Teknisen osaston johtamisesta

Anonyymi-ap

Nyt näyttää siltä, että AMK (auttakaa minua käytännössä) tutkinto kirjakurssina käytynä ei riitä. On tultu siihen, että tätä herraa varten alennettiin pääsyvaatimuksia. Otettiin töihin poliittisilla päätöksillä. Heti kohta päästyään kaupungin palkkalistoille tämä amkinssi hankki näyttävät autot henkilökunnalleen ekoaan kohottamiseksi. Seuraamus tähän oli teknisen osaton johtoon valinta. Ensi töikseen antoi potkut rakennustarkastajalle, joka jo virkansa puolesta nauttii laajaa lakiosaamista. Ei hyvältä näytä Kemijärven tulevaisuus. Nimittäin tätä herraa ei jostain syystä saada tilille.

11

206

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Nykyinen tekninen johtaja on ollut nykyisessä tehtävässään jo helmikuusta 2020 lähtien. Niinä aikoina silloinen Tekninen osasto "muuttettiin" Tilaliikelaitokseksi. Vuokratalot tulivat kuvioihin jne...
      Nyt on muututtu taas Tekniseksi osastoksi, (käytännössä aivan sama, kuin ennenkin) jota tämä sama pomo siis jo seitsemättä vuotta johtaa. Koulutus, kokemus ja niistä karttunut pätevyys kyllä riittä oikein hyvin nykyiseen tehtävään.
      Todelliset valtakuntamme alan huippuosajat eivät ole pyrkineet johtamaan Kemijärven Teknistä osastoa.
      On helppo käsittää, miksi näin on.

      • Anonyymi00008
        UUSI

        Kemijärvi ei tule saamaan jatkossa päteviä viranhaltijoita tämän kaiken mustamaalaamisen johdosta. Räksyttäjiä kalvaa perikemijärveläinen kateus jopa viranhaltijan autosta, niin lapselliseksi ja hävettäväksi kommentointi on mennyt. Maalittaminen kohdistuu myös keskushallinnon johtaviin viranhaltijoihin. He ovat joutuneet hyppäämään remmiin liian usein pitääkseen Kemijärven rattaat pyörimässä ja viime vuosina opastamaan käypäläiskaupunginjohtajia kädestäpitäen. Nyt vielä heitä kuormittaa kokematon ja sooloileva valt. pj eikä hallituksen pj:lla ole homma hanskassa. Kaupungin toiminnan pyörittäminen vaatii näissä jyrsivissä olosuhteissa työrauhan antamisen johtoryhmälle, joka kuitenkin toimii samaan suuntaan ja kaupungin parhaaksi. Jaksamista heille.


      • Anonyymi00010
        UUSI
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Kemijärvi ei tule saamaan jatkossa päteviä viranhaltijoita tämän kaiken mustamaalaamisen johdosta. Räksyttäjiä kalvaa perikemijärveläinen kateus jopa viranhaltijan autosta, niin lapselliseksi ja hävettäväksi kommentointi on mennyt. Maalittaminen kohdistuu myös keskushallinnon johtaviin viranhaltijoihin. He ovat joutuneet hyppäämään remmiin liian usein pitääkseen Kemijärven rattaat pyörimässä ja viime vuosina opastamaan käypäläiskaupunginjohtajia kädestäpitäen. Nyt vielä heitä kuormittaa kokematon ja sooloileva valt. pj eikä hallituksen pj:lla ole homma hanskassa. Kaupungin toiminnan pyörittäminen vaatii näissä jyrsivissä olosuhteissa työrauhan antamisen johtoryhmälle, joka kuitenkin toimii samaan suuntaan ja kaupungin parhaaksi. Jaksamista heille.

        Höpöhöpö. Viranhaltijat kemijärvellä ei tiedä mitä tarkoittaa kunnan parhaaksi. Omaksi parhaaksi ja kavereiden kyllä tiedetään ja vielä luulevat että se on ok. Ei tarvi ihmetellä miksi väki lähtee pois.


    • Anonyymi00002
      UUSI

      Herra ajaa myös isolla mersu maasturilla.

      • Anonyymi00003
        UUSI

        Tuollainen Mersu aiheuttaa helposti kateutta tällaisessa pikkukylässä.
        Ja lisää kenttäolosuhteissa sopivasti myöskin auktoriteettia.


    • Anonyymi00004
      UUSI

      Ennenkin olen kirjoittanut Kemijärven viranhaltijoista.On paha yhdistelmä : sukulaisuus, politiikka ja tuttavuus.Suurin osa ihmisistä kuitenkin jää tämän yhteisön ulkopuolelle. Ei hyvä !! Moni on tuntenut tämän omissa nahoissaan. Kannattaa viranhaltijoiden , joita tämä koskee ,miettiä asiaa. Tekisi mieli hieman avautua.

    • Anonyymi00005
      UUSI

      huono provo!
      ei onnistu savustaminen kaksikolta.....

      • Anonyymi00009
        UUSI

        Ei ole porvo, enkä tarkoita yksityishenkilöä, vaan kokonaisuutta.


    • Anonyymi00006
      UUSI

      että ajaa mersulla,ei helkatti,ei kempassa saa ajaa kuin toyotalla.

      • Anonyymi00007
        UUSI

        Jos EP ajaisi avensiksella niin kukaan ei kirjoittelis mitään.sellaista se kemijärven kateus on.


      • Anonyymi00011
        UUSI

        Tiedoksi: Mersut on rupuautoja nykypäivänä, todella edullisia ja vikaherkkiä.

        Tulkaa jo tähänpäivään sieltä 60-luvulta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1160
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      1081
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      114
      1032
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      930
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      95
      904
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      755
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      711
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      191
      662
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      649
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      617
    Aihe