Kasvata itse ...

Sipuli

Asun maalla, tosin melko lähellä kaupunkia. Kasvatamme itse omiksi tarpeiksi perunaa, porkkanaa, nauriita, sipuleita, herneitä, kurkkuja, tomaatteja, kaaleja, kurpitsoita, persiljaa, tilliä ym. Marjoja kasvaa tontillamme kymmentä eri lajia. Työtä siis riittää vapaa-aikana, kun käymme päivisin työssä. Naapurissa on useammassa perheessä ainakin toinen kotona. Eivät kasvata mitään, melkein kaikki haetaan kaupungin kaupasta, kun on kuulemma halpaa. Kun nuorena asuin kaupungissa, vuokrasin kesällä aarimaan, jossa kasvatimme lasten kanssa vihanneksia. Omat maistuvat parhaalle ja tietää, että ei ole myrkkyjä. Mitä ihmiset tekevät kun kukaan ei viitsi enää kerätä metsistä ilmaisiakaan marjoja?

6

839

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34g53534

      kattoo telkkaria ja ryyppää

    • AriaAria

      Juttelee sukunsa ja tuttavien kanssa.
      Matkailee ulkomailla.
      Nukkuu yönsä, ei nuku, ei lepää klo 6.00-21.30.
      Käy laulamassa, kuntosalilla, opiskelee kieliä kansanopistossa ja käy purjehtimassa.

      • istuvat

        tämän vehkeen ääressä ja ihmettelevät, mitä muut tekevät...


    • ..Mie..

      ...kävin. Pakastin 16 kiloo mustikoita. (á 5 € ! torilla ) Juuri herkuttelen mustikkapiirakalla.
      Mutta myyntiin en poimi - euron kun saa kilosta. Hakekoot itse metsästä tai mädätköön sinne.

      Sipulit ostan Lid´istä - alle euron kilo. Oikein hyviä ovat, kasvatettu Tasmaniassa. Ei niissä mitään myrkkyjä oo.

      Elakevaari Kehä III 12902 L 281

      • MINÄ

        En haluaisi masentaa mutta kyllä niissä hedelmissä ja vihanneksissa on myrkkyjä. Varmaankin enemmän kun ulkomailta tuodaan. En nyt sano että niitä olisi vaarallinen tai väärin ostaa, mutta kannattaa tietää mitä syö.


    • vaimo25vee

      Meillä myös kasvatetaan kesän herkut omassa maassa, torjunta-aineita ei käyteta, vaan hyväksi on havaittu vuoroviljely ja vierekkäin istutetut, toisitaan hyötyvät kasvit; tukevat toisiaan, kalkkia kovempaa myrkkyä ei tarvita kun kompostista tulee sopivaa "tiivistemultaa" hoitamaan lannoittamista. kaikki maistuu hyvältä ja on takuulla terveellistä. Kannatan myös metsämarjojen keräämistä.

      Pian taas saa pihlajanmarja-omena marmeladia, se on ylihyvää paahtoleivän päällä ja porsaanlihan marinadissa. Nautitaan me, kellä taito ja viitseliäisyys vielä on olemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      205
      3106
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      23
      2500
    3. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      167
      1247
    4. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1135
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      69
      1120
    6. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      12
      1071
    7. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1022
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      129
      979
    9. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      968
    10. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      876
    Aihe