Valtionyhtiö Fortum on solminut yhdysvaltalaisen Googlen kanssa 22 vuoden sähkönostosopimuksen osana suuria datakeskusinvestointeja.
– Kun puhtaasta perussähköstä näin valtava osuus lukitaan vuosikymmeniksi yhden ainoan yhdysvaltalaisen teknologiajätin käyttöön, tavalliset kotitaloudet ja suomalainen teollisuus jätetään yhä enemmän pörssisähkön rajujen hintapiikkien armoille, pohtii Lohikoski.
– En voi kuin ihmetellä, miten on mahdollista, että jopa puolet Loviisan ydinvoimalan sähköntuotannosta on myyty vuosikymmeniksi yhdelle globaalille teknologiayhtiölle. Miten varmistetaan, että suomalaisille kotitalouksille ja yrityksille riittää kohtuuhintaista sähköä myös tulevaisuudessa? kysyy Lohikoski.
No niin persut, miten vakuutatte Lohikosken ja meidät muut suomalaiset siitä, että kotitalouksille riittää jatkossa kohtuuhintaista sähköä?
Pia Lohikoskelta kirjallinen kysymys sähköstä:
13
64
Vastaukset 13
- Anonyymi00001
Petteri Orpo sanoi heti, että sähkön hinta ei nouse. En muista, että Orpo olisi koskaan ollut väärässä ennusteissaan.
- Anonyymi00005
Ei muista Orpokaan .
- Anonyymi00002
No esim. kaatamalla datakeskusten verotuen budjettiriihessä perusteluina sille se, ettei sähköverkon rajallista kapasiteettia ja tuotantoa pidä antaa teknologiajättien käyttöön seurauksena sillä se, että suomalaisten joutuu maksamaan sähköstä aikaisempaa enemmän.
Oliko muuta ap?- Anonyymi00006
Nyt on kuitenkin 22 vuoden sopimus Fortumin kanssa , joka antaa googlen käyttöön puolet Loviisan ydinvoimaloiden sähkön tuotannosta . Mitähän vaikuttaa tyynellä talvisäällä sähkön pörssihintaan ?
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Nyt on kuitenkin 22 vuoden sopimus Fortumin kanssa , joka antaa googlen käyttöön puolet Loviisan ydinvoimaloiden sähkön tuotannosta . Mitähän vaikuttaa tyynellä talvisäällä sähkön pörssihintaan ?
No persujen esille tuoma uhkakuva toteutuu miten tyhmä sinä ap olet?
- Anonyymi00003
Olisi pitänyt sopia kuinka paljon se voi maksimissaan olla HEI PUUPÄÄT.
- Anonyymi00008
Käykö niin, että jatkossa Google ja USA:n hallinto toimivat Suomessa vaikutusvaltaisina lobbareina, jotka pyrkivät vaikuttamaan Suomen talouspolitiikkaan?
- Anonyymi00009
Suomi sitoutuu yhä tiukemmin kiinni USAan ja Trumpin hallintoon. Suomi taitaa pian olla Trumpin suosikkimaa Euroopassa, nyt kun Unkarin Orbanin valtakausi on ohi. Saapa nähdä yrittääkö Trump vaikuttaa Suomen tuleviin vaaleihin, sillä eihän Don tykkää, että maassamme nousisi valtaan vasemmistolainen hallitus.
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Suomi sitoutuu yhä tiukemmin kiinni USAan ja Trumpin hallintoon. Suomi taitaa pian olla Trumpin suosikkimaa Euroopassa, nyt kun Unkarin Orbanin valtakausi on ohi. Saapa nähdä yrittääkö Trump vaikuttaa Suomen tuleviin vaaleihin, sillä eihän Don tykkää, että maassamme nousisi valtaan vasemmistolainen hallitus.
Kietaiseppa ap pari ekstrakierrosta folioa pääsi ympärille kun pukkaa taas harhat noin voimakkaasti pintaan.
- Anonyymi00011
Fortum kyllä myy iloisesti vaikka koko kapasiteettinsa datakeskusfirmoille. Sittenhän sillä olisi taas mahdollisuus vaikka investoida ulkomaille. Ja omistajaohjausyksikkö pyörittelee peukaloitaan.
- Anonyymi00012
Lisää samasta aiheesta...
https://www.hs.fi/visio/art-2000012264873.html
Ei asiat ihan perseellään ole, jos pidetään poliitikot pois sohlaamasta. - Anonyymi00013
"Kansainvälisessä vertailussa Suomessa on edelleen erittäin edullista sähköä." Teoriassa varmaan, mutta liian kallis on sähkölasku
siirtomaksuineen, kun Suomessa ei etenkään pienituloisemman
palkka riitä muutenkaan mihinkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1801012- 77677
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48672- 81581
- 39549
- 46530
- 106520
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä37513Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja288494- 21488
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan34475Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47474Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37441Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91436- 21422
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.26420Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24416Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80415Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va140410