Kuka vastaa kisojen musiikista? En tiedä mitä mieltä olette arvon kansalaiset, mutta mielestäni yleisurheilun MM-kilpailuihin ja olympialaisiin kuuluvat arvokkaat tunnusmusiikit. Stadionissakin niitä kuullaan, mutta välillä alkaa soimaan sama biisi, jota kuulee kyllästymiseen asti jääkiekon MM-kisoissa. Sapettaa. Enää puuttuu Queenin We Will Rock You. Ja mikähän idea siinäkin on, että musa soi kesken kilpailusuoritusten, esim. 400-metrin juoksun aikana. Konservatiivista penkkiurheilijaa sapettaa.
Kari Mänty hävettää yhtä lailla, vaikkei onneksi välity maailmalle. Kari voisi tarkastaa stailinsa kahteen kertaan ja heittää sen Haltin takin vaikka satasen silmälasipäisen valvojapojan päälle.
Mänty osaa hyvin vain suomea. Satuin vilkaisemaan Ruotsin televisiota ja siellä haastateltiin sujuvasti englanniksi. Männyn englanti vetää jo vertoja Petäjälle. Entä Männyn ruotsi? Aivan kaameaa. Kehtasikin vielä heittää väliin englanninkielisiä sanoja ja mongertaa jotakin.
Lopuksi haluan lausua ylistävät kiitokseni Pubille ja Mertsille. Näiden äänet ovat miellyttäviä ja asiantuntemus vankkaa. Tulee turvallinen ja lämmin olo kisoja seuratessa. Nämäkin tekevät toisinaan virheitä, mutta on se niin eri luokkaa kuin formulaselostajilla.
Kari Mänty sekä kisojen DJ
6
1002
Vastaukset
- on legenda
kaikkien aikojen selostaja ja haastattelija Gary the Pine
- tietotoimisto
eihän suomalainen ole koskaan vieraita kieliä osannut,muutoin kuin päissään,huom. koskee jokaista suomalaista.
- Penkkiurheilija
Korjaus: Mäntyhän se ei ollutkaan vaan Tapio Suominen.
- Penkkiurheilija
Sama kritiikki koskee myös Mäntyä itseään.
- isi
Englantia nyt kyllä osataan selostamoissa ja haastatteluissa sen verran mitä amerikkalaisen hormonikimpun ajatusten selvittämiseen tarvitaan. Mutta kuka selostajista puhuu ranskaa, saksaa, venäjää...?
- osaa
ainakin saksaa ja riihilahden riku ranksaa. Bubi osaa myös saksaa, ranskasta en ole varma. Mutta Bubi kyllä on parempi kielissä kuin Tapio Suominen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as663235Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna252993- 512882
- 562688
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582568Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482550On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532321Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802211- 692098
- 452082