500 ml ja 5000mA

Anonyymi-ap

Puu-uutejuoma mainostaa juomaansa 500 millilitran pullossa ja kännykän varavirtalähde kehuu 5000 milliampeerin varaustehosta.
Miksi pitää sanoa joku asia milliyksiköissä kun on yksinkertaisempaa sanoa puoli litraa ja 5 Amperia? Yhtä typerää olisi kertoa että uusi maitojuoma 1000 millilitran paketissa maksaa vain niin ja niin paljon. Onko se pelkkää myyntikikkailua saada ostaja uskomaan että hän saa jotain enemmän tuolla tavalla?

4

<50

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      5A = ilmoitettu yhden numeron tarkkuudella. 5000mA = ilmoitettu 1-4 numeron tarkkuudella, siis tarkempi tulos. Tuo 500ml on sama juttu: Jos ilmoitat 0,5L tarkoittaa se 0,5L +-0,05L, mikä on isompi heitto kuin 500ml +- 0,5ml. Varmuutta tuosta ei kuitenkaan ole pyöristyssääntöjen takia.

      • Anonyymi00002
        UUSI

        Saivartelua, 5000 milliampeeria on tasan 5 Ampeeria, siinä ei ole pyöristystä koska ei ole mitään pyöristettävää...


      • Anonyymi00003
        UUSI
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Saivartelua, 5000 milliampeeria on tasan 5 Ampeeria, siinä ei ole pyöristystä koska ei ole mitään pyöristettävää...

        Näin päin kyllä, mutta 5A on ilmoitettu vain yhden numeron tarkkuudella, eikä se välttämättä ole sama kuin 5000 mA.


      • Anonyymi00004
        UUSI
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Näin päin kyllä, mutta 5A on ilmoitettu vain yhden numeron tarkkuudella, eikä se välttämättä ole sama kuin 5000 mA.

        Ei vaan se on silkkaa saivartelua mitä sinä nyt harjoitat: 5 Ampeeria on tarkka luku ja jokainen ymmrtää että se on 5000 milliampeeria. Jos se olisi jotain muuta kuin tarkka luku, ilmoitettaisiin että noin 5 Ampeeria!
        Jos saivartelulinjaasi jatketaan, voihan olla että 5000 mA:n ei ole tarkka vaan tarkka on esim. 5000,7...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      189
      1458
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      181
      790
    3. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      50
      674
    4. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      43
      640
    5. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      28
      623
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      373
      619
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      521
    8. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      18
      515
    9. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      506
    10. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      502
    Aihe