Sokerittomia suolakurkkuja

hemu

Olisiko kellään ohjetta, miten voidaan valmistaa sokerittomia suolakurkkuja/maustekurkkuja tms.? Myöskään hunaja tai hedelmäsokeri ei käy. Olisin tiedosta erittäin kiitollinen.

5

4878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuokki

      Viestistä ei tullut selville miksi sokerittomia? Jos kyseessä on joku tietty dietti niin sokerin voi korvata hermesetaksella tai canderellilla, mutta jos on esim. hiivasydrooma ei oikein makeutusaineetkaan käy. kaikki -oli loppuiset käyttäytyvät ainakin hiivan suhteen samalla lailla kuin sokerikin, samon etikka ei ole silloin hyväksi.

      • hemu

        Juuri hiivasyndroomasta on kyse. Mutta sitäpä en tiennytkään, että etikkakin olisi pahasta, luulin, että kiellettyjä ovat vain hiiva ja sokeri. Kyselen tätä äitini puolesta. Hän sanoi oman äitinsä tehneen aikoinaan suolakurkkuja ilman sokeria, kun sitä ei sota-aikana ollut, mutta hänkään ei enää muista, että kuinka niitä oikein tehtiin.


      • ultsipupu
        hemu kirjoitti:

        Juuri hiivasyndroomasta on kyse. Mutta sitäpä en tiennytkään, että etikkakin olisi pahasta, luulin, että kiellettyjä ovat vain hiiva ja sokeri. Kyselen tätä äitini puolesta. Hän sanoi oman äitinsä tehneen aikoinaan suolakurkkuja ilman sokeria, kun sitä ei sota-aikana ollut, mutta hänkään ei enää muista, että kuinka niitä oikein tehtiin.

        ..luulisin. Itse tein hyviä valkosipulisuolakurkkuja ilman sokeria. Venäjäseuran sivuilla ruoka-osastossa oli niiden resepti. Valkosipulin voi jättää vähemmälle, jos ei siitä pidä.


    • hyväksi havaittu

      Hyvä suolakurkkuohje

      2,5-3 kg kurkkuja
      mustaherukanlehtiä
      tillin kukintoja
      piparjuuren lastuja
      3-5 valkosipulin kynttä

      Liemi:
      2,5 l vettä
      2,5 dl etikkaa
      1 dl suolaa
      2 tl valkopippuria
      1 rkl sinapinsiemeniä

      Ladotaan kerroksittain.Vesi,suola ja mausteet kiehautetaan,lisätään etikka ja annetaan jäähtyä.Kaadetaan kurkkujen päälle.

    • hemu

      ...vastauksista. Eiköhän näillä pääse jo kokeilemaan. Pitääpä tutkia Venäjäseuran sivujakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4362
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1823
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1543
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      38
      1317
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1083
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      929
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      79
      925
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      847
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe