Datakeskukset ja vihreä siirtymä

Anonyymi-ap

Tänään uutisoitiin kuinka datakeskusten rakentaminen Suomeen vaarantaa vihreän siirtymän.

Näyttää siltä, että teot sen eteen, että datakeskukset maailmanlaajuisesti aiheuttaisivat vähemmän päästöjä on huono asia.
Suomi kisaa datakeskuksen sijoittamisista sellaisten maiden kuten Saudi-Arabia ja Yhdistyneet Arabiemiirikunnat. Näissä sähkö datakeskuksille ja muutenkin tuotetaan lähinnä maakaasun kanssa, joka tarkoittaa suurempia hiilidioksidipäästöjä meidän yhteiseen ilmakehään, kuin mikäli sähkö tuotettaisiin pääosin tuulivoimalla Suomeen rakennettaviin datakeskuksiin.

Mutta kuulemma huono juttu. Maailmanlaajuiseen ongelmaan haetaan Suomalaista ratkaisua ja se tuntuu olevan sellainen, että datakeskuksia on ilmaston näkövinkkelistä järkevämpää rakentaa Saudi-Arabiaan, kun sieltä tulevat ilmastopäästöt eivät ole Suomen päästöjä.

Suomessa pitäisi ymmärtää, että energialla voi ja saa tehdä Suomeen hyvinvointia. Jokainen Suomeen rakennettu kilowatteja syövä laitos tuo käytännössä Suomelle täällä kipeästi tarvittavia vientituloja. Käytännössähän Suomeen myyty sähkö on vientituloa kun rahat sen maksamiseen tulevat ulkomailta. Pistäkää myllyjä pyörimään ja pitäkää huoli siitä, että datakeskukset eivät ala tuottaa omaa sähköään, se kun pilaisi Suomen mahdollisuuden tienata sähkön myynnillä.

97

309

    Vastaukset 97

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Parempi ne tänne vakaisiin oloihin on rakentaa kuin käyttää ulkomailta ja maksaa lisäksi siirtokustannuksistakin - eroon datakeskuksista ei pääse

      • Anonyymi00002

        Tykkäätkö kalliista sähköstä?


      • Anonyymi00004

        Ei kenenkään ole pakko käyttää tekoälyä joten lopettamalla tekoälyn käyttö ei tarvitse maksaa niin paljon siirtokustannuksia ja sähköä säästyy. Normaaleille kotitalouksille tekoäly on lähinnä turhaa huuhaata eikä siitä ikinä kannata maksaa mitään.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Tykkäätkö kalliista sähköstä?

        Kukaan muu kuin sähkön tuottaja ei tykkää kalliista sähköstä. Mutta sähkön tuottaja ei myöskään tykkää nollahintaisesta tai liian halvasta sähköstä. Markkina oikaisee hintoja kohti markkinahintoja joko niin, että halvimmalle sähkölle löytyy ostajia nykyistä kalliimmalla hinnalla tai jos ei näytä löytyvän, niin kannattamaton tuotanto leikataan pois.

        Tarkkana tässä täytyy olla ja vaikka markkinoista puhutaankin, niin ehkä tähän markkinaan tarvitaan myös valtion osallistumista valtionyhtiöiden muodossa. Sanotaan nimittäin, että puhtaan markkinaehtoisesti on nykyään vaikea saada ydinvoimalaa rakennettua. Siihen tarvitaan vähän huoltovarmuusaspektia ja vähän kansalaisten sähkönhinta-aspektia mukaan myös.

        Mutta se joka parkuu negatiivisten tai parin sentin kilowattituntien olevan kansalaisoikeus on myös aika metsässä.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Ei kenenkään ole pakko käyttää tekoälyä joten lopettamalla tekoälyn käyttö ei tarvitse maksaa niin paljon siirtokustannuksia ja sähköä säästyy. Normaaleille kotitalouksille tekoäly on lähinnä turhaa huuhaata eikä siitä ikinä kannata maksaa mitään.

        Varsinainen idiootti!!


      • Anonyymi00048
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Tykkäätkö kalliista sähköstä?

        Mitäpä oikein sekoilet?


      • Anonyymi00071

        Vakaat olot?? Niinpä, vakaata on, kun yksi suuruudenhullu kusipääkokkare uhoaa ympäri maailmaa.


    • Anonyymi00003

      Tosi vihreää tuo siirtymä, joka pahentaa luontokatoa.

      • Anonyymi00049

        Emme puhuneet luontokadosta sanaakaan - mikä osa aivoista ei toiminut?


    • Anonyymi00005

      Aloittaja, tuulivoima ei tuota mitään siloin kun ei tuule. Suomen tuulivoiman nimellisteho on noin 6000 MW mutta olet kai seurannut ja huomannut että monasti se tuottaa vain 50- 1500 MW teholla ja nimellisteholla se toimii erittäin harvoin.
      Mistä otetaan sähköä kun ei tuule, sehän on meillä ongelma jo nyt, pelstus on toistaiseksi talvien kylmimmillä ja vähätuulisilla jaksoilla ollut tuonti rajojen yli.
      Jos datakeskuksia rakennetaan kuten nyt uumoillaan, tehontarve on niin suuri ja tuleeee niin nopeasti ettei ole käytännössä mitään keinoja vastata siihen, tuulivoimankin rakentaminen on liki pysähtynyt. Isonkaan datakeskuksen rakentaminen ei vie kuin vuoden- pari mutta uuden ydinvoimalan teko kestää 7- 10 vuotta ja niitä voimaloita tarvittaisiin useita eikä ensimmäinenkään ole vielä rakenteilla, ehdimme olla k_sessa moneen kertaan sähköniukkuuden kanssa.
      Maakasuun poltosta tulee CO2- päästöjä 193 g/kWh kun esim. öljypoltosta tulee noin 255 g/kWh ja kun kaasu muutenkin on puhtaammin palavaa, on hyvä jos edes sitä käytetään öljyn sijaan.
      Mutta totta, maailma ei vakavissaan tee riittävästi ilmastonmuutoksen hidastamiseksi ja osa tiedemiehistä sanookin että emme enää odota katastrfia vaan elämme sitä jo. Pelkästään Euroopassa kuluvana vuonna on menetetty monin paikoin sadoista 30- 90 % ja kuumuus on aiheuttanut ns. ylikuolleisuutta kymmenin tuhansin ihmisin, katastrofi on tässä ja nyt.

      • Anonyymi00012

        Tuulivoiman rakentaminen on pysähtynyt koska sillä tuotetusta sähköstä saadaan liian huonoa hintaa. Kansalaisten sähkölasku kallistuu joko sen takia, että sähköntuotantoon ei investoida huonon kannattavuuden takia tai sen takia, että halvimmat kilowatit eivät jatkossa ole enää negatiivisia hinnaltaan tai ykkössenttisiä.

        Joka tapauksessa Suomen energiantuotannon hiilijalanjälki on huomattavasti pienempi kuin datakeskusten vaihtoehtoisissa sijoitusmaissa, muutamaa harvaa poikkeusta lukuun ottamatta. Joten on hieman yllättävää, että ilmastopanelistit ja muut ilmastoihmiset pelkäävät vihreän siirtymän puolesta ja siirtäisivät datakeskusinvestoinnit mieluummin muualle, vaikka se nostaa globaaleja ilmastopäästöjä. Ilmastoväki ei siis taida olla kiinnostunut ilmastosta vaan vain ilmastokokouksiin matkaamisesta joissa voi esitellä kuinka hienosti Suomi ilmastoasiansa hoitaa.


    • Anonyymi00006

      JÄÄKÖ SUOMALAISILLE VAIN TUULIMYLLYJEN SATTUMAENERGIA

      "Google kasvattaa datakeskusinvestointejaan vähintään 13 miljardilla eurolla vuosina 2027–2028. Samalla yhtiö sitoutui ostamaan Fortumilta enintään puolet Loviisan ydinvoimalan sähköstä"

      • Anonyymi00011

        Samalla se pidensi kaikelle kansalle Loviisan ydinvoimalan käyttöikää, eli Suomeen tehtiin käytännössä ydinvoimalainvestointi nuijan kopautuksella.


      • Anonyymi00018

        ...enintään puolet...ehkä 1/ 30- osa..?


      • Anonyymi00050

        Tuuli ei ole sattumaa vaan auringon aiheuttama fysikaalinen ilmiö. Sen energiamäärä on vuositasolla lähes vakio.


    • Anonyymi00007

      Datakeskushan itsessään ei tuota kasvihuonekaasupäästöjä. Se mikä tuottaa on sähkön tuotanto. Eli ratkasevan tärkeää on pari eri asiaa. Ensinnäkin se, että datakeskuksen käyttämä sähkö tuotetaan ydinvoimalla ja uusiutuvalla energialla. Toinen tärkeä asia on se, että datakeskuksen tuottama hukkalämpö pitää ottaa hyötykäyttöön. Sitä ei missään nimessä pidä vain heittää harakoille vaan se pitää ottaa hyötykäyttöön. Teollisuustason lämpöpumpuilla datakeskuksen hukkalämpö voidaan nostaa riittävän korkeaksi kaukolämmön tuottamista varten jollon datakeskuksen tuottamalla hukkalämmöllä voidaan korvata etenkin fossiilisten polttoaineiden käyttöä kaukolämmön tuotannossa. Niille, jotka ei satu asiaa tietämään tiedooksi se, että noin 80% <Haminan kaupungin kaukolämmöstä tuotetaan jo nyt Googlen datakeskuksen hukkalämmöstä. Datakeskuksen lämpö ei siis ihan riitä koko kaupungin kaukolämmön tarpeisiin, mutta 80% on silti jo hyvin. Datakeskuksen tuottamaa hukkalämpöä voidaan käyttää myös kaukokylmän tuottamiseen absorbtiotekniikan avulla. Eli lämpimään vuodenaikaan datakeskuksen hukkalämpöä voidaan käyttää etenkin julkisten tilojen, toimistojen, kauppakeskusten jne jäähdyttämiseen mikä sekin vähentää tarvetta tuottaa kaukokylmää muilla tavoin.Eli kun suomeen, ja muualle maailmaan, rakennetaan datakeskuksia niin ehdottomasti niitä suunnitellessa tulee ottaa huomioon datakeskuksen tuottaman hukkalämmön talteenotto ja hyödyntäminen. Sillä tavalla voidaan vähentää sekä fossiilisten polttoaineiden, että muilla tavoin tuotetun sähkön käyttämistä kaukolämmön ja kaukokylmän tuottamisessa. Eli datakeskuksesta oi olal hyötyö myös fossiilisista polttoaineista irtautumisessa kaukolämmön ja kaukokylmän tuottamisessa.


      Mitä sitten tulee ketjussa mainittuun Saudi-Arabiaan jne niin siellä etuna on valtavasti paremmat mahdollisuudet tuottaa energiaa myös aurinkoenergialla. Eli ei se nyt ihan niin mustavalkosta ole siltäkään osin kuin alottaja sanoo.

      T. miksuh
      T. miksuh

      • Anonyymi00008

        "Niille, jotka ei satu asiaa tietämään tiedoksi se, että noin 80% Haminan kaupungin kaukolämmöstä tuotetaan jo nyt Googlen datakeskuksen hukkalämmöstä"

        RIITTÄÄKÖ NYT HUKKALÄMPÖÄ MUHOKSELLE JA VAALAAN

        "Google julkisti keskiviikkona investoinnit datakeskuksiin Muhokselle, Kajaaniin ja Vaalaan sekä laajennukseen Haminassa jo olevaan datakeskukseen"


      • Anonyymi00009

        Lisään tähän vielä tämän. Moni tiedettä ja tekniikkaa tuntematon ja seuraamaton ei varmaankaan tiedä miten nykyaikaset suorittimet ja mikrosirut toimivat. Itse tietotekniikkaalan tyyppinä ja ohjelmoijataustaisena voisin selittää tästä paljonkin, mutta tyydyn nyt vain toteamaan tämän. Nykyiset suorittimet ja mikrosirut tuottavat hukkalämpöä sen seurauksena miten ne tekee laskennan ja kuinka ne poistaa laskennan tuloksen. Nykyiset suorittimet nollaavat bittejä laskennan aikana mikä johtaa suoraan hukkalämmön syntymiseen. Nyt kuitenkin on kehitetty suorittimia ja mikrosiruja, jotka pystyvät käänteiseen logiikkaan, eli laskemaan taaksepäin, palaamaan alkutilanteeseen ja palauttamaan alkuperäiset bittiarvot. Bittejä ei siis nollata tai pyyhitä laskennan aikana. Tämä bittien nollaamisen välttäminen poistaa hukkalämmön syntymisen. Fysiikan lakien mukaan informaation tuhoaminen aiheuttaa aina lämpöä, mikä näkyy nykyisten sirujen hukkalämmön tuotannossa. Tälläisten käänteisä logiikkaa hyödyntävien uusien mikrosirujen sanotaan olevan adiabaattisia mikrosiruja ja hyödyntävän adiabaattista laskentaa. Adiabaattisessa tekniikassahyödynnetään käänteisen laskennan lisäksi myös sitä, että jännitettä ei muuteta äkillisesti myötä tai vastavirtaan vaan sitä kierrätetään heilurimaisesti edestakaisin. Adiabaattisen tekniikan tarkoituksena on estää sähköenergian muuttuminen hukkalämmöksi. Perinteiset mikrosirut perutuvat CMOS -tekniikkaan ja siinä transistorien tilaa a muutetaan äkillisesti. Tästä seuraavavarausten lataus ja purku aiheuttaa sen, että sähköä menee hukkaan hukkalämpönä. . Adiabaattinen mikrosiru puolestaan ottaa laskennassa kuluneen sähköenergian talteen ja käyttää sen uudelleen. Kierrätettävä varaus siis siirretään takaisin virtalähteeseen tai oskillaattoriin käytettäväksi uudelleen seuraavassa laskennan. vaiheessa. Tämä on erittäin merkittävää, koska tällä tavalla mikrosirusta voidaan tehdä jopa kymmeniä prosentteja energiatehokkaampi kuin nykyiset sirut, koska nämä uudet sirut kierrättävät osan sähköstä uudelleen käyttöön sen sijaan, että syntyisi hukkalämpöä Tälläisiä abiabaattisia mikrosiruja ja suorittimia on jo olemassa, mutta ne ovat vielä kokeellisella tasolla. Tulevaisuudessa adiabaattisten sirujen ansiosta voidaan kuitenkin pudottaa datakeskusten ja tekoälylaskennan energiankulutusta murto-osaan nykyisestä. Tähän asti on päästy noin 30% energiankulututuksen laskuun, mutta nämä sirut ovat vielä nykyisiä hitaampia.

        T. miksuh


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Lisään tähän vielä tämän. Moni tiedettä ja tekniikkaa tuntematon ja seuraamaton ei varmaankaan tiedä miten nykyaikaset suorittimet ja mikrosirut toimivat. Itse tietotekniikkaalan tyyppinä ja ohjelmoijataustaisena voisin selittää tästä paljonkin, mutta tyydyn nyt vain toteamaan tämän. Nykyiset suorittimet ja mikrosirut tuottavat hukkalämpöä sen seurauksena miten ne tekee laskennan ja kuinka ne poistaa laskennan tuloksen. Nykyiset suorittimet nollaavat bittejä laskennan aikana mikä johtaa suoraan hukkalämmön syntymiseen. Nyt kuitenkin on kehitetty suorittimia ja mikrosiruja, jotka pystyvät käänteiseen logiikkaan, eli laskemaan taaksepäin, palaamaan alkutilanteeseen ja palauttamaan alkuperäiset bittiarvot. Bittejä ei siis nollata tai pyyhitä laskennan aikana. Tämä bittien nollaamisen välttäminen poistaa hukkalämmön syntymisen. Fysiikan lakien mukaan informaation tuhoaminen aiheuttaa aina lämpöä, mikä näkyy nykyisten sirujen hukkalämmön tuotannossa. Tälläisten käänteisä logiikkaa hyödyntävien uusien mikrosirujen sanotaan olevan adiabaattisia mikrosiruja ja hyödyntävän adiabaattista laskentaa. Adiabaattisessa tekniikassahyödynnetään käänteisen laskennan lisäksi myös sitä, että jännitettä ei muuteta äkillisesti myötä tai vastavirtaan vaan sitä kierrätetään heilurimaisesti edestakaisin. Adiabaattisen tekniikan tarkoituksena on estää sähköenergian muuttuminen hukkalämmöksi. Perinteiset mikrosirut perutuvat CMOS -tekniikkaan ja siinä transistorien tilaa a muutetaan äkillisesti. Tästä seuraavavarausten lataus ja purku aiheuttaa sen, että sähköä menee hukkaan hukkalämpönä. . Adiabaattinen mikrosiru puolestaan ottaa laskennassa kuluneen sähköenergian talteen ja käyttää sen uudelleen. Kierrätettävä varaus siis siirretään takaisin virtalähteeseen tai oskillaattoriin käytettäväksi uudelleen seuraavassa laskennan. vaiheessa. Tämä on erittäin merkittävää, koska tällä tavalla mikrosirusta voidaan tehdä jopa kymmeniä prosentteja energiatehokkaampi kuin nykyiset sirut, koska nämä uudet sirut kierrättävät osan sähköstä uudelleen käyttöön sen sijaan, että syntyisi hukkalämpöä Tälläisiä abiabaattisia mikrosiruja ja suorittimia on jo olemassa, mutta ne ovat vielä kokeellisella tasolla. Tulevaisuudessa adiabaattisten sirujen ansiosta voidaan kuitenkin pudottaa datakeskusten ja tekoälylaskennan energiankulutusta murto-osaan nykyisestä. Tähän asti on päästy noin 30% energiankulututuksen laskuun, mutta nämä sirut ovat vielä nykyisiä hitaampia.

        T. miksuh

        Jos bitit kerran nollaa hukkalämmön syntymisen mitä väliä sitten on missä lämpötilassa laitos sijaitsee?


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Lisään tähän vielä tämän. Moni tiedettä ja tekniikkaa tuntematon ja seuraamaton ei varmaankaan tiedä miten nykyaikaset suorittimet ja mikrosirut toimivat. Itse tietotekniikkaalan tyyppinä ja ohjelmoijataustaisena voisin selittää tästä paljonkin, mutta tyydyn nyt vain toteamaan tämän. Nykyiset suorittimet ja mikrosirut tuottavat hukkalämpöä sen seurauksena miten ne tekee laskennan ja kuinka ne poistaa laskennan tuloksen. Nykyiset suorittimet nollaavat bittejä laskennan aikana mikä johtaa suoraan hukkalämmön syntymiseen. Nyt kuitenkin on kehitetty suorittimia ja mikrosiruja, jotka pystyvät käänteiseen logiikkaan, eli laskemaan taaksepäin, palaamaan alkutilanteeseen ja palauttamaan alkuperäiset bittiarvot. Bittejä ei siis nollata tai pyyhitä laskennan aikana. Tämä bittien nollaamisen välttäminen poistaa hukkalämmön syntymisen. Fysiikan lakien mukaan informaation tuhoaminen aiheuttaa aina lämpöä, mikä näkyy nykyisten sirujen hukkalämmön tuotannossa. Tälläisten käänteisä logiikkaa hyödyntävien uusien mikrosirujen sanotaan olevan adiabaattisia mikrosiruja ja hyödyntävän adiabaattista laskentaa. Adiabaattisessa tekniikassahyödynnetään käänteisen laskennan lisäksi myös sitä, että jännitettä ei muuteta äkillisesti myötä tai vastavirtaan vaan sitä kierrätetään heilurimaisesti edestakaisin. Adiabaattisen tekniikan tarkoituksena on estää sähköenergian muuttuminen hukkalämmöksi. Perinteiset mikrosirut perutuvat CMOS -tekniikkaan ja siinä transistorien tilaa a muutetaan äkillisesti. Tästä seuraavavarausten lataus ja purku aiheuttaa sen, että sähköä menee hukkaan hukkalämpönä. . Adiabaattinen mikrosiru puolestaan ottaa laskennassa kuluneen sähköenergian talteen ja käyttää sen uudelleen. Kierrätettävä varaus siis siirretään takaisin virtalähteeseen tai oskillaattoriin käytettäväksi uudelleen seuraavassa laskennan. vaiheessa. Tämä on erittäin merkittävää, koska tällä tavalla mikrosirusta voidaan tehdä jopa kymmeniä prosentteja energiatehokkaampi kuin nykyiset sirut, koska nämä uudet sirut kierrättävät osan sähköstä uudelleen käyttöön sen sijaan, että syntyisi hukkalämpöä Tälläisiä abiabaattisia mikrosiruja ja suorittimia on jo olemassa, mutta ne ovat vielä kokeellisella tasolla. Tulevaisuudessa adiabaattisten sirujen ansiosta voidaan kuitenkin pudottaa datakeskusten ja tekoälylaskennan energiankulutusta murto-osaan nykyisestä. Tähän asti on päästy noin 30% energiankulututuksen laskuun, mutta nämä sirut ovat vielä nykyisiä hitaampia.

        T. miksuh

        Yksinkertastettuna nykyisissä mikropiireissä, on sitten muistipiiri tai suoritin jne, suurin osa sähköenergiasta muuttuu lämmöksi aina, kun looginen tila muuttuu (0:sta 1:ks, tai päinvastoin. Adiabaattisissa piireissä tästä pyritään eroon ja sähkö pyritään kierrättämään takaisin virtalähteelle käytettäväksi seuraavaa laskutoimitusta varten sen sijaan, että energia haihtuisi hukkalämpönä. Tämä on melkoinen yksinkertaistus, mutta ehkä helpompi käsittää.

        T. miksuh


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Yksinkertastettuna nykyisissä mikropiireissä, on sitten muistipiiri tai suoritin jne, suurin osa sähköenergiasta muuttuu lämmöksi aina, kun looginen tila muuttuu (0:sta 1:ks, tai päinvastoin. Adiabaattisissa piireissä tästä pyritään eroon ja sähkö pyritään kierrättämään takaisin virtalähteelle käytettäväksi seuraavaa laskutoimitusta varten sen sijaan, että energia haihtuisi hukkalämpönä. Tämä on melkoinen yksinkertaistus, mutta ehkä helpompi käsittää.

        T. miksuh

        Niin ja nykyisten mikropiirien osalta kyse on aivan samasta asiasta myös kotiläppärien, kännyköiden jne kohdalla. Kun niitä kuormitetaan sähköenergia muuttuu lämmöksi. Ehkä tästäkin päästään tulevaisuudessa eroon mikä parantaisi akun kestoakin.

        T. miksuh


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Yksinkertastettuna nykyisissä mikropiireissä, on sitten muistipiiri tai suoritin jne, suurin osa sähköenergiasta muuttuu lämmöksi aina, kun looginen tila muuttuu (0:sta 1:ks, tai päinvastoin. Adiabaattisissa piireissä tästä pyritään eroon ja sähkö pyritään kierrättämään takaisin virtalähteelle käytettäväksi seuraavaa laskutoimitusta varten sen sijaan, että energia haihtuisi hukkalämpönä. Tämä on melkoinen yksinkertaistus, mutta ehkä helpompi käsittää.

        T. miksuh

        Käsitätköhän oman yksinkertaistamisesi mahdottomuutta??


      • Anonyymi00031
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Niin ja nykyisten mikropiirien osalta kyse on aivan samasta asiasta myös kotiläppärien, kännyköiden jne kohdalla. Kun niitä kuormitetaan sähköenergia muuttuu lämmöksi. Ehkä tästäkin päästään tulevaisuudessa eroon mikä parantaisi akun kestoakin.

        T. miksuh

        Tähän asti harppaukset teknologiassa on enemmän kuin syöty kasvavalla käytöllä.
        Esimerkkinä vaikka näytönohjaimet. Niiden energiatehokkuus on periaatteessa parantunut huomattavasti. Mutta koko se energiatehokkuuden paraneminen on syöty ja sen lisäksi mässäilty lisää kunnolla.
        Nvidian GeForce 2 huippumalli kulutti aikoinaan noin 15W tehoa, uudet näytönohjaimet kuluttavat yli 20x tuon. Silti ne ovat periaatteessa PALJON energiatehokkaampia kuin GeForce 2. Etu on vain syöty moninkertaisesti.


      • Anonyymi00078
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Lisään tähän vielä tämän. Moni tiedettä ja tekniikkaa tuntematon ja seuraamaton ei varmaankaan tiedä miten nykyaikaset suorittimet ja mikrosirut toimivat. Itse tietotekniikkaalan tyyppinä ja ohjelmoijataustaisena voisin selittää tästä paljonkin, mutta tyydyn nyt vain toteamaan tämän. Nykyiset suorittimet ja mikrosirut tuottavat hukkalämpöä sen seurauksena miten ne tekee laskennan ja kuinka ne poistaa laskennan tuloksen. Nykyiset suorittimet nollaavat bittejä laskennan aikana mikä johtaa suoraan hukkalämmön syntymiseen. Nyt kuitenkin on kehitetty suorittimia ja mikrosiruja, jotka pystyvät käänteiseen logiikkaan, eli laskemaan taaksepäin, palaamaan alkutilanteeseen ja palauttamaan alkuperäiset bittiarvot. Bittejä ei siis nollata tai pyyhitä laskennan aikana. Tämä bittien nollaamisen välttäminen poistaa hukkalämmön syntymisen. Fysiikan lakien mukaan informaation tuhoaminen aiheuttaa aina lämpöä, mikä näkyy nykyisten sirujen hukkalämmön tuotannossa. Tälläisten käänteisä logiikkaa hyödyntävien uusien mikrosirujen sanotaan olevan adiabaattisia mikrosiruja ja hyödyntävän adiabaattista laskentaa. Adiabaattisessa tekniikassahyödynnetään käänteisen laskennan lisäksi myös sitä, että jännitettä ei muuteta äkillisesti myötä tai vastavirtaan vaan sitä kierrätetään heilurimaisesti edestakaisin. Adiabaattisen tekniikan tarkoituksena on estää sähköenergian muuttuminen hukkalämmöksi. Perinteiset mikrosirut perutuvat CMOS -tekniikkaan ja siinä transistorien tilaa a muutetaan äkillisesti. Tästä seuraavavarausten lataus ja purku aiheuttaa sen, että sähköä menee hukkaan hukkalämpönä. . Adiabaattinen mikrosiru puolestaan ottaa laskennassa kuluneen sähköenergian talteen ja käyttää sen uudelleen. Kierrätettävä varaus siis siirretään takaisin virtalähteeseen tai oskillaattoriin käytettäväksi uudelleen seuraavassa laskennan. vaiheessa. Tämä on erittäin merkittävää, koska tällä tavalla mikrosirusta voidaan tehdä jopa kymmeniä prosentteja energiatehokkaampi kuin nykyiset sirut, koska nämä uudet sirut kierrättävät osan sähköstä uudelleen käyttöön sen sijaan, että syntyisi hukkalämpöä Tälläisiä abiabaattisia mikrosiruja ja suorittimia on jo olemassa, mutta ne ovat vielä kokeellisella tasolla. Tulevaisuudessa adiabaattisten sirujen ansiosta voidaan kuitenkin pudottaa datakeskusten ja tekoälylaskennan energiankulutusta murto-osaan nykyisestä. Tähän asti on päästy noin 30% energiankulututuksen laskuun, mutta nämä sirut ovat vielä nykyisiä hitaampia.

        T. miksuh

        Jos sähköenergia ei muutu lämmöksi , niin mitä energialle tapahtuu ?


    • Anonyymi00013

      Näillä arabimailla kuitenkin on varaa kaikenlaiseen hömppään, me otamme ulkomailta velkaa joka päivä ja paatti vuotaa koska se ei ole kenenkään intressissä paitsi veronmaksajan, tuulivoimalat vaihtaa omistajaa tuhkatiheään ja valtio puskee kaikenlaista piilotukea (investointiavustus) sinne ja tänne, sähkön riittävyys ei ole kenenkään huolena, ei meillä hyvin mene.

      • Anonyymi00020

        Sähköä riittää...juuri nyt maan noin 6000 MW:n yhteistehoinen tuulivoima tekee sähköä noin 420 MW teholla kun samanaikaisesti rajan yli tuodaan sähköä noin 2000 MW teholla.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Sähköä riittää...juuri nyt maan noin 6000 MW:n yhteistehoinen tuulivoima tekee sähköä noin 420 MW teholla kun samanaikaisesti rajan yli tuodaan sähköä noin 2000 MW teholla.

        Sähkön tuotanto Ruotsista ja Norjasta loppuu talvella, kun he tarvitsevat itse sähkönsä


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Sähkön tuotanto Ruotsista ja Norjasta loppuu talvella, kun he tarvitsevat itse sähkönsä

        "Sähkön tuotanto Ruotsista ja Norjasta loppuu talvella..."

        Aatteletko yhtään, mitä kirjoitat? Tuotanto?


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Sähkön tuotanto Ruotsista ja Norjasta loppuu talvella, kun he tarvitsevat itse sähkönsä

        Tarkoittanet sähkön tuontia? Toistaiseksi eli menneinä talvina tuontisähköä on saatu yleensä 2000- 3000 MW teholla. Aika näyttää ja pähkinänkuorista voi ennustaa.


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Tarkoittanet sähkön tuontia? Toistaiseksi eli menneinä talvina tuontisähköä on saatu yleensä 2000- 3000 MW teholla. Aika näyttää ja pähkinänkuorista voi ennustaa.

        Kirjoitusvirhe

        "Sähkön tuonti Ruotsista ja Norjasta loppuu talvella..."


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Kirjoitusvirhe

        "Sähkön tuonti Ruotsista ja Norjasta loppuu talvella..."

        "Sähköä tuodaan nykyään eniten Ruotsista ja Norjasta, joissa on runsaasti vesivoimaa"

        Eli nämä maat tarvitsevat itse sähkönsä. Ja kuivuus vähentää vesivoimaa.

        Venäjältä ei enää tuoda mitään


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        "Sähköä tuodaan nykyään eniten Ruotsista ja Norjasta, joissa on runsaasti vesivoimaa"

        Eli nämä maat tarvitsevat itse sähkönsä. Ja kuivuus vähentää vesivoimaa.

        Venäjältä ei enää tuoda mitään

        Hittoako jankutat, Suomeen on tuotu sähköä talvikaudella 2000- 3000 ja hetkittäin ylikin 3000 MW teholla eli ainakin tähän asti sähköä on saatu.
        Venäjältä ei toistaiseksi tuoda sähköä mutta edelleen tuodaan esim. lannoitteiden raaka- aineita ja lannoitteita, terästeollisuuden tarvitsemia lisäaineita jne. eli kommenttisi viimeinen lause ei pidä paikkaansa.


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Hittoako jankutat, Suomeen on tuotu sähköä talvikaudella 2000- 3000 ja hetkittäin ylikin 3000 MW teholla eli ainakin tähän asti sähköä on saatu.
        Venäjältä ei toistaiseksi tuoda sähköä mutta edelleen tuodaan esim. lannoitteiden raaka- aineita ja lannoitteita, terästeollisuuden tarvitsemia lisäaineita jne. eli kommenttisi viimeinen lause ei pidä paikkaansa.

        "ainakin tähän asti sähköä on saatu"

        Tähän asti, mutta saadaanko tulevaisuudessa


    • Anonyymi00026

      Edelleen on monilla ymmärtämättä, että myös energian tuotanto on teollisuutta. Jos sen valmistamaa energiaa saadaan myytyä ulkomaalaisille tahoille merkittäviä määriä ja voitollisesti, on kyse kansantalouden kannalta vientituloista.

      Suomi elää viennistä. Ja edes Trumpin on vaikea asettaa tulleja amerikkalaisten datajättien sähköostoksille suomesta. Ja tosiaan pahin mitä tässä voitaisiin tehdä, olisi velvoittaa datajätit tuottamaan oma sähkönsä. Silloin suomalaisyrityksiltä ja Suomelta jäisi saamatta merkittävä tulovirta.

      • Anonyymi00029

        Suomeen tuodaan sähköä moninkertaisesti enemmän kuin maasta viedään, tällä hetkelläkin Suomen sähkönkulutuksesta katetaan tuonnilla noin 29 %.

        Jos joku päättää datakeskuksensa tänne kasata, kai se ostaa sähkönsäkin täältä, ei kai se edes Trumpin vaatimuksesta ala sähköään jenkeistä tänne kuljettaa...
        Monet datakeskukset maailmalla tuottavat itse sähkönsä, esim. Wärtsilä valmistaa dieselmoottoritoimisia koneikkoja siihen käyttöön. Suomessa on joitakin hankkeita joissa datakeskusten hukkalämpöä otettaisiin asutuskeskuksen lämmitykseen.


      • Anonyymi00036
        Anonyymi00029 kirjoitti:

        Suomeen tuodaan sähköä moninkertaisesti enemmän kuin maasta viedään, tällä hetkelläkin Suomen sähkönkulutuksesta katetaan tuonnilla noin 29 %.

        Jos joku päättää datakeskuksensa tänne kasata, kai se ostaa sähkönsäkin täältä, ei kai se edes Trumpin vaatimuksesta ala sähköään jenkeistä tänne kuljettaa...
        Monet datakeskukset maailmalla tuottavat itse sähkönsä, esim. Wärtsilä valmistaa dieselmoottoritoimisia koneikkoja siihen käyttöön. Suomessa on joitakin hankkeita joissa datakeskusten hukkalämpöä otettaisiin asutuskeskuksen lämmitykseen.

        Vuonna 2025 sähkön kokonaiskulutus oli 86 TWh ja tuotanto noin 90 TWh, jolloin Suomi oli lievästi nettoviejä. Tuollaisia 29% lukuja löytyy tilastosta ennen tuulivoimabuumia ja viidettä reaktoria ja kun Venäjältä sai ostettua halpaa sähköä.


    • Anonyymi00027

      Se kun alkaa tulla kylmä totuus esiin sähkön riittävyydestä ja fossiilisten polttoaineiden hinnat taivaissa. Alkaa nousemaan turvehöyryvoimalaitoksia tuottamaan lamppuun valkeaa kohtuullisella hinnalla. Saadaan samalla inertiaa sähköverkkooon.

      • Anonyymi00030

        Polttoaineiden hinnat taivaissa..? Vesi-, tuuli- ja aurinkovoimankin raaka- aine on aika edullista, ydinpolttoainetta ollee ydinvoimaloilla sovittu johonkin käypään hintaan ostettavaksi ja jo ostettunakin moniksi vuosiks jne.
        Öljyn käyttö sähköntuotannosssa on lähes loppunut, maakaasua joku kuutio vielä poltetaan ja hyvä niin sikäli että se on poltettavista eli fossiilisista vähiten CO2:a aiheuttava. Metaani eli maakaasu tuottaa CO2:a noin 193 g/kWh kun öljytuotteilla luku on luokkaa 250- 260, esim. puulla ja turpeella sitäkin suuremmat.


      • Anonyymi00033

        Turpeen käyttö on likimain lopetettu. Sitä vähennettiin jo muutenkin aina jostain vuodesta 2021 alkaen mutta lopetus kiihtyi koska turpeen poltto osoittautui kannattamattomaksi. Kannattavasti turpeella ei ole mahdollista tehdä asioita edullisesti kuten oletat.
        Luvituksen saaminen uudelle turvetta käyttävälle voimalalle on käytännössä jokseenkin mahdotonta niin Suomen omien kuin EU- vaatimustenkin takia.
        Oletetaanpa että pakkasilla kun Suomen sähkönkulutus hipoo 15000 MW tehoa, edes 20 % siitä tehtäisiin turpeella, se olisi siis noin 3000 MW:a sähkötehoa. Sellaista yhteissähkötehoa ei Suomessa olevilla turvevoimaloilla olla koskaan saavutettu...


      • Anonyymi00062
        Anonyymi00033 kirjoitti:

        Turpeen käyttö on likimain lopetettu. Sitä vähennettiin jo muutenkin aina jostain vuodesta 2021 alkaen mutta lopetus kiihtyi koska turpeen poltto osoittautui kannattamattomaksi. Kannattavasti turpeella ei ole mahdollista tehdä asioita edullisesti kuten oletat.
        Luvituksen saaminen uudelle turvetta käyttävälle voimalalle on käytännössä jokseenkin mahdotonta niin Suomen omien kuin EU- vaatimustenkin takia.
        Oletetaanpa että pakkasilla kun Suomen sähkönkulutus hipoo 15000 MW tehoa, edes 20 % siitä tehtäisiin turpeella, se olisi siis noin 3000 MW:a sähkötehoa. Sellaista yhteissähkötehoa ei Suomessa olevilla turvevoimaloilla olla koskaan saavutettu...

        Mutta ei ole lopetettu turvekoneiden valmistusta!

        https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsa/b53dfbe2-55dc-4436-b8ba-87e6f8b32fd1


    • Anonyymi00034

      Suomi ei tule koskaan olemaan nollapäästöinen näiden tänne rakennettavien datakeskusten takia, vaikkei suomalainen aiheuttaisi grammaakaan päästöjä.
      Erikoista, etteivät ne jotka ovat koko ajan tähän saakka paasaneet siitä, että suomalaisten on vähennetävä päästöjä, eivät sanallakaan tuomitse näitä datakeskuksia, eivätkä vastusta niitä,
      vaika datakeskusket aiheuttavat valtavat päästöt ja suuren hiilijalanjäljen.
      Näitä valtavan suuria datakeskuksia perustetaan tekoälyn takia ja käytetään myös kryptovaluutan louhimiseen.
      Näitä datakeskuksia tulevat käyttämään suuret toimijat kryptovaluutan louhimiseen, jonka suomalaiset maksavat kohonneiden sähkön hintojen muodossa.
      Onhan se nyt paljon tärkeämpää, että jossain lämpimässä maassa asuva toimija saa louhittua halvalla sähköllä kryptovaluuttaa suomeen rakennetussa datakeskuskessa, kun samaan aikaan suomessa -30 asteen pakkasessa joudutaan rajoittamaan suomalaisten sähkön saantia ja mahdolisesi kiertävillä sähkökatkoilla, että sähköä riittää kryptovaluutan louhimiseen datakeskuksessa, joka ei tingi sähkönkulutuksessa.
      Tekoäly kuluttaa paljon enemmän sähköä, kuin googlen hakutoiminnon käyttäminen.
      Tekoälyvideon luominen kuluttaa enemmän sähköä.
      Tekoälyvidoet luodaan tekoäly yhtiöiden keskuksissa, jolloin sähkönkulutus ei vaikuta käyttäjälle.

      Eiköhän halitus keksi jonkun uuden veron näiden datakeskusten seurauksena, ettei suomi tule pääsemään nollapäästöiseksi, varmaan päästöjen kompensointivero.

    • Anonyymi00035

      Nollapäästöisyys on silkkaa utopiaa. Ns kasvihuonekaasupäästöt sähköntuotannossa ovat vähentyneet merkittävästi mutta se on vain osa totuudesta. Sellainenkin kikkailuerikoisuus löytyy että kun biomassalla, jota hyödynnetään polttamalla, tehdään maan sähköstä 12- 13 prosenttia niin se polttaminen ei lisää sähköntuotannon päästöjä koska ne merkitään maankäyttösektorin puolelle...

      Datakeskusten innon tulla Suomeen jotenkin alkaa ymmärtää kun huomioi että esim. tänään sähkön hinta jopa eteläisessä Ruotsissa mutta erityisesti Euroopan väkirikkaimmilla alueilla on aika tarkkaan kymmenkertainen Suomen hintaan verrattuna, Suomen pörssihinnat noin 15 €/kWh ja siellä muualla 150- 160 €/kWh ja kun täällä vielä valtio ehdottomasti haluaa työntää tukia niille tulijoille niin tulevathan ne. Mielenkiintoista sekin etteivät ne ilmeisesti säiky Venäjän läheisyyttäkään.
      Jokin osa noiden keskusten hukkalämmöstä on suunniteltu käytettävän asutustaajamien lämmitykseen mutta se jää rajalliseksi.

    • Anonyymi00037

      Nollapäästöisyyden tueksi on kuitenkin tullut yllätys, maapallo on alkanut vihertyä. Käytännössä maapallon hiilinielut ovat kasvamassa eivät kutistumassa.
      https://yle.fi/a/3-8839969

      • Anonyymi00038

        Luehan sitten itsekin se linkkisi juttu ihan loppuun asti!
        Ilmastonmuutos on jo vaiheessa jossa se alkaa ruokkia itse itseään, itse asiassa tuo vihertäminen on osa sitä. Kun ilmasto lämpiää, mm. ns. ikirouta lakkaa olemasta ikiroutaa eli alkaa sulaa vapauttaen suuret määrät metaania joka on noin 30- kertaisesti CO2:a pahempi kasvihuoneilmiön aiheuttaja. Tämä kaikki tulee sen päälle kun mitä sadat miljoonat nautaeläimet ovat jo tähän asti tuottaneet metaania.
        Itse itseään ruokkiva ilmastonmuutos siis tarkoittaa sitä, että vaikka kaikki CO2- päästöt nyt lopetettaisiin kuin seinään, ilmakehässä on jo liian paljon kaasuja ja ilmaston lämpiäminen jatkuisi liian kauan jotta enää entiseen tasapainotilaan palattaisiin. Eikä niitä päästöjä kyllä olla lopettamassakaan, ei asia kiinnosta esim. Trumpia paljoakaan, naurattaa ehkä. ja ollaanko vaikka edes kaikkien tarpeettominta turismilento- ja laivaliikennettä lopettamassa, ei olla. Ottaako monikin seuraavaan eduskuntaan pyrkivä poliitikko vaaliteemakseen suomalaisten turistien liikkumisen rajoittamisen, ei taida ottaa, ei edes Virta jolla koirien sosiaaliturvakin ohittaa ympäristökysymykset.


      • Anonyymi00039
        Anonyymi00038 kirjoitti:

        Luehan sitten itsekin se linkkisi juttu ihan loppuun asti!
        Ilmastonmuutos on jo vaiheessa jossa se alkaa ruokkia itse itseään, itse asiassa tuo vihertäminen on osa sitä. Kun ilmasto lämpiää, mm. ns. ikirouta lakkaa olemasta ikiroutaa eli alkaa sulaa vapauttaen suuret määrät metaania joka on noin 30- kertaisesti CO2:a pahempi kasvihuoneilmiön aiheuttaja. Tämä kaikki tulee sen päälle kun mitä sadat miljoonat nautaeläimet ovat jo tähän asti tuottaneet metaania.
        Itse itseään ruokkiva ilmastonmuutos siis tarkoittaa sitä, että vaikka kaikki CO2- päästöt nyt lopetettaisiin kuin seinään, ilmakehässä on jo liian paljon kaasuja ja ilmaston lämpiäminen jatkuisi liian kauan jotta enää entiseen tasapainotilaan palattaisiin. Eikä niitä päästöjä kyllä olla lopettamassakaan, ei asia kiinnosta esim. Trumpia paljoakaan, naurattaa ehkä. ja ollaanko vaikka edes kaikkien tarpeettominta turismilento- ja laivaliikennettä lopettamassa, ei olla. Ottaako monikin seuraavaan eduskuntaan pyrkivä poliitikko vaaliteemakseen suomalaisten turistien liikkumisen rajoittamisen, ei taida ottaa, ei edes Virta jolla koirien sosiaaliturvakin ohittaa ympäristökysymykset.

        Luin kyllä, eikä se sisältänyt kirjoittamaasi ilmastosaarnaa.

        Mutta se sisälsi muun muassa tällaisia sanamuotoja:
        "Ilmaston lämpenemisen on aiemmin arveltu"...wrong...
        "voi olla"
        "saattavat hyvin sopeuttaa"
        "hyötyjä suurempia?"...kirjoitettu kysymysmerkillä

        Havainnot vihertymisestä olivat havaintoja ja ilman kysymysmerkkejä, muu oli aika paljon epämääräisempää ja kysymysmerkeillä varustettua.

        Eikä tuo vihertyminen näytä olevan edes ihan vähäistä: "Kasvien peittämä alue maapallolla on lisääntynyt peräti 18 miljoonalla neliökilometrillä, mikä vastaa yli 50:tä Suomen kokoista aluetta."


      • Anonyymi00040
        Anonyymi00039 kirjoitti:

        Luin kyllä, eikä se sisältänyt kirjoittamaasi ilmastosaarnaa.

        Mutta se sisälsi muun muassa tällaisia sanamuotoja:
        "Ilmaston lämpenemisen on aiemmin arveltu"...wrong...
        "voi olla"
        "saattavat hyvin sopeuttaa"
        "hyötyjä suurempia?"...kirjoitettu kysymysmerkillä

        Havainnot vihertymisestä olivat havaintoja ja ilman kysymysmerkkejä, muu oli aika paljon epämääräisempää ja kysymysmerkeillä varustettua.

        Eikä tuo vihertyminen näytä olevan edes ihan vähäistä: "Kasvien peittämä alue maapallolla on lisääntynyt peräti 18 miljoonalla neliökilometrillä, mikä vastaa yli 50:tä Suomen kokoista aluetta."

        Koska sinäkään et vaikuta äidinkielen opettajalta niin jätetään ne sanamuodot sivuun.
        Saarna- käsite on vahvasti uskonnollinen enkä ole käyttänyt sitä, sinä sen sijaan käytät...
        Tuo linkki on siis jostain 12 vuoden takaa, nyt voidaan havaita että siinä esitetyt varoituksen sanat ovat hyvää vauhtia toteutumassa.

        Linkin loppuosa ilman sanamuotopelleilyä kuulluu seuraavasti: Vaikka lisääntynyt CO2 voikin olla hyödyllistä kasvillisuudelle, on se myös päävastuullinen ilmaston lämpenemisestä. Fossiilisten polttoaineiden käyttö on nostamassa CO2:n määrää ilmakehässä tasolle, jollaista ei ole koettu ainakaan puoleen miljoonaan vuoteen. Seurauksena voi olla merien pinnan nousu, merien happamoituminen, jäätiköiden sulaminen jne.
        Tutkijat myös varoittavat, että CO2- lisä ei edes hyödytä kasvustoa loputtomiin, kasvit saattavat hyvin sopeuttaa itsensä korkeampaan CO2- pitoisuuteen, jolloin kaasun hedelmöittävä vaikutus voi heiketä.

        Ja oma lisäykseni: Esim. metaanin osuutta ei juttu vielä käsitellyt ensinkään, metaani on noin 30 kertaa CO2:a pahempi kasvihuoneilmiön aiheuttaja ja metaanin nousu maapallolta yläilmakehään on kiihtymässä ja ilmastonmuutos alkaa jo ruokkia itse itseään.
        Totta hemmetissä maailma tässä muutosvaiheessa vihertyy kun lämpötilat nousevat ja esim. laajat Siperiaksi kutsutun alueen ikiroudat sulavat lämpötilan noustessa ruohoille ja heinikoitumiselle soveliaaksi. Emme kuitenkaan syö heinää vaan kauraa, ohraa, perunaa, tms. joita viljelemme ja mutta joiden sadot kuluvana vuonna Euroopassakin ovat ilmastonmuutoksen seurauksena kuumuudessa ja kuivuudessa pienentyneet 30- 80 prosentilla eli myös varoitukset ruokapulasta ovat jo aiheellisia, samoin puhtaan veden puutteesta, esim. Italiassa on jo kesäkaudella rajoitettu jopa talousveden käyttöä... Emme liioin oikein viihdy kun ilman lämpötilat alkavat olla viikkokausia 35- 40 plusastetta ja selvää ns. ylikuolleisuutta onkin jo nähtävissä kymmenintuhansin hieman Suomea eteläisemmässä Euroopassakin.
        Joku viherrys ei paljon auta kun yhä suuremmasta osasta maapalloa on tulossa ihmiselle elinkelvoton!


      • Anonyymi00041
        Anonyymi00040 kirjoitti:

        Koska sinäkään et vaikuta äidinkielen opettajalta niin jätetään ne sanamuodot sivuun.
        Saarna- käsite on vahvasti uskonnollinen enkä ole käyttänyt sitä, sinä sen sijaan käytät...
        Tuo linkki on siis jostain 12 vuoden takaa, nyt voidaan havaita että siinä esitetyt varoituksen sanat ovat hyvää vauhtia toteutumassa.

        Linkin loppuosa ilman sanamuotopelleilyä kuulluu seuraavasti: Vaikka lisääntynyt CO2 voikin olla hyödyllistä kasvillisuudelle, on se myös päävastuullinen ilmaston lämpenemisestä. Fossiilisten polttoaineiden käyttö on nostamassa CO2:n määrää ilmakehässä tasolle, jollaista ei ole koettu ainakaan puoleen miljoonaan vuoteen. Seurauksena voi olla merien pinnan nousu, merien happamoituminen, jäätiköiden sulaminen jne.
        Tutkijat myös varoittavat, että CO2- lisä ei edes hyödytä kasvustoa loputtomiin, kasvit saattavat hyvin sopeuttaa itsensä korkeampaan CO2- pitoisuuteen, jolloin kaasun hedelmöittävä vaikutus voi heiketä.

        Ja oma lisäykseni: Esim. metaanin osuutta ei juttu vielä käsitellyt ensinkään, metaani on noin 30 kertaa CO2:a pahempi kasvihuoneilmiön aiheuttaja ja metaanin nousu maapallolta yläilmakehään on kiihtymässä ja ilmastonmuutos alkaa jo ruokkia itse itseään.
        Totta hemmetissä maailma tässä muutosvaiheessa vihertyy kun lämpötilat nousevat ja esim. laajat Siperiaksi kutsutun alueen ikiroudat sulavat lämpötilan noustessa ruohoille ja heinikoitumiselle soveliaaksi. Emme kuitenkaan syö heinää vaan kauraa, ohraa, perunaa, tms. joita viljelemme ja mutta joiden sadot kuluvana vuonna Euroopassakin ovat ilmastonmuutoksen seurauksena kuumuudessa ja kuivuudessa pienentyneet 30- 80 prosentilla eli myös varoitukset ruokapulasta ovat jo aiheellisia, samoin puhtaan veden puutteesta, esim. Italiassa on jo kesäkaudella rajoitettu jopa talousveden käyttöä... Emme liioin oikein viihdy kun ilman lämpötilat alkavat olla viikkokausia 35- 40 plusastetta ja selvää ns. ylikuolleisuutta onkin jo nähtävissä kymmenintuhansin hieman Suomea eteläisemmässä Euroopassakin.
        Joku viherrys ei paljon auta kun yhä suuremmasta osasta maapalloa on tulossa ihmiselle elinkelvoton!

        "Joku viherrys ei paljon auta kun yhä suuremmasta osasta maapalloa on tulossa ihmiselle elinkelvoton!"

        Jälleen kerran tuota viherpiipertäjän idioottimaista hysteriaa. Pikemminkin sadot ovat parantumassa vuosi vuodelta ja nuo hysteeriset höpinät ruokapulasta ovat pelkkää typerää hysteriaa. Joka vuosi kuolee yhä vähemmän ihmisiä nälkään ja tämä osoittaa vain tuon "ruokapulan" olevan pelkkää huijausta.

        "ylikuolleisuutta onkin jo nähtävissä kymmenintuhansin hieman Suomea eteläisemmässä Euroopassakin."

        Ja menneisyydessä kuoli joka vuosi kymmeniä kertoja enemmän kuumuuteen ja kylmyyteen ja ruokapulaan kuin nyt. Nämä luvut ovat merkityksettömän vähäisiä verrattuna entisaikaan. En näe mitään syytä tuollaiseen naurettavan typerään hysteriaan.


      • Anonyymi00042
        Anonyymi00041 kirjoitti:

        "Joku viherrys ei paljon auta kun yhä suuremmasta osasta maapalloa on tulossa ihmiselle elinkelvoton!"

        Jälleen kerran tuota viherpiipertäjän idioottimaista hysteriaa. Pikemminkin sadot ovat parantumassa vuosi vuodelta ja nuo hysteeriset höpinät ruokapulasta ovat pelkkää typerää hysteriaa. Joka vuosi kuolee yhä vähemmän ihmisiä nälkään ja tämä osoittaa vain tuon "ruokapulan" olevan pelkkää huijausta.

        "ylikuolleisuutta onkin jo nähtävissä kymmenintuhansin hieman Suomea eteläisemmässä Euroopassakin."

        Ja menneisyydessä kuoli joka vuosi kymmeniä kertoja enemmän kuumuuteen ja kylmyyteen ja ruokapulaan kuin nyt. Nämä luvut ovat merkityksettömän vähäisiä verrattuna entisaikaan. En näe mitään syytä tuollaiseen naurettavan typerään hysteriaan.

        Sattuuko jo noin pahasti, miltei hysteeriseksi vihaksi pistää kun mitään argumentteja ei oman mielipiteen tueksi löydy...


      • Anonyymi00043
        Anonyymi00042 kirjoitti:

        Sattuuko jo noin pahasti, miltei hysteeriseksi vihaksi pistää kun mitään argumentteja ei oman mielipiteen tueksi löydy...

        Mitä nyt se on faktaa, että nälkäkuolemien määrä maailmassa on vähentynyt vuosi vuodelta. Samoin kuumuuteen ja kylmyyteen kuoli ennen vanhaan kymmeniä kertoja enemmän Euroopassa kuin nyt.

        Viherpiipertäjät hysteerisesti itkevät vaikka tilastot osoittavat, että kaikki on paremmin nyt kuin ennen.


      • Anonyymi00045
        Anonyymi00043 kirjoitti:

        Mitä nyt se on faktaa, että nälkäkuolemien määrä maailmassa on vähentynyt vuosi vuodelta. Samoin kuumuuteen ja kylmyyteen kuoli ennen vanhaan kymmeniä kertoja enemmän Euroopassa kuin nyt.

        Viherpiipertäjät hysteerisesti itkevät vaikka tilastot osoittavat, että kaikki on paremmin nyt kuin ennen.

        Viherpiipertäjä, viherpiirpertäjä, viherpiipertäjä, viherpiipertäjä, viherpiipertäjä, viherpiipertäjä.
        Hysteria, hysteerisyys, hysteria, hysteerisyys, hystererisyys, hystera, hysteerisyys.
        Junttius, juntti, junttius, juntti, junttius, juntti, junttius, juntti, juntius, juntti, junttien juntti, junteista juntein, tosijuntti...


    • Anonyymi00044

      Ja korkeat sähkönhinnat yleistyvät

      "Pörssisähkön hinta nousee huomenna tiistaina poikkeuksellisen ylös, ilmenee sähköpörssi Nord Poolin tiedoista.

      Kalleimmillaan sähkö maksaa kello 1–1.15 välisenä aikana, jolloin sähkön hinta on 50,16 senttiä kilowattitunnilta"

    • Anonyymi00046

      Esim. ydinvoimaloiden ns. huoltoja on kieltämättä aika taitavasti ajoitettu noin niin kuin sähkön hinnoittelua ajatellen...

    • Anonyymi00047

      JOO, ILMASTO ON KYLMÄ

      "Saako Suomi datakeskuksia vain siksi, että luvat heltiävät helposti, ilmasto on kylmä ja sähkö on halpaa?

      – Kylmä on yksi tekijä, mutta koko tämä meidän infrastruktuuri on toimiva. Näin hyviä paikkoja [datakeskuksille] on maailmassa ihan muutama"

      yle

      • Anonyymi00053

        Luvat heltiävät helposti tai ainakin yhtä helposti muuallakin mutta mietitäänpä sitä että noin keskimäärin sähkön hinta Suomessa on 1/5- 1/10- osa esim. muun Euroopan hinnoista.
        Jopa netistä niitä hintoja voi seurata...


    • Anonyymi00051

      Suomen taloudellinen tilanne täällä pussin perällä, jossa pussi on vieläpä aivan ummessa idän suuntaan, ei voi olla kovin kranttu siitä minkälaista liiketoimintaa tänne suostutaan ottamaan vastaan.

      Mikään tässä viestiketjussa kirjoitetuista asioista ei poista sitä tosiasiaa, että nuo datakeskukset rakennetaan joka tapauksessa jonnekin. MAAILMAN ilmaston kannalta taitaa olla parempi, että ne rakennetaan tänne, mieluummin kuin kuumaan ilmastoon jonnekin hiekka-aavikon reunalle, jossa laitteiston jäähdytykseen tarvitaan enemmän energiaa kuin kylmässä pohjolassa ja vaikka aurinko aavikolla paistaakin, niin silti öljysheikit mieluummin tekevät sähkön datakeskuksille maakaasua polttamalla..

      Sähkön riittävyys on tietysti varmistettava ja se vaatii sekä päätöksiä, että investointeja. Mutta loppujen lopuksi sähkö on Suomen öljy. Sillä voi kansakunta rikastua jos sen saa tuotettua kustannustehokkaasti ja sille on ostajia tiedossa muutakin kuin tappiollisella tuulisen päivän hinnalla.

      • Anonyymi00052

        "Suomen öljyä" ei saa tuotetta tuulimyllyjen
        sattumaenergialla


      • Anonyymi00054
        Anonyymi00052 kirjoitti:

        "Suomen öljyä" ei saa tuotetta tuulimyllyjen
        sattumaenergialla

        noh, sattumaenergia terminä kelpaa.. jos on lusikalla annettu.. ja järkikin jäässä..


      • Anonyymi00055
        Anonyymi00054 kirjoitti:

        noh, sattumaenergia terminä kelpaa.. jos on lusikalla annettu.. ja järkikin jäässä..

        Sattumaenergia on terminä sellainen, että sen käyttäjän ajatusmaailma paljastuu melko pitkälle yhdestä sanasta. Todennälöisesti jopa poliittinen suuntaus.


      • Anonyymi00056

        Vilkaisepa karttaa, paikkoja kyllä olisi esim. aika laajasti tuolla viileämmässäkin ns. Sipieriaksi kutsutulla alueellakin. Niin pitkään kun Golf- virtakin vielä pelittää, Suomi ei ole sijainniltaan mikään paras mahdollinen paikka paljon jäähdytystä tarvitseville datakeskuksille tms.
        Onhan tuo jo nyt alkanut "öljymme" hinta pikkuisen pompsahdella, lisää vaan kulutusta...


      • Anonyymi00057
        Anonyymi00056 kirjoitti:

        Vilkaisepa karttaa, paikkoja kyllä olisi esim. aika laajasti tuolla viileämmässäkin ns. Sipieriaksi kutsutulla alueellakin. Niin pitkään kun Golf- virtakin vielä pelittää, Suomi ei ole sijainniltaan mikään paras mahdollinen paikka paljon jäähdytystä tarvitseville datakeskuksille tms.
        Onhan tuo jo nyt alkanut "öljymme" hinta pikkuisen pompsahdella, lisää vaan kulutusta...

        Sähkön hinta kävi jo tasolla joka on normaalia vain kommunismissa ja konkurssissa.
        Pitää ymmärtää, että tuli datakeskuksia tai ei, niin sähkön hinta ei voi kovin säännöllisesti käydä negatiivisena tai 1-3 sentin tasossa. Investoinnit sähkön tuotantoon loppuvat kunnes hinta on järkevällä tasolla. Lieneekö jotain 6 senttiä kesällä ja 14 talvella taso jossa sähkön oikeastaan kuuluisi olla, jotta se on reilua sekä tuottajalle, että kuluttajalle. Ja ketä ostaa enemmän saa tietenkin halvemmalla jos mennään markkinatalouden, eikä kommunismin sääntökirjan mukaan.


      • Anonyymi00061
        Anonyymi00057 kirjoitti:

        Sähkön hinta kävi jo tasolla joka on normaalia vain kommunismissa ja konkurssissa.
        Pitää ymmärtää, että tuli datakeskuksia tai ei, niin sähkön hinta ei voi kovin säännöllisesti käydä negatiivisena tai 1-3 sentin tasossa. Investoinnit sähkön tuotantoon loppuvat kunnes hinta on järkevällä tasolla. Lieneekö jotain 6 senttiä kesällä ja 14 talvella taso jossa sähkön oikeastaan kuuluisi olla, jotta se on reilua sekä tuottajalle, että kuluttajalle. Ja ketä ostaa enemmän saa tietenkin halvemmalla jos mennään markkinatalouden, eikä kommunismin sääntökirjan mukaan.

        Puhdasveristä kommunismia ei juurikaan maailmalla ole esiintynyt eikä esiinny, Neuvostoliitto oli ensin yhden miehen diktatuuri (Lenin ja Stalin) ja sitten hitusen väljempi puolueen diktatuuri ja samoin oli ja on yhä Kiina.
        Mutta noissa valtioissa ei ollut sähköpörssiä, hinta oli mikä oli, matala toki se ei myöskään pomppinut ylös kuten meillä nyt. Meillä kai se pörssi laitettiin juuri jotta oltaisiin kunnon markkinataloudessa niiltäkin osin vai olenko käsittänyt väärin, eikö se nyt toimikin perinteisin kysynnän ja tarjonnan sääntökirjan mukaan?
        Lauhdevoimalaa ei kenenkään nykyisillä sähkönhinnoilla kannata rakentaa, ilman yheiskunnan eli veronmaksajien rahoja sellaista ei rakenneta, Fortum kai jotain kaavailee mutta siinähän ne veronmaksajat sitten löytyvätkin, 51 prosenttisesti valtion omistaman yrityksen takaa. Vastapainevoimalle ei enää ole käyttökohteita eli sitäkään ei kannata rakentaa. Melkoisessa pattitilanteessa ollaan.
        Pörssitouhussa on myös omat, taviskuluttajan kannalta ikävät yllätysmahdollisuutensa kun mitään käytännön ylärajaakaan ei hinnalla ole, ehdotuksesi tarkoittaisi paluuta osin entiseen, enemmän "kommunistiseen" vakiohinnan malliin...


      • Anonyymi00065
        Anonyymi00061 kirjoitti:

        Puhdasveristä kommunismia ei juurikaan maailmalla ole esiintynyt eikä esiinny, Neuvostoliitto oli ensin yhden miehen diktatuuri (Lenin ja Stalin) ja sitten hitusen väljempi puolueen diktatuuri ja samoin oli ja on yhä Kiina.
        Mutta noissa valtioissa ei ollut sähköpörssiä, hinta oli mikä oli, matala toki se ei myöskään pomppinut ylös kuten meillä nyt. Meillä kai se pörssi laitettiin juuri jotta oltaisiin kunnon markkinataloudessa niiltäkin osin vai olenko käsittänyt väärin, eikö se nyt toimikin perinteisin kysynnän ja tarjonnan sääntökirjan mukaan?
        Lauhdevoimalaa ei kenenkään nykyisillä sähkönhinnoilla kannata rakentaa, ilman yheiskunnan eli veronmaksajien rahoja sellaista ei rakenneta, Fortum kai jotain kaavailee mutta siinähän ne veronmaksajat sitten löytyvätkin, 51 prosenttisesti valtion omistaman yrityksen takaa. Vastapainevoimalle ei enää ole käyttökohteita eli sitäkään ei kannata rakentaa. Melkoisessa pattitilanteessa ollaan.
        Pörssitouhussa on myös omat, taviskuluttajan kannalta ikävät yllätysmahdollisuutensa kun mitään käytännön ylärajaakaan ei hinnalla ole, ehdotuksesi tarkoittaisi paluuta osin entiseen, enemmän "kommunistiseen" vakiohinnan malliin...

        Kommunistisissa maissa on tavallista, että kansa pidetään tyytyväisenä myymällä energiaa, oli se sitten bensiiniä tai sähköä, alle tuotantokustannusten olevalla hinnalla. Kansan hyväksyntä ostetaan energian hinnalla.

        Eli kommunismissa esiintyy jatkuvana hintana alle markkinahinnan oleva hinta. Myös markkinataloudessa voi esiintyä tuotantokulut alittava hinta, mutta pitkään jatkuessaan se enteilee konkurssia, tai sitten hinnat hilautuvat jollain aikavälillä sellaiselle tasolle, että toimintaa kyetään jatkamaan.

        Kommunismin halvat hinnat voivat jatkua vuosikausia, markkinatalouden puolella eivät. Mutta jotenkin vaikuttaa siltä, että täällä markkinatalouden puolella halutaan vähintään ottaa vasemmistolaiseksi tituleeratun AY-liikkeen vakiolause käyttöön energianhintojen suhteen: "saavutettu etu"


    • Anonyymi00058

      Tarvitaanko Muhoksella kaukolämpöä.

      • Anonyymi00063

        Tarvitaan hyvinkin ja Oulun Seudun Lämpö rakennutti jotain 2010 sitä varten uuden lämpökeskuksen.


    • Anonyymi00059

      Tuulella pyörivä tekoäly olisi ihan omiaan. Älyä saisi vain hyvällä tuulella.

    • Anonyymi00060

      -Suomalaiset heräilevät vastustamaan datakeskuksia, Yhdysvalloissa niitä ei haluta omalle takapihalle

    • Anonyymi00064

      Hämmentäväähän tässä on se, että yksikään poliitiinen puolue ei avoimesti asetu datakeskusten vastustajaksi...en oa tulkita tätä muuten kuin että jokainen poliittinen puolue hyötyy taloudellisesti jotakin, en ujona ihmisenä uskalla käyttä sanaa lahjonta...

    • Anonyymi00066

      HYVÄ ALOITE

      "Aloitteen tekijät ja allekirjoittajat vaativat, että datakeskuksille asetetaan ehdot ja rajoitukset sähköverkkoon liittymiselle ja toiminnan harjoittamiselle.

      Ehdoissa olisi huomioitava sähköverkon kapasiteetti, pakollinen varavoima ja hukkalämmön hyödyntäminen, aloitteen saatteessa vaaditaan. Ehdoilla turvattaisiin sähkön riittävyys ja kohtuullinen hinta"

      • Anonyymi00067

        Osaisitkohan täsmentää mitä olisivat ehdot ja rajoitukset sähköverkkoon liittymiselle?
        Ei iso sähkönkäyttäjä ihan luvatta voi nykyisinkään verkkoa alkaa kuormittaa, kyllä se verkonhaltija sanoo että stop tykkänään jos toteaa ettei verkko kestä ilmoittamaasi kulutusta.
        Hukkalämmön hyödyntäminen ei onnistu kuin joissain kohteissa sillä uusia lämmitettäviä taajamia meille ei käytännössä enää synny ja entisillä on jo joku lämmitystekniikka ja tuotantotapa valittuna ja käytössä.


      • Anonyymi00068
        Anonyymi00067 kirjoitti:

        Osaisitkohan täsmentää mitä olisivat ehdot ja rajoitukset sähköverkkoon liittymiselle?
        Ei iso sähkönkäyttäjä ihan luvatta voi nykyisinkään verkkoa alkaa kuormittaa, kyllä se verkonhaltija sanoo että stop tykkänään jos toteaa ettei verkko kestä ilmoittamaasi kulutusta.
        Hukkalämmön hyödyntäminen ei onnistu kuin joissain kohteissa sillä uusia lämmitettäviä taajamia meille ei käytännössä enää synny ja entisillä on jo joku lämmitystekniikka ja tuotantotapa valittuna ja käytössä.

        Hän ei osaa mutta kerrotaan nyt vaikka että esim. suurin sallittu sulakekoko kuluttajalle määritellään kyllä sieltä sähkönjakelijan puolelta, siinä ensimmäinen rajoitus liittyjälle.


    • Anonyymi00069

      YDINENERGIA ON UUSIUTUVAA

      "Datakeskusten merkintäjärjestelmässä ydinenergiaa kohdeltaisiin samalla tavalla kuin uusiutuvaa energiaa. Merkinnässä on komission mukaan varauduttu myös tulevaisuuden pienydinreaktoreihin eli SMR-laitoksiin, jos niitä ryhdytään käyttämään datakeskusten yhteydessä.

      ”Ajatuksena on ollut peilata uusiutuville energialähteille annettu kohtelu myös ydinenergiaan”, komission virkamies sanoi"

      Kauppalehti

      • Anonyymi00072

        Ydinenergia EI ole uusiutuvaa vaikka sitä miten suurilla kirjaimilla väitettäisiin.
        Ydinenergian tuotannossa käytetään Uraanin isotooppia joka on alkuaine joka ei lisäänny vaan pitkän ajan kuluessa puolittuu eli vähenee voimakkaasti.
        EU- komissiot hukkuvat omaan peilautuvuuteensa ja hienouteensa. Muutamat Suomenkin mepit "peilautuvat" hyvin korvauksiinsa...


    • Anonyymi00070

      Jääpi nähtäväksi, epäilen kyllä, että nekin tulot menee rapakon taa. Kaikki, mihin kokkareet koskee, tietää sitä, että rahat lentää sen siliän tien ympäri maailmaa. Äänestäkää kokkareita🤣

      • Anonyymi00073

        Kaikki rahat joihin dempsu koskee, valuvat luotettavasti suoraan demtsun taskuun.
        Äänestäkää demtsuja.


    • Anonyymi00074

      Valtavia meluhaittoja

      "Kun on valtavat jäähdytyslaitteistot ja jäähdytysputkistot, niin lähiseudun talojen pihoissa oli jatkuva ulina, 90 desibeliä. Eli niiden sijoittamista pitää ajatella, eivät datakeskukset voi ainakaan ihan asutuksen lähellä olla.”

      Uusi Suomi

      • Anonyymi00075

        Sähkömoottorit ja vesipumput saadaan kyllä erittäin tehokkaasti äänieristetyksi eikä putkessa virtaava vesi suurta melua nosta.
        En lue em. lehteä mutta ihmettelen kommenttiasi jossa ei ole mitään tarkempia tietoja kerrottu, ilmeisesti ihan tuulesta temmattu juttu?


      • Anonyymi00076
        Anonyymi00075 kirjoitti:

        Sähkömoottorit ja vesipumput saadaan kyllä erittäin tehokkaasti äänieristetyksi eikä putkessa virtaava vesi suurta melua nosta.
        En lue em. lehteä mutta ihmettelen kommenttiasi jossa ei ole mitään tarkempia tietoja kerrottu, ilmeisesti ihan tuulesta temmattu juttu?

        Kyllä tehtaissa pitää kulkea korvakuulokkeet päässä


      • Anonyymi00077
        Anonyymi00076 kirjoitti:

        Kyllä tehtaissa pitää kulkea korvakuulokkeet päässä

        Ei kai ne edes lähimmän lähiseudun asukkaat sinne tehtaan sisälle mene talsimaan..? Yhä edelleen kerron ihan kokemuksesta että esim. isot sähkömoottorit voidaan äänieristää niin hyvin ettei niiden ääni kauas kuulu.
        En vieläkään käsitä mistä ulinoista jonkun pihalla täällä kirjoitetaan, eikö siihen voisi saada tarkempaa selvitystä, ei taida tulla...


      • Anonyymi00079
        Anonyymi00077 kirjoitti:

        Ei kai ne edes lähimmän lähiseudun asukkaat sinne tehtaan sisälle mene talsimaan..? Yhä edelleen kerron ihan kokemuksesta että esim. isot sähkömoottorit voidaan äänieristää niin hyvin ettei niiden ääni kauas kuulu.
        En vieläkään käsitä mistä ulinoista jonkun pihalla täällä kirjoitetaan, eikö siihen voisi saada tarkempaa selvitystä, ei taida tulla...

        Sitä voi ottaa ja mennä vaikka jonkun ison toiminnassa olevan voimalan läheisyyteen kuuntelemaan miten kaamea ulina sieltä kuuluu, no, ei sieltä kuulu oikeastaan mitään ääntä, sinne ne aika hyvin sisätiloihin melut rajoittuvat.


    • Anonyymi00080

      Ei yhden asian liike ?

      "YK-puheessaan Trump kritisoi ”superälyn” vaaroista varoittelevia ja sanoi heidän olevan samoja ihmisiä kuin esimerkiksi ilmastonmuutoksesta varoittelijat"

      • Anonyymi00081

        Vain hetki ja olemme unohtaneet suupaltti Trumpin, entä sitten?


    • Anonyymi00082

      GOOGLE EI RAKENNA LISÄÄ SÄHKÖNTUOTANTOA

      "0 megawattia. Se on tällä tietoa määrä, minkä verran uutta sähköntuotantoa Suomeen rakennetaan Googlen mittavien datakeskusinvestointien seurauksena. Sen lisäksi huolto- ja hintavakauden kannalta Suomelle elintärkeästä ydinvoimakapasiteetista pyhitetään Googlelle 500 megawatin osuus vuoteen 2050 asti"

      TE

      • Anonyymi00083

        SÄHKÖPULA TULEE, HINNAT NOUSEE

        "Gigawatin teholla raksuttava datakeskuskokonaisuus kuluttaisi vuodessa noin 8,8 terawattituntia sähköä. Se vastaa yli viiden Turun vuotuista sähkönkulutusta ja yli kymmenesosaa koko Suomen nykyisestä sähkönkulutuksesta.

        Jos markkinoille tulee uusi valtava sähkönkuluttaja, mutta ei uutta tuotantoa nykyisestä – vaan päinvastoin hintoja vakauttavasta ja halventavasta ydinvoimakapasiteetista lähtee iso siivu – sähkön hinnat nousevat"

        TE


      • Anonyymi00084
        Anonyymi00083 kirjoitti:

        SÄHKÖPULA TULEE, HINNAT NOUSEE

        "Gigawatin teholla raksuttava datakeskuskokonaisuus kuluttaisi vuodessa noin 8,8 terawattituntia sähköä. Se vastaa yli viiden Turun vuotuista sähkönkulutusta ja yli kymmenesosaa koko Suomen nykyisestä sähkönkulutuksesta.

        Jos markkinoille tulee uusi valtava sähkönkuluttaja, mutta ei uutta tuotantoa nykyisestä – vaan päinvastoin hintoja vakauttavasta ja halventavasta ydinvoimakapasiteetista lähtee iso siivu – sähkön hinnat nousevat"

        TE

        Sähkösyöpöt

        "Maailmalla on esitetty arvioita, että datakeskusten energiankulutus voisi lisääntyä 2030-luvulla jopa 20 % maailmanlaajuisesta sähkönkäytöstä, jos mitään toimenpiteitä sen estämiseksi ei tehdä"

        T&T


      • Anonyymi00086
        Anonyymi00083 kirjoitti:

        SÄHKÖPULA TULEE, HINNAT NOUSEE

        "Gigawatin teholla raksuttava datakeskuskokonaisuus kuluttaisi vuodessa noin 8,8 terawattituntia sähköä. Se vastaa yli viiden Turun vuotuista sähkönkulutusta ja yli kymmenesosaa koko Suomen nykyisestä sähkönkulutuksesta.

        Jos markkinoille tulee uusi valtava sähkönkuluttaja, mutta ei uutta tuotantoa nykyisestä – vaan päinvastoin hintoja vakauttavasta ja halventavasta ydinvoimakapasiteetista lähtee iso siivu – sähkön hinnat nousevat"

        TE

        GW on 1000 MW!
        Minne tällainen on tulossa vai onko tämä Suomeen kaavailtujen datakeskusten yhteisteho vai miten?
        Suomen nykyinen sähkötehon tarve vaihtelee kohtuu tarkoin 8000- 15000 MW:a.
        On aivan selvää että uutta tehoa tarvitaan mutta totta että vähänpä sitä on rakenteilla. Uutta siirtolinjaa Ruotsiin tehdään parhaillaan, tuontia sieltä varaudutaan ilmeisesti lisäämään ja siitä toivotaan jonkin verran helpotusta. Tuonnin ansiostahan Suomi on selvinnyt suurimpien kulutushuippujen ajan, ei enää vain omalla tuotannolla. Hintojen on noustavakin jotta kiinnostus uuteen (isoon) voimalaan, mieluummin useampaan, syntyy.
        Ydinvoimakapasiteetista ei mitään siivuja poistu, samaan valtakunnanverkkoon ne tehonsa työntävät kuin tähänkin asti. Kauppa jonka Google teki Loviisan kanssa ei sinällään ole uutta eikä niin erikoinen, vastaavia on tehty lukuisia, esim. eräällä isolla kaupungin energialaitoksella oli yhdessä vaiheessa sopimus kaiken VR:n tarvitseman sähkön (esim. sähköveturit) toimittamisesta mutta ei se sopimus sähköä verkosta poistanut eikä lisännyt.


      • Anonyymi00091
        Anonyymi00086 kirjoitti:

        GW on 1000 MW!
        Minne tällainen on tulossa vai onko tämä Suomeen kaavailtujen datakeskusten yhteisteho vai miten?
        Suomen nykyinen sähkötehon tarve vaihtelee kohtuu tarkoin 8000- 15000 MW:a.
        On aivan selvää että uutta tehoa tarvitaan mutta totta että vähänpä sitä on rakenteilla. Uutta siirtolinjaa Ruotsiin tehdään parhaillaan, tuontia sieltä varaudutaan ilmeisesti lisäämään ja siitä toivotaan jonkin verran helpotusta. Tuonnin ansiostahan Suomi on selvinnyt suurimpien kulutushuippujen ajan, ei enää vain omalla tuotannolla. Hintojen on noustavakin jotta kiinnostus uuteen (isoon) voimalaan, mieluummin useampaan, syntyy.
        Ydinvoimakapasiteetista ei mitään siivuja poistu, samaan valtakunnanverkkoon ne tehonsa työntävät kuin tähänkin asti. Kauppa jonka Google teki Loviisan kanssa ei sinällään ole uutta eikä niin erikoinen, vastaavia on tehty lukuisia, esim. eräällä isolla kaupungin energialaitoksella oli yhdessä vaiheessa sopimus kaiken VR:n tarvitseman sähkön (esim. sähköveturit) toimittamisesta mutta ei se sopimus sähköä verkosta poistanut eikä lisännyt.

        "Uutta siirtolinjaa Ruotsiin tehdään parhaillaan, tuontia sieltä varaudutaan ilmeisesti lisäämään ja siitä toivotaan jonkin verran helpotusta"

        Jääkö Ruotsilta ylijäämäsähköä enää, jota myydä ulkomaille ?


      • Anonyymi00094
        Anonyymi00091 kirjoitti:

        "Uutta siirtolinjaa Ruotsiin tehdään parhaillaan, tuontia sieltä varaudutaan ilmeisesti lisäämään ja siitä toivotaan jonkin verran helpotusta"

        Jääkö Ruotsilta ylijäämäsähköä enää, jota myydä ulkomaille ?

        << "Uutta siirtolinjaa Ruotsiin tehdään parhaillaan, tuontia sieltä varaudutaan ilmeisesti lisäämään ja siitä toivotaan jonkin verran helpotusta"
        Jääkö Ruotsilta ylijäämäsähköä enää, jota myydä ulkomaille ? >>

        Sitten taas Ruotsiin tuodaan sähköä Norjasta. Ruotsi voi siis olla "kauttakulkumaana" Norjalaiselle sähkölle Suomeen - kuten Suomi toimii monena päivänä (kun Norjassa/Ruotsissa tuulee) kauttakulkumaana Viron suuntaan. Toki silloinkin Suomi käyttää itse Norjan tuontia, mutta sitten vapautuu kapasiteettia myydä Viroon (ja sitä kautta sitten Euroopan markkinoille), koska Suomella on sitten taas siirtoyhteyksiä sinne suuntaan.

        On tietysti mahdollista, että tuuleton, kylmä ilma vaivaa sekä Norjaa, Ruotsia että Suomea samaan aikaan. Minä kyllä mielelläni näkisin vaikka pumppuvoimalan suunnitelman. Se toisi varmuutta lisää. Toki noita muitakin skaalautuvuuksia on suunnitelmissa, mutta huonolla tuurilla sellainen kylmä hetki on jo lähitalvina ennen niiden toteutusta.

        Mites, joko on löytynyt paikka, mihin 1000 miljardia tonnia (= 1000000000000000 kg eli 1*10^15 kg) hiilidioksidia olisi muka kadonnut jälkiä jättämättä ? Vai onko se vaan taiottu hassukemiassasi pois maailmankaikkeudesta ?


    • Anonyymi00085

      GOOGLE TEKEE MITÄ HALUAA

      "Suomen Luonnonsuojeluliitto pyytää Lupa- ja valvontavirastoa ryhtymään hallintopakkokeinoihin Muhoksen datakeskushankkeen laajojen hakkuiden takia.

      Googlea edustava Tuike Finland hakkasi Muhoksella Pohjois-Pohjanmaalla 330 hehtaaria metsää ilman ympäristövaikutusten arviointia. 

      – Kun satelliittikuvista tarkastelimme näitä yli 300 hehtaarin hakkuita, näyttää siltä, että kaavan mukaisista säästettävistä luontokohteistakin neljä on nyt jo kyllä jyrätty"

      MTV

      • Anonyymi00087

        Tuike Finlandin sivuilta löytyy riemusta kiljuvaa tietoa ko. hankkeesta...


    • Anonyymi00088

      Talven pakkasilla metsässä ei liikahda lehtikään. Aurinko ei paista ja paneelit ovat kinosten alla. Lämmitellään sitten aurinko- ja tuulivoiman turvin.

      • Anonyymi00089

        Lämmitys siirtyy sähkölle ( lämpöpumput) ja samoin liikenne.


      • Anonyymi00090
        Anonyymi00089 kirjoitti:

        Lämmitys siirtyy sähkölle ( lämpöpumput) ja samoin liikenne.

        Lämpöpumppu on hyötysuhteeltaan varsin heikko, iso lämpöpumppuviritys vaatii paljon sähköä, ennen kuin voi olla sitä viritystä on sähköä tehtävä jossakin jollakin tavalla.
        Suomen sänköntuotanto ei enää edes kata kovan pakkasajan kulutusta, niistä jaksoista on selvitty vain sähkön tuonnilla länsirajojen yli, tuonti on tyypillisesti kattanut keskitalvella 25- 30 % kulutuksesta.
        Ei hyvältä näytä, ennen olimme riippuvaisia Venäjän energiasta mutta nyt uhkaa tilanne jossa olemme riippuvaisia Ruotsi- Norja- suunnan energiasta, raakaöljyhän sekin tulee nyt Norjasta, taitaa LNG:n enimmin osin tulla sieltä.


      • Anonyymi00093
        Anonyymi00090 kirjoitti:

        Lämpöpumppu on hyötysuhteeltaan varsin heikko, iso lämpöpumppuviritys vaatii paljon sähköä, ennen kuin voi olla sitä viritystä on sähköä tehtävä jossakin jollakin tavalla.
        Suomen sänköntuotanto ei enää edes kata kovan pakkasajan kulutusta, niistä jaksoista on selvitty vain sähkön tuonnilla länsirajojen yli, tuonti on tyypillisesti kattanut keskitalvella 25- 30 % kulutuksesta.
        Ei hyvältä näytä, ennen olimme riippuvaisia Venäjän energiasta mutta nyt uhkaa tilanne jossa olemme riippuvaisia Ruotsi- Norja- suunnan energiasta, raakaöljyhän sekin tulee nyt Norjasta, taitaa LNG:n enimmin osin tulla sieltä.

        << Suomen sänköntuotanto ei enää edes kata kovan pakkasajan kulutusta, niistä jaksoista on selvitty vain sähkön tuonnilla länsirajojen yli, tuonti on tyypillisesti kattanut keskitalvella 25- 30 % kulutuksesta.
        Ei hyvältä näytä, ennen olimme riippuvaisia Venäjän energiasta >>

        Niin tosiaan, aiemminkaan Suomen kapasiteetti ei oikein ole kattanut maksimikulutusta, joten Suomi on ollut riippuvainen Venäjästä. Jotenkin minusta tuntuu silti paremmalta, että olemme riippuvaisia Norjasta ja Ruotsista mieluummin kuin Venäjästä. Toki siis hankala olisi tilanne, että koko Pohjoismaiden ylle muodostuu joku sulkukorkeapaine talvella. Kai siinä sitten suljettaisiin joitakin teollisuuslaitoksia ja laitettaisiin kaikki biokattilat ja takat täysille, mitkä vaan kynnelle kykenee.


      • Anonyymi00096
        UUSI
        Anonyymi00093 kirjoitti:

        << Suomen sänköntuotanto ei enää edes kata kovan pakkasajan kulutusta, niistä jaksoista on selvitty vain sähkön tuonnilla länsirajojen yli, tuonti on tyypillisesti kattanut keskitalvella 25- 30 % kulutuksesta.
        Ei hyvältä näytä, ennen olimme riippuvaisia Venäjän energiasta >>

        Niin tosiaan, aiemminkaan Suomen kapasiteetti ei oikein ole kattanut maksimikulutusta, joten Suomi on ollut riippuvainen Venäjästä. Jotenkin minusta tuntuu silti paremmalta, että olemme riippuvaisia Norjasta ja Ruotsista mieluummin kuin Venäjästä. Toki siis hankala olisi tilanne, että koko Pohjoismaiden ylle muodostuu joku sulkukorkeapaine talvella. Kai siinä sitten suljettaisiin joitakin teollisuuslaitoksia ja laitettaisiin kaikki biokattilat ja takat täysille, mitkä vaan kynnelle kykenee.

        Turve käyttöön


    • Anonyymi00092

      Kuka on näin uuno? datakeskukset rahoitetaan myymällä datankäsittelykapasiteettia muille. tästä syystä sähkön hinta ei nouse vaan laskee.

    • Anonyymi00095
      UUSI
      • Anonyymi00097
        UUSI

        Muistat kai, että linkit lakkaavat toimimasta yleensä 1-2 vuoden kuluessa ja näin ollen et ole kertonut mitään..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      223
      1379
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      245
      927
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      89
      846
    4. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      752
    5. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      65
      739
    6. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      693
    7. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      611
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      24
      605
    9. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      67
      604
    10. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      589
    11. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      49
      578
    12. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      76
      578
    13. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      569
    14. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      302
      561
    15. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      554
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      553
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      524
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    20. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      509
    Aihe