Lehdessä kerrottiin luomutilojen harvenevan kovasti kannattamattomuuden vuoksi. Tämä merkitsee entisestään huonon tarjonnan pienenemistä =( Haastankin nyt kaikki luomuihmiset suosimaan, jos mahdollista, entistä enemmän kotimaisia luomutuotteita. Jos ei kaupasta saa, niin pyytäkää tilaamaan. Jos ei tuoteta, näytetään että kysyntää olisi.
Kaikki ostamaan luomua
Kamoon
3442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tässä taannoin oli kaupoissa Espanjalaista luomuoliiviölyä,tullilaboratorio tutki erästä otoksen ja totesi sen sisältävän noin 20%jäteöljyä että silleen niistä luomuista??
Niin mä tarkoitinkin kotimaisia luomutiloja ja tuotteita.
niin mietipä mitä mahtaa löytyä ns. normaalituotteista
TOI LEIMOJEN HAKKAAMINEN ON AINA RASITTAVAA.
SUOMESSA JÄÄ JOKA VUOSI MUUTAMIA TEHOTILOJA KIINNI ELÄINRÄÄKKÄYKSESTÄ. OLISIKO REILUA YLEISTÄÄ ETTÄ KAIKKI ELÄINTILAT RÄÄKKÄÄ?
TEHOTUOTTEISTA ON MAAILMALLA LÖYTYNYT DIOKSIINIA, MM. BELGIA, SYANIDIA MM. CHILE. ELOHOPEAA, KADMIUMIA, BCPTÄ
JA TIES MITÄ. VAIKKA KANNATANKIN LUOMUA EN MENE VÄITTÄMÄÄN, ETTÄ KAIKKI TEHOTUOTTAJAT ON VASTUUTTOMIA
LUONNON JA IHMISTEN TERVEYDEN RAISKAAJIA.