Helsingin MM-kisat edistävät Suomi-kuvaa maailmalla sekä tuovat tuloja valtiolle
ja iloa myös paikalliselle väestölle. Mutta kun koko kaupungin elämä pyörii kisojen ympärillä ja muut elämänalueet unohtuvat tai niitä pakolla rajoitetaan, tuntuu se pelottavalta.
Asun taka-Töölössä viiden minuutin kävelymatkan päässä olympiastadionilta. Kisaviikonloppuna sunnuntai-iltapäivällä lähdin ruokakauppareissulle lähikauppaan. Normaalisti vartin kestävä ostosreissu kestikin tällä kertaa 1,5 tuntia - epäonnekseni MM-kisamaraton oli silloin käynnissä ja Töölön kadut oli
muutettu juoksuradoiksi, joita vartioi virkavalta, kuten myös kotikatuanikin.
Päästäkseni lähikauppaan minun oli ylitettävä ko. katu, mutta sitä ei päässyt
ylittämään mistään järkevällä etäisyydellä olevasta kohdasta. Odotin. Kun juoksijoita ei pitkään aikaan näkynyt, päätin kokeilla onneani ja ylitin kadun. Tästä seurauksena oli kisahallin putkareissu, jonka aikana minua täysin
perusteettomasti kohdeltiin kuin pikkurikollista ja peloteltiin käsirautoihin laittamisella. Olinhan helppo kohde, kun ylläni oli vain kotihousut ja -paita sekä kasvoilla hölmistynyt ilme. Matkapuhelimeni takavarikoitiin. Tavalliselle lainkuuliaiselle kansalaiselle tämä kokemus oli järkyttävä.
Ihmettelen, kuinka pitkälle urheilun nimissä ollaan valmiita menemään? Täytyyhän kisojenkin aikana voida hoitaa päivittäisiä asioita - käydä kaupassa, ulkoiluttaa lemmikkiä ja viedä lapset harrastuksiin pelkäämättä joutuvansa
kirjaimellisesti telkien taakse. Olisihan maratonreitin voinut sijoittaa esim.
keskuspuistoon, missä se ei olisi häirinnyt päivittäistä elämää vilkkaassa kantakaupungissa.
MM-kisa-aikaan yksilön perusoikeudet unohtuvat
Kaupunkilainen
1
486
Vastaukset
- juttu tämä
Tämä kirjoitus oli myös tämän aamun, 18.8. Helsingin Sanomien yleisönosastossa. On tietysti ikävää, jos muutaman tunnin tapahtuma haittaa normaalia elämistä. Kaupassa olisi voinut käydä aiemmin tai myöhemmin, eikä kokeilla onneaan, vaikka lainkuuliaiseksi itseään kuvitteleekiin.
Suomi yritti luoda hyvää kansainvälistä kuvaa nimenomaan tiukilla turavajärjestelyillä. Maratonjuoksijoita seuraavat pyöräpoliisit näyttivät kyllä aika koomisilta. Toisaalta häiriintyneet katsojat ovat viime aikoina hyökänneet kilpajuoksijoiden kimppuun maailmalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733384Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91901Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241279- 1311098
- 1001023
- 60964
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67956Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6915- 84889
- 34830