Banaanin pakastaminen?

Voiko banaania pakastaa? Esim. jos viipaleiksi laittaisi ja sitten pakkaseen. On ylitarjontaa hieman banaanista, enkä haluaisi, että menevät hukkaan.
Entä muita banaaniruokia?
22768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Voi pakastaa. Minä olen nimenomaan pakastanut viipaleina. Sitä en osaa sanoa, millaiseksi menee, kun sulaa. Meillä lapset ovat syöneet ne jäisinä, on ihan hyvä jätskin korvike.

Äänestä

Kevyesti jäätyneestä, viipaleina pakastetusta, banaanista (en tiedä onnistuuko "syväjäädytetystä", kun vähän antaa sulaa) saa ihanaa vaahtoa ihan sähkövatkaimella. Loistavaa esim kiisselien päälle; sopii erinomaisesti esim. mustaherukan kanssa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stella kirjoitti:

Voiko banaania pakastaa? Esim. jos viipaleiksi laittaisi ja sitten pakkaseen. On ylitarjontaa hieman banaanista, enkä haluaisi, että menevät hukkaan.
Entä muita banaaniruokia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu