luumua alkuun

Kiinteitä aloitamme maistelemaan joskus kuukauden päästä. Ajattelin aloittaa varovasti luumulla, josko se estäisi mahan kovettumisen? Valmisruokien ostaminen tuntuu turhalta, joten ajattelin tehdä itse pienen määrän. Onko vinkkejä esim. voiko käyttää kivettömiä luumuja jollain kikalla tai tuoreita? Kiitollinen kaikista vastauksistanne.
3425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

en suosittelisi luumua alkuun. Se on hyvin voimakkaan makuinen. myöhemmin kyllä itse keitän kuivatut ja pieniksi pilkotut luumut pienessä määrässä vettä, sitten vaan haarukalla pieneksi, kuoret voi sitte syöttäessä erotella jos niitä on.

Äänestä

Meillä ainakin kiva neuvolan täti neuvoo kiinteiden aloittelussa... Ensin vaan makuannoksia jne. Paras aloittaa perunalla.

Äänestä

meillä kyllä luumusose tuli ensimmäisenä. Tytöllö ollut jatkuvasti vatsavaivoja, jonka johdosta aloitettu soseet jo 3kk.
Ensin aina marja- tai hedelmäsosetta niin paljon, kun tytölle kelpaa ja jälkkäriksi maitoa, johon sekoitettu muutama lusikallinen luumusosetta.
Vatsa toimii ja tyttö on kylläinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mammanen kirjoitti:

Kiinteitä aloitamme maistelemaan joskus kuukauden päästä. Ajattelin aloittaa varovasti luumulla, josko se estäisi mahan kovettumisen? Valmisruokien ostaminen tuntuu turhalta, joten ajattelin tehdä itse pienen määrän. Onko vinkkejä esim. voiko käyttää kivettömiä luumuja jollain kikalla tai tuoreita? Kiitollinen kaikista vastauksistanne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu