joita ei vielä ole olemassa.

      • Tuo on nyt täysin asian vierestä. Minulla ei ole profetian lahjaa muuta kuin Pyhien Kirjoitusten ymmärtämiseen omassa elämässä. Kirkon johto kertoo ne maailmaa ja maata ja paikkakuntaa koskevat profetiat.

        Nyt on kyse filosofisesta keskustelusta siitä, voiko kaikki lopulta olla palautettavissa aineen tason, fysiikan, tapahtumiin. Sitä ajatusta sanotaan fysikalismiksi, ja se on ihan yhtä tarkkaan kumottu filosofiassa kuin jumalatodistukset. Jotkut vaan väittävät, että valehtelen kun näin sanon. Ja sitten bannaavat valehtelusta, kun puolustan kantaani!

        Sensuuria, eikä vapaata keskustelua!


      • Anonyymi00002
        santtunen2 kirjoitti:

        Tuo on nyt täysin asian vierestä. Minulla ei ole profetian lahjaa muuta kuin Pyhien Kirjoitusten ymmärtämiseen omassa elämässä. Kirkon johto kertoo ne maailmaa ja maata ja paikkakuntaa koskevat profetiat.

        Nyt on kyse filosofisesta keskustelusta siitä, voiko kaikki lopulta olla palautettavissa aineen tason, fysiikan, tapahtumiin. Sitä ajatusta sanotaan fysikalismiksi, ja se on ihan yhtä tarkkaan kumottu filosofiassa kuin jumalatodistukset. Jotkut vaan väittävät, että valehtelen kun näin sanon. Ja sitten bannaavat valehtelusta, kun puolustan kantaani!

        Sensuuria, eikä vapaata keskustelua!

        Jaahas!


    • Anonyymi00003

      Olli älä turhaa sure bannausta, ei se keskutelu ollut erityisen
      laadukasta. Sinä tietenkin jatkoit vanhaa julistamislinjaasi,
      kuten monet huomasivat.

      Dialektiikka keskustelu oli aika tyhjää, ei taida olla sekään foorumi
      olla seuraamisen arvoinen.

      • On se dialektiikka keskustelu oikein hyvä. Ei se sen paremmaksi muutu missään.

        Se on juuri harmillista, että kun yritän kertoa oman käsitykseni ja puolustan sitä, se katsotaan heti julistamiseksi, jos käsitys on ylipäätänsä teistinen tai muuten valtavirrasta poikkeava.

        Tällainen rikkoo räikeästi sananvapauden oleellista kohtaa, eikä sitä enää edes huomata.


    • Ja puolustaminen katsotaan toistamiseksi, floodaamiseksi, jankkaamiseksi ja vänkäämiseksi, vaikka vaaditaan perusteluja. Niissä viesteissä ne minun perustelut ovat, vaikka niitä väitetään vaan joksikin muuksi, julistamiseksi, valehteluksi ja mielisairaaksi, epätieteellisiksi jne. täysin sääntöjen vastaisesti, ja sitten minut bännätään eikä niitä vastapuolella, jotka oikeasti sääntöjä rikkovat.

      Ja monet samanmieliset yhtyvät kuoroon nettikiusaamaan ja sakinhivuttamaan, ja minut estetään puolustautumasta. Ja myös muut minun kanssa samanmieliset vaiennetaan samoilla kosteilla. Saadaan näyttämään siltä, että kaikki järkevät ovat alkupamausteorian kannalla ja evoluutioteorian ilman luomista.

    • Anonyymi00004

      Kävin katsomassa tuota ketjua eikä se ollut kovin korkeaa tasoa. Syy vastustamiseesi näytti olevan marxilainen taustasi eli poliittiset ennakkoluulot eikä uskonto. Ovat vain kaikki eri puolueen kannalla. Olet oppositiossa ja Aristoteleen mielestä opposition hyvätkin ideat armotta kumotaan.

      Olet oikeassa mutta kuulut oppositioon. Mieli ihmisten luo teoksia kuten Pääoma ja Kansojen varallisuus ja nuo teokset lukijoineen luo liikkeitä ja kaikkea. Aivan samoin on varmaa että tämän maailman luominen on tapahtunut ihmistä korkeamman mielen kautta.

      Ilman mielen toimintoja ei tapahdu mitään järkevää.

      • Anonyymi00005

        Puoluekantaan katsomatta riittää, kun erottaa Saatanan ja Jumalan uskonnossa toisistaan, nimittäin Jumala ei omista helvettiä, eikä uhkaile ketään sinne laittamisella.


      • Anonyymi00005 kirjoitti:

        Puoluekantaan katsomatta riittää, kun erottaa Saatanan ja Jumalan uskonnossa toisistaan, nimittäin Jumala ei omista helvettiä, eikä uhkaile ketään sinne laittamisella.

        Syy vastustamiseen on mielipide-erot ja halu leimata minut mielisairaaksi, taitamattomaksi ja epätieteelliseksi. Ettei käsityksiäni pääsisi missään esille, koska tosiaan uskovat niin minusta. Täällä moderointi on asiallista, siellä puolueellista.

        Minä en julista tiedefoorumeissa vaan kerron oman kantani, ja se kuuluu sananvapauteen myös siellä. Pitäisi kuulua.

        Naturalismi ei ole koko tiede, vaan muitakin koulukuntia on.


      • Anonyymi00009
        santtunen2 kirjoitti:

        Syy vastustamiseen on mielipide-erot ja halu leimata minut mielisairaaksi, taitamattomaksi ja epätieteelliseksi. Ettei käsityksiäni pääsisi missään esille, koska tosiaan uskovat niin minusta. Täällä moderointi on asiallista, siellä puolueellista.

        Minä en julista tiedefoorumeissa vaan kerron oman kantani, ja se kuuluu sananvapauteen myös siellä. Pitäisi kuulua.

        Naturalismi ei ole koko tiede, vaan muitakin koulukuntia on.

        Minusta sinun käsitykset ovat päässeet esille - vetoat esimerkiksi uskontoon, jonka jumaluutena on ilmestyskirjan 13. luvun puhuva Pedon kuva, juutalaisuuden Baal-jumala, joka vaatii ihmiuhreja ja jota palvotaankin ihmissyönnillä.

        Raamatussa tämä esiintyy tulesta puhuvana Jumalana ja tulivuorena 5.Moos.4:10 alkaen, ja on todistettu raamatun tarinan Saatanaksi myös arkeologisin löydöksin.

        Minäkin pidän tätä uskontoa (kristinusko 45.000 eri haarallaan) mielisairaana.


    • Anonyymi00006

      Sosiaaliset, poliittiset ja uskonnolliset normit muuttuvat jatkuvasti, ja jokainen aikakausi määrittelee uudelleen sen, mikä katsotaan hyväksyttäväksi tai loukkaavaksi puheeksi. Se, mikä oli itsestäänselvyys vuosikymmen sitten, voi olla nykyään sopimatonta – ja vastaavasti monet nykyiset itsestäänselvyydet olisivat olleet ennen kuulumattomia historiassa.

      • Anonyymi00007

        Mutta yksi on mikä on säilynyt Pyhänä -moraalia ja etiikkaa opettaneen muinaisen opettajan kidutuskuolema ja kiroaminen kiroukseksi tosi Jumalana.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Mutta yksi on mikä on säilynyt Pyhänä -moraalia ja etiikkaa opettaneen muinaisen opettajan kidutuskuolema ja kiroaminen kiroukseksi tosi Jumalana.

        Löytyy raamatusta Gal.3:13 ja 1.Kor.5:7 sekä Augsburgin tunnustus.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Löytyy raamatusta Gal.3:13 ja 1.Kor.5:7 sekä Augsburgin tunnustus.

        Niitä ei minkään logiikan mukaan voida pitää tervepäisinä, jotka palvovat vuonna 2026 viattoman ihmisen kidutuskuolemaa pyhyytenä!


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Niitä ei minkään logiikan mukaan voida pitää tervepäisinä, jotka palvovat vuonna 2026 viattoman ihmisen kidutuskuolemaa pyhyytenä!

        Ja yksistään kristinuskossa näitä uskojia on 2,4 MILJARDIA.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Ja yksistään kristinuskossa näitä uskojia on 2,4 MILJARDIA.

        Kertokaa missä ovat tällä pallolla ne tervepäiset jakelemassa mielipiteitään?!


    • Ongelma on varmaan siinä, että ajatellaan

      1) Aine/energia ei ole tietoista
      2) Aine/energia on ainoa mitä on olemassa

      • Siinä se tosiaan voi olla.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1511
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1124
    3. 82
      982
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      780
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      723
    8. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      710
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      705
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      685
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      666
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      592
    15. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      571
    17. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      522
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      513
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      508
    Aihe