Ala-arvoiset kisat

kaiken kaikkiaan

Kyllä kaiken kaikkiaan oli ala-arvoiset kisat, mitä tulee niiden järjestelyihin.

"Ilmoihin ei voida vaikuttaa" on kuultu nyt monet kerrat. Ai ei vai? Kisahakemuksessa oli petosta muistuttavasti havainnekuva stadionista, joka oli kokonaan katettu! Miksei stadionia siis katettukaan? Mikäli stadion olisi oikeasti lupausten mukaisesti katettu, olisivat katsojat pysyneet kuivina, kuten myös juoksuradat ja muut suorituspaikat.

Kanerva ja kumppanit ovat tv:ssä julistaneet valehdellen, kuinka suuresti kisajärjestelyjä on ulkomaita myöden kiitelty. Vai niin; eipä tarvitse kuin lukea mm. Ruotsalaisia verkkolehtiä, niin näkee totuuden: uusi nimitys Helsingille on nyt Hellsinki; helvetin mukaan.

Kanerva ja kumppanit ovat väittäneet, että kisat tuovat Suomelle suuren rahallisen voiton ulkomaalaisten Suomeen tuoman rahan muodossa. Ei pidä paikkaansa ainakaan pidemmällä aikavälillä: nyt kun televisiosta ympäri maailmaa on saatu nähdä läpimärät kisaturistit ja urheilijat, voidaan varmuudella sanoa, että tulevien vuosien matkailu Suomeen pienenee näiden kauhukuvien johdosta; kuka ihme haluaisi enää tulla Hellsinkiin?

9

1140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaa mielipuolta

      asiaa. Oikeilla sanoilla ja oikeaan osoitteeseen. Nyt yskii Kanerva - tuo vanha elähtänyt pulunnussija - uudesta stadionista... voi meitä pohjoisen jurrikoita....
      Kiitos oikeasta kommentista.
      Elät tasapainoista omaa hyvää elämääsi. Älä anna tampioiden tukkia kanaviasi!!!
      Tsemppiä.
      Elämä on muualla kuin stadionilla.

      • läsnä ollut

        Kansa valittaa huonosti järjestetyistä kisoista. Kysynkin, MIKÄ järjestelyissä oli huonoa? Hoetaan vain, että oli huonosti järjestetyt kisat. Ja todellakin, säälle ei voida mitään, mutta miten se liittyy kisajärjestelyihin. Odotan vastausta näiltä mollaajilta.


      • Suosi suomalaista
        läsnä ollut kirjoitti:

        Kansa valittaa huonosti järjestetyistä kisoista. Kysynkin, MIKÄ järjestelyissä oli huonoa? Hoetaan vain, että oli huonosti järjestetyt kisat. Ja todellakin, säälle ei voida mitään, mutta miten se liittyy kisajärjestelyihin. Odotan vastausta näiltä mollaajilta.

        Olen samaa mieltä edellisen kanssa. Mikä kisoissa mätti, muu kuin sää? Kilpailijat ovat varmasti tottuneet jos jonkinlaiseen säähän.
        Homma pelasi loistavasti. Järjestyshäiriöitä ei ollut, sillä turvallisuustoimet olivat ykkösluokkaa.
        Ainoastaan sää pilasi täydelliset kisat. Sillehän luonnollisesti ei voida mitään. Antaa ruotsalaisten kitistä. Katsotaan ensivuonna Göteborgissa, millaiset tulvat sattuu heille...
        Suomalaiset ovat kovin kriittisä itseään kohtaan. Olkaa ylpeitä onnistuneista asioista!


    • MUKA!

      Voisiko joku linkittää ulkomaisiin uutislähteisiin, joissa kehutaan Suomen kisojen järjestelyjä?

      Mahtaakohan sellaista edes löytyä.

      • läsnä ollut

        Edelleenkin odotan perusteluja että miten järjestelyt olivat huonot. Eipä ole vielä kukaan osannut kertoa.


      • onnellisia ollaan
        läsnä ollut kirjoitti:

        Edelleenkin odotan perusteluja että miten järjestelyt olivat huonot. Eipä ole vielä kukaan osannut kertoa.

        Kaikki sujui loistavasti ja ulkomaalaiset olivat tyytyväisiä, tiedän kun juttelin monien urheilijoiden kanssa. Päättäjäisissä kiiteltiin vuolaasti suomen toimintaa ja suomalaisyleisöä. Hienosti meni!


      • hyvät kisat

        Tsekin lehdistö kehunut.


    • teho44

      Harmittaa kun järjestäjät kuppaa valtiota näin röyhkeästi. Ne on varmaan etukäteen sopineet, että se raha minkä valtio takasi ei tarvitse riittää.
      Nyt ne vielä kaikessa viisaudessaan meinaa purkaa kovalla rahalla rakennetut katteet, eikö kukaan ole sanonut heille että järjenkäyttö ei ole kielletty.

      • hööh

        kaikki ovat kehuneet Helsingin kisoja. Tai, no melkein kaikki. Yks homo L. Arnell on sekoillut jotain, mutta hän on yksin mielipiteinensä. Taitaa Lasse poika olla aika katkera Ruotsin miesten "menestyksestä"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      172
      3375
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2161
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      54
      2097
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      42
      1988
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1481
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      394
      1091
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      115
      1015
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      46
      889
    Aihe