Joka syksyinen virhe

Anonyymi-ap

Eikö sitä luupää ikinä mitään opi?

Minä kun olen jo tällainen vanhempi herrasmies ja tykkään syödä/juoda kohtuullisen terveellisesti ja mieluusti vielä luomusti ja halvalla, niin. ..

Tiedättekö mitä siitä seuraa, kun illalla juo vihreää teetä ja nautiskelee puutarhan tuotteita, eli lähinnä omenaa ja luumua näin syksyisin?

No väsymystä, kun viime yönäkin piti virtsalle nousta kait kolmesti.
Ja ei, kysymyksessä ei ole rauhasvaiva, vaan kombo: kirpeät/happamat omenat + vihreä tee.

Koettakaa vaikka, jos ette usko.

Ja missä on muuten trollikka? Palstan toinen tontiltasyöjä. Muuten täällä on nykyään aika p.ska meininki :)

-keinovaginamies-

14

135

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UUSI

      Miks kaikki aina haukkuu tätä palstaa?

      • Anonyymi00003
        UUSI

        Tämä oli multa ensimmäinen kerta.
        Ja vikahan ei ole palstassa, vaan joidenkin käyttäjien näppiksissä.
        Ikuista kitinää, valitusta, uhriutumista, saman asian jankkaamista, toisten haukkumista....
        Noista saa valita.

        Ja olen jo pahoillani että valitin.
        Keskitytään nyt vaan siihen syksyn satoon.

        -keinovaginamies-


      • UUSI
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Tämä oli multa ensimmäinen kerta.
        Ja vikahan ei ole palstassa, vaan joidenkin käyttäjien näppiksissä.
        Ikuista kitinää, valitusta, uhriutumista, saman asian jankkaamista, toisten haukkumista....
        Noista saa valita.

        Ja olen jo pahoillani että valitin.
        Keskitytään nyt vaan siihen syksyn satoon.

        -keinovaginamies-

        Juu syssyn satoon. Mullaki on hirmusti omenoita täälä. Pari puuta tekee paljon, mutta yks tekee pelkkiä lehtiä. Vaikka leikkasin sen keväällä niin teki heti vaan uudestaan ne oksat. Noi kaks muuta onnistu, vaikka ihan samalla tapaa leikkasin.


      • Anonyymi00006
        UUSI
        JeroP kirjoitti:

        Juu syssyn satoon. Mullaki on hirmusti omenoita täälä. Pari puuta tekee paljon, mutta yks tekee pelkkiä lehtiä. Vaikka leikkasin sen keväällä niin teki heti vaan uudestaan ne oksat. Noi kaks muuta onnistu, vaikka ihan samalla tapaa leikkasin.

        Jotkut lajikkeet kait tarvitsee parin joko omalta tontilta tai lähinaapurustosta.

        Niiltä ei tuo itsepölytys onnistu.

        En usko että sillä on leikkauksen kanssa mitään tekemistä.

        -keinovaginamies-


    • Anonyymi00001
      UUSI

      Menehän perse

    • UUSI

      Omalta tontilta syödään marjoja, salaatteja, kurpitsaa, tomaatteja, kurkkua ja perunaa. Elukat vetää heinää ja lehtipuiden oksia.

      Paskaa se on muuallakin. Ihmiset tekee elämästä sitä mitä se kullekin on.

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Tiedätkö,
        Tämä on kauheaa, mutta meidän maailmankuvamme / suhtautuminen ihmislajiin ovat melko lähellä toisiaan.

        -keinovaginamies-


      • UUSI
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Tiedätkö,
        Tämä on kauheaa, mutta meidän maailmankuvamme / suhtautuminen ihmislajiin ovat melko lähellä toisiaan.

        -keinovaginamies-

        Kai se jo puoli vuosisadan kohdalla rupee kaikilla olemaan, jos on yhtään silmät auki liikkunut maailmalla.


    • Anonyymi00002
      UUSI

      Aloittaja.
      Voisko olla kyse uniapneasta.
      WC:ssä juoksentelu on yksi oire.
      Toki on juoksentelua edistäviä aineitakin.

      • Anonyymi00005
        UUSI

        En usko, kun ilmenee vain omenasatokautena.

        -keinovaginamies-


    • Anonyymi00007
      UUSI

      Kaikissa noissa on paljon nestettä. Mutta kolme kertaa pisulle? Se on.. monta kertaa. En muista onko koskaan pitänyt herätä unilta edes kahta kertaa vessaan, vaikka olisinkin juonut ennen nukkumaan menoa paljon teetä tai vettä.

      Nöf 🐷

      • Anonyymi00008
        UUSI

        Ja Trollikka sais kyllä palata. Tykkään se jutuista.

        Nöf 🐷


    • Anonyymi00009
      UUSI

      Läksin Jämsästä ja saavutin juuri Vääksyn. Viisi äijää pongasin linja-autopysäkeiltä ja P -paikoilta käsi sepaluksella.
      Sitä omenamehua sietäisi laimentaa vaikka Ilmajoella valmistetulla ja Rajamäessä pullotetulla ohentimella. Vähemmän diureettisia sivuvaikutuksia.

      Peruna-aarin puolikkaalla on varret niitetty.
      Punajuurta ja porkkanaa tulee hienosti.
      Kiitos sateiden.
      Kylvöt ja istutukset tein juhannuksen jälkeisellä nousukuulla.
      Omenapuista 50% teki satoa. Toinen kasvoi vain lehtiä.
      Harakat kunnostautuivat kirsikkasadon verotuksessa tehokkaasti.

      Mies 65

    • Anonyymi00010
      UUSI

      Etkös sinä ole vielä ihan nuorehko herrasmies? Näin keski-ikäisen naisen näkökulmasta en suostu pitämään ikäisiämme vielä "vanhempina" ihmisinä 😄

      Tunnen aina hieman kateutta, kun ihmiset saavat kaikkea ihanaa omalta tontiltaan. Se on valtavan hienoa. Olisi mahtavaa käydä noukkimassa marjat aamupuuroin omasta pihasta. Saa olla iloinen, jos oma tontti taipuu ravinnon tuottamiseen.

      Mitä tulee omenaan ja vihreään teehen, niin enpä ole kokeillut tuollaista yhdistelmää. Syön omenan usein jälkiruokana tai välipalana keskellä päivää, ja silloin se ei aiheuta mitään ongelmaa. Aamuisin tyhjään vatsaan syötynä pelkkä omena on liian hapokasta minulle. En käy öisin vessassa juuri koskaan, mutta jos käyn, olen sortunut ajoittamaan vedenjuonnin liian iltapainotteiseksi. Muilla syömisillä en ole havainnut olevan vaikutusta.

      Täällä on kyllä välillä vähän ikävää menoa. Onneksi siellä täällä silti valopilkkuja ja kivoja keskusteluitakin 😊

      Aletheias

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      86
      1426
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      37
      1115
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      21
      891
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      735
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      710
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      196
      664
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      570
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      558
    Aihe