Niin, siis minun rakas vanha mankelini hajosi ja uusi pitäis ostaa... vaikka tuolla aiemmissa ketjuissa näytti olevan lähinnä "oikeita" harrastajia, niin kysyisin ihan tosta automaattivaihteistosta halvassa (hobby hallin) pyörässä? Eli siis onko järkee vai ei? Ostanko tavallisilla vaihteilla vai onko mukavampaa poljeskella automaatilla? Ja jos vastaat, niin kaipaan myös perusteluja... kiitos :)
Automaattivaihteisto
mulle uus pyörä
2591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se toimii variaattorin tavoin eli polkemisnopeus laskee´niin menee pienempi sisään ja kun nousee niin suurempi, eli toimii aivan täydellisesti, ei tartte turhaan sohlata,sit niissä on kans 7 vastualuetta eli seiskalla vaihtaa äkäesti ja ykkösellä ei niinkään
Variaattori ei vaihda vaihdetta. Vari muuttaa välitystä portaattomasti Ja myöskin huomioi kuormituksen.
Sinänsä, automaatti toimii normaalissa ajelussa. Mun käyttöön se reagoi aivan liian hitaasti. Joskin Hobby hallin vehkeessä tuskin on samaa automaattia kuin siinä jota kokeilin (sähköinen ketjuvaihtaja)