Kansallislaulu ja lippalakki

tavis

Tiedän, että olen kalkkis, mutta yleis sivistystä ja käytöstapojakin olisi syytä opettaa. Sen kyllä aika hyvin näki eilen olympiastadionilla, miten on käytöstavat unohtuneet. Siinä niitä seistä törötti nuoria miehen alkuja (armeijaikäisiä ja vähän ylikin) lippis päässä korvia myöten, kun kansallislauluja soitettiin palkintojen jaossa.
Hyvä, että saivat takasistonsa ylös penkistä. Onneksi olivat muutaman penkkirivin päässä, etten käynyt kyselemään, onko armeija tai muu vastaava "sivistyslaitos" tullut käydyksi.

Olenkin päättänyt ehdottaa seuraavan isomman urheilutapahtuman alla organisoijille, että ennen kansallislaulun ilmoitusta tulisi ilmoitus "lakki päästä ota", että tyhmemmätkin huomais.

7

1146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yks natsi

      Berliinin olympialaisissa ihmisiä kehoitettiin ottaman lakki päästä kun saksan kansallishymni soi. Hitler oli viisas mies.

    • Mies

      Se on jokaisen ihan oma ja yksityinen asia miten (surkeaa) kansallislaulua kuuntelee.

      • sivistynyt

        Ei se nyt ole niin. Taas on itsekkyys huipussaan. Uhmaikäinen pikkupoika ehkä sanoo että hän tekee mitä haluaa, mutta aikuinen ihminen kunnioittaa muita. Itsekseen voi sitten tehdä mitä haluaa.


      • Mies
        sivistynyt kirjoitti:

        Ei se nyt ole niin. Taas on itsekkyys huipussaan. Uhmaikäinen pikkupoika ehkä sanoo että hän tekee mitä haluaa, mutta aikuinen ihminen kunnioittaa muita. Itsekseen voi sitten tehdä mitä haluaa.

        Sivistystä on se että jokainen kunnioittaa toisen ajatuksia ja mielipiteitä. Eri mieltä saa olla, mutta kun me nyt ollaan kaikki erilaisia.. ja hyvä niin..

        Ja sivistystä (jota niin kovasti mainostat) ei ole toisen kirjoittajan nimittely josta et edes tiedä mitään..


      • nimittelijä?
        Mies kirjoitti:

        Sivistystä on se että jokainen kunnioittaa toisen ajatuksia ja mielipiteitä. Eri mieltä saa olla, mutta kun me nyt ollaan kaikki erilaisia.. ja hyvä niin..

        Ja sivistystä (jota niin kovasti mainostat) ei ole toisen kirjoittajan nimittely josta et edes tiedä mitään..

        Minä nimenomaan kunnioitan muita ja odotan samaa muilta. Tarkoitan että kaikkia pitää kunnioittaa myös niitä joista ei pidä. Mikään kansallislaulu ei ole tyhmä. Nyt ei ole kyse nimittelystä vaan vertauksien esittämisestä.


      • Olin itse myös stadionilla ja vähän ihmettelin moista käytöstä. Kirjoittaja kertoi olleensa stadionilla, joten tiedän, että monia lauluja soitettiin idästä länteen (Venäjältä - jenkkilään). Ei tuo esim. Englannin kansallislaulu kovin huonotasoinen ole. Se sitten on eri asia, jos "lätsäpäiset" eivät arvosta muuta kuin "heviä" ja rokkia. "Autiotalokin" lienee heille liian pliisua.
        Vanhat ennen sanoivat, että ei voi kapustalla ottaa, jos lusikalla on annettu.


    • Iskä

      Sen verran pitää olla käytöstapoja että hattu päästä kansallislaulun aikana ja nuoret kyllä ymmärtääkin kun sen pienestä pitäen opettaa kotonta alkaen.Meillä käy monen ikäisiä lapsia ja esim ruokapöydässä ei kukaan poika istu hattu päässä,ei omat eikä vieraat! Olen sen verran vanhanaikainen että en voi ymmärtää opettajia esim ammattikoulussa jotka sallivat poikien istuvan tunnilla pipo tai lippis päässä,no jos on vapaa kasvatus ollut ei voi paljoa odottaakkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      104
      2617
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1677
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1515
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1028
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      921
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      896
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      336
      820
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe