Kasvata itse ...

Sipuli

Asun maalla, tosin melko lähellä kaupunkia. Kasvatamme itse omiksi tarpeiksi perunaa, porkkanaa, nauriita, sipuleita, herneitä, kurkkuja, tomaatteja, kaaleja, kurpitsoita, persiljaa, tilliä ym. Marjoja kasvaa tontillamme kymmentä eri lajia. Työtä siis riittää vapaa-aikana, kun käymme päivisin työssä. Naapurissa on useammassa perheessä ainakin toinen kotona. Eivät kasvata mitään, melkein kaikki haetaan kaupungin kaupasta, kun on kuulemma halpaa. Kun nuorena asuin kaupungissa, vuokrasin kesällä aarimaan, jossa kasvatimme lasten kanssa vihanneksia. Omat maistuvat parhaalle ja tietää, että ei ole myrkkyjä. Mitä ihmiset tekevät kun kukaan ei viitsi enää kerätä metsistä ilmaisiakaan marjoja?

6

847

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34g53534

      kattoo telkkaria ja ryyppää

    • AriaAria

      Juttelee sukunsa ja tuttavien kanssa.
      Matkailee ulkomailla.
      Nukkuu yönsä, ei nuku, ei lepää klo 6.00-21.30.
      Käy laulamassa, kuntosalilla, opiskelee kieliä kansanopistossa ja käy purjehtimassa.

      • istuvat

        tämän vehkeen ääressä ja ihmettelevät, mitä muut tekevät...


    • ..Mie..

      ...kävin. Pakastin 16 kiloo mustikoita. (á 5 € ! torilla ) Juuri herkuttelen mustikkapiirakalla.
      Mutta myyntiin en poimi - euron kun saa kilosta. Hakekoot itse metsästä tai mädätköön sinne.

      Sipulit ostan Lid´istä - alle euron kilo. Oikein hyviä ovat, kasvatettu Tasmaniassa. Ei niissä mitään myrkkyjä oo.

      Elakevaari Kehä III 12902 L 281

      • MINÄ

        En haluaisi masentaa mutta kyllä niissä hedelmissä ja vihanneksissa on myrkkyjä. Varmaankin enemmän kun ulkomailta tuodaan. En nyt sano että niitä olisi vaarallinen tai väärin ostaa, mutta kannattaa tietää mitä syö.


    • vaimo25vee

      Meillä myös kasvatetaan kesän herkut omassa maassa, torjunta-aineita ei käyteta, vaan hyväksi on havaittu vuoroviljely ja vierekkäin istutetut, toisitaan hyötyvät kasvit; tukevat toisiaan, kalkkia kovempaa myrkkyä ei tarvita kun kompostista tulee sopivaa "tiivistemultaa" hoitamaan lannoittamista. kaikki maistuu hyvältä ja on takuulla terveellistä. Kannatan myös metsämarjojen keräämistä.

      Pian taas saa pihlajanmarja-omena marmeladia, se on ylihyvää paahtoleivän päällä ja porsaanlihan marinadissa. Nautitaan me, kellä taito ja viitseliäisyys vielä on olemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3405
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2529
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      99
      2482
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      2154
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1693
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      48
      1584
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1516
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1305
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      134
      1245
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1146
    Aihe