Ei aikaa selata keskusteluja tai nettiä. Kertokaa tyhmÄlle mistä saan säännöt ja varsinkin tiedon siitä, miten PALLOT ASETELLAAN PELIN ALUSSA. Jatkuvasti riitaa siitä miten värit tulevat.. Alan liiton sivuilla riittämättömästi ohjeistusta. Tädelliset säännöt siis hakusessa.
8-pallo säännöt
Tampiohukassa
2115584
0Äänestä
Vastaukset 21
Vanhimmat
http://www.suomenbiljardiliitto.fi/etusivu1.asp
tuolta löytyy!!
Ei ole mitään muuta väliä kunhan kasipallo on keskellä!
Onhan väliä.. ykkönen ekaksi, kasi keskelle, toiseen kulmaan pieni ja toiseen iso.
8-pallo keskelle, muulla ei väliä.
amerikoissa laitetaan siipipalloiksi eriväriset,
ei suomessa. ja tuossa 1 eteen ei ole mitään tolkkua koska kasissa numeroilla ei ole merkitystä.
Eli pelkästään kasi keskelle.
world standardized 8-ball rules toteaa myös että ne siipipallot eriväriset, tais olla niin
muuten oikea pakka mutta ykköstä ei 8-pallossa määrätä....
Ensimmäiseksi tulee yksivärinen (yleensä 1)
8 tulee keskelle (jonka varmaan tiesitkin)
Sitten kaksiväriset muodostavat J kirjaimen pakan sisälle, niin että näitä kaksivärisiä palloja ei kosketa mistään muualta toinen kaksivärinen, kuin ne jotka ovat J kirjaimessa.
Oliko tarpeeksi vaikeasti selitetty?
Elikkästä näin:
http://arseweb.com/rupe/pool/rack2.gif
Jossa siis keltaset pallot on kaksivärisiä.
Itse ollaan pelattu aina siten että kasi keskelle, ykkönen keulille ja siitä eteenpäin joka toinen ulkokehällä yksvärinen, joka toinen raidallinen. Eikös tuo nyt näin maalaisjärjellä olisi kaikkein loogisin tapa?
toiseksi alimmalle riville tulee kaksi samanväristä väkisinkin vierekkäin, muuten joka toinen on aina "iso" ja joka toinen "pieni".
Kyselkää täällä http://www.sbil.fi/keskustelu/ niinsaatte varmasti oikeaan tietoa.
riittää kun kasi on keskellä ja eri väriset erikulmissa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Pallojen sijoittaminen on helppoa.
Kasi tulee "keskelle", eli keskelle kolmatta riviä.
Kumpaankin takanurkkaan tulee "eriväriset" pallot, eli toiseen iso ja toiseen pieni.
Pakan kärki tulee alapisteelle.
Siinä se.
Säännöt biliksessä muuttuu ja elää mut just nyt aloituspakka tehdään laittamalla musta 8 kolmanteen riviin keskelle........ ja se on siinä. Kaikki muu on turhaa.Voihan siihen pakkaan vaikka sitä JII kirjaintakin kirjoitella tai laitella kulmiin eri värisiä palloja jos tuntuu siltä. Ei muuta kun kasi pakan keskelle ja pallot koteloon.
Sori, olit oikeassa.
Siitä on pitkä aika kun on kasia viimeksi tullut pelattua. :)
Sattuman varaisesti kaikki muut,paitsi MUSTA KESKELLE,alariviin,RAITAPALLO laitaan ja toiseen laitaan YKSIVÄRINEN...
Se tosiaan riippuu siitä missä pelataan. Toiset kilpailut edellyttävät toisia sääntöjä ja toiset toisia. Valitettavasti täältä ETTE saa "oikeita" sääntöjä. Ne ovat kilpailukohtaisia.
Mikäli kuitenkin halutaan pelin hengessä "virallisuutta", kehottaisin katsomaan world standardized 8-ball sivustolta virallista sääntökirjaa tai toinen vaihtoehto on pelata samoilla säännöillä, millä pelataan International Pool Tourin 8-pallon finaalipöytä (löytyy http://www.internationalpooltour.com). Ainakin olisitte pöydässä ajantasalla ammattilaisten kanssa
Nettiin 8 pallo, niin sääntöjä löytyy moneen makuun. Ensimmäinen laji, jossa samaan peliin sääntöjä saman verran kuin pelaajia.
Käytännössä ykkönen piikkipaikalle, mutta muuten säännöt; 8 keskelle, alakumiin eriväriset. Terveisin Lexa 67v, joka pelannut saleilla 40v.
häviääkö jos on vain kasi jäljellä omista palloista ja vahinkossa menee vastustajan pallo kun yrittää kasia omaan reikään minin on mennyt viimeinen pallo tuleeko siis tappio
jos minulla on vain kasi jälellä ja vastustajalla monta palloa ja minä lyön valkoisen niin häviänkö vai mitä tapahtuu
Säännöt kaikkiin poolbiljardilajeihin löytyvät täältä:
http://pool.sbil.fi/saannot/
Mutta vastauksia edellisiin kahteen kysymykseen:
- Jos pussitat kasin laillisella lyönnillä, voit samalla lyödä myös vastustajan pallon / palloja etkä silti häviä.
- Toisen kysymyksen vastaus riippuu siitä pussitatko samalla lyönnillä kasin.
Jos kasi menee, häviät. Jos et saa kasia pussiin, mutta lyöntipallo menee, seurauksena on vain vastustajalle vapaa käsipallo.