Bamboocha!
Missä järjestyksessä kootaan surffipurje? Eli missä välissä latat, puomin kiristys, maston kiristys? Ja kuinka piukkaan? Ja mikä oli oikea puomin korkeus?
Purjeen kokoaminen
1
2450
Vastaukset
- Miksu
Ensin levität purjeen maahan, sitten työnnät maston mastotaskuun. Tämän jälkeen laitat mastonjatkeen mastoon ja kiristät hieman alaliikkiä (jatkeessa olevalla narulla). Sitten laitat puomin paikoilleen ja kiristät takaliikkiä hieman puomin perässä olevalla narulla. Kun tämä on tehty menet sinne mastonjatkeen luokse ja kiristät alaliikkiä oikein kunnolla, niin että purjeen yläosa (toppi) alkaa lörpöttämään hieman ja noudata purjeessa olevia ohjearvoja (alaliikki=downhaul). Lopuksi kiristät takaliikin ohjearvomittaan (takaliikki=outhaul). Mitään lattojen paikoilleen laittamisia ei tehdä vaan nykyaikaisissa purjeissa latat ovat aina paikoillaan. Jos purjeesi on mallia antiikki, jossa latat kuuluu irroittaa ja laittaa oka kerta paikoilleen, niin suosittelen investoimaan uuteen purjeeseen. Puomin oikea korkeus on noin olkapäiden-leuan välisellä alueella.
Neil Pryden sivuilta löytyy videoita purjeen rikaamiseen:
http://www.neilpryde.com/downloads/2004/trimguide/video_trimguide.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163471
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit212372En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321965- 181881
- 821858
- 261582
- 291450
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361427Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91394Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111334